Mimo zamknięcia Giżyckie Centrum Kultury robi plany

2020-11-16 09:00:00(ost. akt: 2020-11-16 09:24:05)
Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury

Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury

Autor zdjęcia: Fot. Arch. GG

7 listopada zamknięto drzwi placówek kultury w całym kraju. Nieczynne są: Giżyckie Centrum Kultury, Twierdza Boyen, a także Miejska Biblioteka Publiczna. Stan taki ma potrwać przynajmniej do 29 listopada.
To nie jest dobra wiadomość dla stęsknionych tradycyjnej formy kultury. Latem ominęło nas wiele zaplanowanych wydarzeń, jesienią — mimo że zwykle oferta i tak jest skromniejsza — również nie doświadczymy lokalnego obcowania z kulturą.
W Giżyckim Centrum Kultury odwołano zaplanowane wcześniej jesienne spektakle, a obiekty w Twierdzy Boyen zostały zamknięte. Nie odbywają się również zajęcia dla dzieci i młodzieży. Do 29 listopada nic w tej kwestii się nie zmieni. Nie oznacza to jednak, że nie będzie się działo zupełnie nic.

— Planujemy kilka niespodzianek — mówi Marta Dąbrowska, dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury. — Bardzo żałuję, że zamiast na miejscu, musimy zacząć działać w sieci, ale są to decyzje, na które nie mamy wpływu, a sytuacja wymaga takich rozwiązań. Mam przy tym nadzieję, że i ta forma sprawdzi się. Chcemy w ten sposób wesprzeć rodziców w czasie zdalnego nauczania, zagospodarować dzieciom trochę czas, pokazać coś więcej niż filmiki dostępne na youtube. Jestem bardzo ciekawa, jak to zostanie odebrane.

W Giżyckim Centrum Kultury nie tylko zaprzestano prowadzenia zajęć, zamknięte zostało także kino.
— Bardzo nad tym ubolewam, bo przy dotychczasowych obostrzeniach, czyli 25 procentach zajętych miejsc, mogło to wszystko funkcjonować — mówi pani dyrektor.

Listopad jest czasem przestoju, jednak jeśli decyzją rządu czas kulturalnego lockdownu nie przedłuży się, już w grudniu będzie się sporo działo. Nowością w ofercie Giżyckiego Centrum Kultury ma być "Chata świętego Mikołaja", czyli zajęcia o świątecznej tematyce w Warsztacie Zbrojmistrza w Twierdzy Boyen.

— Liczę na to, że grudzień będzie dla nas wszystkich łaskawszy i uda się to zrealizować — mówi Marta Dąbrowska. — Będą to warsztaty dla grup zorganizowanych, ale także rodzin, by mogły wspólnie spędzić czas.

W GCK trwa także praca organizacyjna, inwentaryzacja, przygotowywanie wniosków o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury. W trakcie są również ustalenia i plany na sezon 2021.

— Mimo że zwykle sezon wiąże się dla nas z wytężoną pracą, jesteśmy bardzo stęsknieni takich działań — podkreśla dyrektor Dąbrowska. — Brakuje nam nawet tej adrenaliny, czy pogoda dopisze, jak publiczność przyjmie wydarzenie. Wiemy, że tego czasu, interakcji z mieszkańcami nie uda się odrobić, ale mamy nadzieję, że wrócą, będą chcieli korzystać z naszej oferty. I że ten ciężki czas szybko minie.
Z.O.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. :) #3008081 | 10.10.*.* 18 lis 2020 06:20

  Bogusław nie rób drugiemu co tobie nie miłe

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gilotyna #3007911 | 10.10.*.* 17 lis 2020 20:03

  Jeszcze rok i pani z fotografii będzie dostać do pośredniaka bo kto ja przyjmie po tym jak nie poradziła sobie z dzwignieciem kultury w tym miescie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Szczerzuja #3007239 | 10.10.*.* 16 lis 2020 16:20

  A ta jak zwykle ryło szczerzy na fotkach Nie ma to jak.lans jak nic się sobą nie prezentuje to tylko dobra mina do złej gry zostaje I takie farmazony opowiada że rzygać się chce że będą w sieci działać dobre hehe Prawda jest taka że cały ten gck nadaje się do rozwiązania bo nikomu do niczego nie jest potrzebny tym bardziej teraz gdy nic się nie dzieje A większość pracowników bierze po 3 tysie na łape

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Szczerze? #3007033 | 10.10.*.* 16 lis 2020 11:52

  Ja bym wymienił dyrekcję na Albana z GOKu.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. to wymarzony czas dla kulturalników #3007017 | 10.10.*.* 16 lis 2020 11:28

   Można sie op.....ć aż miło:). Szefowa natomiast musi to ujać inaczej:)

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)