Koronawirus: Żołnierze WOT będą wspierać szpitale w aktualizacji danych o wolnych łóżkach

2020-11-06 12:09:18(ost. akt: 2020-11-06 12:16:33)

Autor zdjęcia: WOT

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął szkolenie żołnierzy WOT w zakresie obsługi systemu informatycznego bazy łóżkowej w szpitalach, które leczą pacjentów z COVID-19. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.
Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze WOT.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny – informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w Olsztynie.

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ola #3003687 | 79.191.*.* 9 lis 2020 08:13

  Mój syn jest w WOT nie widzę go już 4 tygodnie. Jest medykiem w WOT bo ma kurs ratownika medycznego i jest również starazakiem ochotnikiem. Do wojska wyjężdża rano a wraca 23;00, 24:00 a rano z powrotem. Jest studentem więc jak się zarazi lub będzie na kwarantannie nikt mu nie zapłaci. Proszę się nie mądrzyć jak nie mają Państwo wiedzy. Dlaczego Panie pielęgniarki z przychodni nie zostaną skierowane do pomocy (tylko siedzą we trzy lub więcej przy jednym telefonie na zdalnym). Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek są bo odeszliby ze szpitali a żołnierz to musi na rozkaz i cała polityka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mazur #3003351 | 79.124.*.* 8 lis 2020 11:36

  to nie covid jest groźny , ale politycy którzy robią totalną rozpierduchę i jak pijak w amoku niszczą wszystko co im pod rękę nawinie się doprowadzając kraj do totalnej ruiny a ludzi zamieniają w żebraków ...politycy tak troszczą się o leczenie ludzi z covid-a że zapomnieli o istnieniu innych chorób ; choroby nowotworowe , cukrzyca , nadwaga , dla polityków takie choroby nie istnieją - tylko covid

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Pac jent #3003144 | 5.173.*.* 7 lis 2020 22:36

  Strach pracować pod bronią. Współczuję medykom ale z drugiej strony chętnie pomagają nakręcać spiralę strachu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. hen #3003097 | 81.190.*.* 7 lis 2020 21:18

  A ile będą płacić za tę aktualizacje danych, może i ja sie nadam, przeszkola i już będę gotowy do pracy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Andrzej #3002990 | 31.60.*.* 7 lis 2020 17:43

  Po co wydawać pieniądze na szkolenie do niczego nie przydatnich nieudaczników

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)