Rektorzy UWM: Możecie liczyć na nasze wsparcie!

2020-11-05 16:10:26(ost. akt: 2020-11-05 12:20:05)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Autor zdjęcia: Milena Siemiątkowska

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w pełni popiera stanowisko Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w sprawie aktualnej sytuacji społecznej — podaje UWM na stronie internetowej.
My, Rektorzy Akademickich Szkół Polskich apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Za oburzające uznajemy obciążanie rektorów odpowiedzialnością za spowodowanie wśród studentów zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem SARSCoV-2. Przyczyną obywatelskiego protestu licznych członkiń i członków wspólnot akademickich nie są decyzje władz uczelni o ustanowieniu godzin wolnych od zajęć uniwersyteckich, lecz wzburzenie i obawy wywołane rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego oraz wypowiedziami przedstawicieli rządu uderzającymi w prawa kobiet.

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z ogromnym zdziwieniem i głębokim niepokojem przyjęła wypowiedź Ministra Edukacji i Nauki, dra hab. Przemysława Czarnka, naruszającą autonomię uczelni, zapowiadającą, że decyzje o rozdziale środków na inwestycje i projekty naukowe będą uzależnione od tego, jakie stanowisko zajęły uczelnie wobec protestów.

Środki publiczne, z których finansowane są badania naukowe i edukacja młodzieży winny być przyznawane przez ministerstwo i jego agendy wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne. Używanie finansów publicznych do wymierzania „kar” uczelniom, które podjęły decyzje zgodnie z prawem i swoją autonomią, uznajemy za gorszący przejaw zapomnienia, że pieniądze polskiego podatnika powinny służyć wszystkim uprawnionym podmiotom, a nie tylko tym, które znajdują uznanie w oczach władzy.

Mając w pamięci miniony szczęśliwie czas, kiedy władze komunistyczne poddawały polskie uniwersytety presji ideologicznej, uważamy, że byłoby wielkim błędem ponownie próbować wykorzystać nadzór nad uczelniami dla politycznego nacisku na rektorów i wspólnoty akademickie. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyraża gotowość do podjęcia rozmów z Ministrem Edukacji i Nauki w najbliższym możliwym terminie — pismo w imieniu Prezydium KRASP podpisał przewodniczący KRASP prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Dodatkowo rektorzy skierowali kilka zdań do społeczności akademickiej: „Drogie Studentki i Doktorantki, Drodzy Studenci i Doktoranci, Wspólnoto Akademicka, w tym niepewnym i burzliwym czasie, jako rektorzy Waszych uczelni, jesteśmy z Wami i dla Was.

Widzimy Wasze oburzenie, rozumiemy jego przyczyny, ale prosimy, uważajcie na siebie! Wierzymy, że przyjdzie czas na rozmowy, debaty, wypracowanie i wdrażanie najlepszych rozwiązań. Potrafimy w środowisku akademickim to robić w sposób bezpieczny —ponad podziałami politycznymi — wzmacniając wspólnotę i szukając odpowiedzi na dzisiejsze i przyszłe pytania. Możecie liczyć na nasze wsparcie! Dzisiaj chcemy przede wszystkim wyrazić swoją troskę o Was. Dlatego apelujemy: korzystając ze swoich obywatelskich praw zachowujcie się bezpiecznie i godnie. Pamiętajcie też o zdrowiu swoim i swoich Bliskich w czasie niezwykle niebezpiecznie rozwijającej się pandemii”.

źródło: UWM.edu.pl

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. medycyna #3002276 | 164.127.*.* 6 lis 2020 11:19

  o zgrozo jak rektorzy nie wiedzą, że medycyna jest stworzona by leczyć ludzi a nie selekcjonować kto ma żyć a kogo zabić i tym się zajmować. Uczcie się służyć medycynie i wspierać ich a nie uliczników.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dziadek #3002062 | 83.5.*.* 6 lis 2020 07:02

  Uczniowie i studenci mają się uczyć piękna języka polskiego od pani Lempart i jej popleczników, dlatego pilnie mają uczestniczyć w ulicznych lekcjach. Tam też mają walczyć o prawa kobiet, jak chcą uczeni z UWM

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. babcia #3002006 | 83.9.*.* 5 lis 2020 22:10

  Dotychczasowy kompromis aborcyjny na pewno nie był idealny, ale działał. PIS niepotrzebnie go zburzył. Jest przecież tak dużo w Polsce innych spraw do naprawienia, dekomunizacja, lustracja, walka z mafiami, oświata, służba zdrowia itd. że jest co robić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gjh #3001915 | 46.215.*.* 5 lis 2020 19:12

  Poziom edukacji podnieść, a nie ferment siać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wot #3001847 | 95.49.*.* 5 lis 2020 17:37

   Dziękuję za odważną postawę wobec rządzących. Od ludzi nauki nie spodziewałem się innej.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)