Nie bójmy się badań. Twoja męskość w twoich rękach!

2020-11-07 10:10:23(ost. akt: 2020-11-06 13:25:19)
Jacek Grabania przekazał dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej vouchery na badania

Jacek Grabania przekazał dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej vouchery na badania

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Na całym świecie listopad jest miesiącem solidarności i walki z nowotworami gruczołu krokowego oraz jąder. Akcja „Twoja męskość w twoich rękach!” jest częścią światowej kampanii „Movember”, której ideą jest zmiana postrzegania męskiego zdrowia.
Akcja „Twoja męskość w twoich rękach!” organizowana przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie ma zwrócić uwagę mężczyzn na konieczność badań profilaktycznych wykrywających raka prostaty. Długofalowym celem akcji jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących tzw. męskie zawody.

Żołnierze twarzą akcji


— Podczas epidemii koronwirusa nie możemy zapominać o innej, groźniejszej z punktu widzenia zdrowia i życia pacjentów epidemii XXI wieku — epidemii raka. Tym bardziej że późno wykryty nowotwór z reguły pogarsza rokowania. Dlatego Miejski Szpital Zespolony kontynuuje akcję „Twoja męskość w Twoich rękach”, umożliwiając w listopadzie mieszkańcom Warmii i Mazur dostęp do tańszych badań krwi na obecność markera nowotworu raka prostaty i raka jajnika — mówi mgr inż. Andrzej Bujnowski, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.


W 2018 roku twarzą akcji byli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, a w 2019 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie. Teraz dyrekcja szpitala miejskiego zaprosiła do akcji żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
— Żołnierze WOT wspierają Miejski Szpital Zespolony od 18 marca tego roku. Podczas ponad półrocznej służby Terytorialsi wykazali pełen profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków, a pomoc żołnierzy w utrzymaniu bezpieczeństwa, jest nieoceniona. W związku z tym zdecydowaliśmy o przebadaniu tej grupy zawodowej, ale wyjątkowo zarówno panów, jak i panie, pełniących służbę — mówi dr n. med. Jacek Grabania, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora ds. Lecznictwa w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

Sygnał dla mężczyzn


Podczas spotkania, które odbyło się 3 listopada 2020 roku w szpitalu miejskim, jego dyrektor przekazał dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej vouchery na badania. Panom przekazano vouchery na badanie krwi w kierunku raka prostaty (PSA) oraz badanie lekarskie (specjalne, dodatkowe godziny przyjęć w Poradni Urologicznej), natomiast panie pełniące służbę otrzymały zaproszenia na badania krwi, w celu określenia markera nowotworowego raka jajnika (CA 125).

W roku 2018 w Laboratorium Analitycznym tylko w miesiącu prowadzenia akcji (listopad) odnotowano 934 badań PSA. W kolejnym roku było ich już 1157.
— Jestem szczęśliwy, że możemy wziąć udział w tym projekcie. Dbanie o zdrowie żołnierzy jest tak naprawdę dbaniem o zdrowie społeczeństwa Warmii i Mazur, bo wszyscy żołnierze brygady są mieszkańcami regionu. Środowisko męskie, szczególnie w wojsku, jest środowiskiem specyficznym. My jako mężczyźni z dużym dystansem podchodzimy do swojego stanu zdrowia. Wielokrotnie brakuje nam takiej zachęty i zmotywowania, żeby udać się na takie badania. Myślę, że nasz udział w tej akcji będzie sygnałem dla wszystkich mężczyzn, aby wykonywać badania profilaktyczne. Jako żołnierze tylko zdrowi jesteśmy w stanie zapewnić opiekę, nieść pomoc i wspomagać społeczeństwo Warmii i Mazur oraz personel medyczny w tym trudnym czasie — podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Cel? Profilaktyka!


Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego ma także ciekawą propozycję badań dla mieszkańców Warmii i Mazur (zarówno mężczyzn, jak i kobiet). Przez cały listopad pacjenci, którzy nie mają skierowania od lekarza rodzinnego na badania mogą odpłatnie, ale z dużą bonifikatą wykonać odpowiednie badania w Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Koszt badania PSA (marker nowotworu raka prostaty) i CA125 (marker nowotworu raka jajnika) w listopadzie to 19 zł.

Marek Drozdowski, kierownik Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie: — Ten rok jest zdecydowanie inny od poprzednich. Ale chcąc wrócić do rzeczywistości sprzed pandemii koronawirusa, ponownie włączamy się w ogólnoświatową akcję, która ma zbudować świadomość i zwrócić uwagę na dbanie o zdrowie. Celem akcji jest profilaktyka gruczołu krokowego. PSA jest to bardzo specyficzny dla mężczyzn marker. Kiedy jego poziom rośnie, można podejrzewać właśnie nowotwór prostaty. Chociaż u niektórych z nas PSA może być w normie, a niestety rozwinie się choroba nowotworowa, jak i odwrotnie. Dlatego w listopadzie dla naszych pacjentów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, przygotowaliśmy specjalną 50-procentową zniżkę na oznaczenie PSA oraz CA125. Dzięki takim akcjom i pogłębianiu świadomości mamy szansę, żeby te choroby rozwijały się u nas jak najwolniej i jak najrzadziej.

Dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator kliniki urologii i onkologii urologicznej: — Rak to nie wyrok. Ale nie jest wyrokiem tylko wtedy, gdy się go rozpozna w bardzo wczesnej fazie. W stadium dotyczącym tylko jednego narządu, kiedy ten narząd nie jest jeszcze przez ten nowotwór całkowicie zajęty. Jeśli rak wyjdzie poza narząd staje się chorobą uogólnioną, rozpełza się po organizmie i wtedy staje się chorobą nieuleczalną. Możemy wtedy hamować jej rozwój, ale nie możemy wyleczyć. Dlatego chcemy pokazać mężczyznom i kobietom w regionie, jak ważne są badania profilaktyczne.

Milena Siemiątkowska


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Johny texas #3003187 | 188.146.*.* 8 lis 2020 06:14

  Czyli oddasz je mężczyźnie ..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Johnny texas #3003186 | 5.173.*.* 8 lis 2020 05:45

  Powstaje nowy ruch oporu pod nazwą Nie oddam nigdy nasienia kobiecie. Nie będą Nigdy mieć okazji do decydowania czy usunąć czy nie Wedle kaprysu i prawa¿

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Język #3002970 | 88.156.*.* 7 lis 2020 17:07

  Co na to uunia

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Krzysztof #3002964 | 195.136.*.* 7 lis 2020 16:54

  i w żony też....ha ..ha

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. hahaha... #3002826 | 81.15.*.* 7 lis 2020 12:52

  ...albo czasami w ...cudzych

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)