Napisała o swojej rodzinie i... wygrała konkurs

2020-11-08 10:10:23(ost. akt: 2020-11-06 13:00:36)
Wiktoria Regin: Historia jest moją pasją

Wiktoria Regin: Historia jest moją pasją

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Wiktoria Regin z Olsztyna to 16-latka z pasją. Radość sprawia jej szperanie w przeszłości. Tym razem poznała bliżej historię swojej rodziny. I stanęła na podium.
Babcia Wiktorii Regin, licealistki z Olsztyna, trzyma w swoim domu pudełko z pamiątkami rodzinnymi. Wiktoria często tam zaglądała, bo historia zawsze ją pasjonowała, ale tym razem postanowiła uczynić z nich pożytek. Opisała swoją historię rodzinną i... wygrała. Zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Historie z rodzinnych archiwów” (w kategorii dla dzieci i młodzieży do lat 18) organizowanym przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Polską Fundacją Narodową, fundatorem nagród.

— Moim zadaniem było opisać historię własnej rodziny — opowiada Wiktoria. — Ale swoją opowieść musiałam poprzeć dokumentami i zdjęciami. Na przykład udowodniłam, że prababcia była na robotach w Niemczech. Za dowód posłużył list z Czerwonego Krzyża. Ale oprócz faktów zawarłam także własne rozważania i wnioski.

W pracy uczennicy klasy drugiej XII LO znalazły się: rzeź na Wołyniu, uczestnictwo pradziadka w walkach 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, roboty w Niemczech czy trudne czasy stalinizmu.
— Zawsze miałam szacunek do swoich przodków, ale dzięki tej pracy zyskałam jeszcze większą świadomość — tłumaczy Wiktoria. — Na przykład o rzezi wołyńskiej wiedziałam dużo z książek czy filmów. Ale czym innym są fakty, a czym innym świadomość, że ktoś z mojej rodziny w tym uczestniczył.

Jak mówi, wzięła udział w konkursie, bo chciała historię rodzinną uporządkować. Praca nad konkursową opowieścią zajęła jej trzy dni. I...
— Pragnę podkreślić, że ogromne zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie pracy znalazły uznanie w oczach kapituły konkursowej, która doceniła zarówno jej wartość informacyjną, jak i inne walory określone w kryteriach konkursu. Z całą pewnością będzie ona stanowiła wyjątkowe świadectwo i bezcenne źródło historyczne wieczyście przechowywane w Archiwach Państwowych dla przyszłych pokoleń Polaków — napisał w liście gratulacyjnym do Wiktorii dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

Czy spodziewała się tego? — W ogóle — mówi skromnie. — Ale lubię próbować swoich sił w różnych konkursach.

AT

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WR #3004853 | 10.10.*.* 11 lis 2020 19:45

  Gratulacje!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wr #3004846 | 10.10.*.* 11 lis 2020 19:19

  Ogromne gratulacje!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. wot #3003355 | 95.49.*.* 8 lis 2020 11:40

  Wiktoria i wszystko jasne. Gratuluję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz