Upiorny Mikołaj z przeszłości

2020-11-05 10:55:39 (ost. akt: 2020-11-05 10:56:01)   Artykuł sponsorowany
Miejski Ośrodek Kultury szykuje oryginalną wystawę, którą będzie można podziwiać przed świętami Bożego Narodzenia. Instytucja zachęca olsztynian do współtworzenia wydarzenia.
Jego pierwowzorem jest św. Mikołaj, biskup Miry, który miał rozdać majątek biednym. Stąd stał się pierwowzorem postaci utożsamianej z rozdawaniem prezentów dzieciom. Współczesny wizerunek - czerwony strój, biała broda, czapka z białym pomponem - została spopularyzowana przez reklamę koncernu Coca-Cola.
Być może wielu z olsztynian ma jeszcze w swoich albumach oryginalne zdjęcią ze "swojskim" Mikołajem. Takie, na które często można natknąć się w memach. Karykaturalne wręcz postaci rodem z PRL-u, za które przebierali się wujkowie, dzidkowie lub sąsiedzi. I właśnie o takie wspomnienia apeluje olsztyński MOK.
- Wspólnie spójrzmy w oczy Ducha Minionych Świąt Bożego Narodzenia, którego nie wymyśliłby nawet Dickens - zachęcają pomysłodawcy przedsięwzięcia. - Wsłuchajmy się w bożonarodzeniowe milczenie owiec i stwórzmy razem najpiękniejszą wystawę, demoniczny miks tandety i majestatu!
Na fotografie (format jpg, tiff lub pdf, jakość co najmniej 300 dpi) Miejski Ośrodek Kultury czeka do 15 listopada. Można je wysłać na e-mail: animacja@mok.olsztyn.pl, wraz ze skanem lub zdjęciem podpisanej zgody na wykorzystanie wizerunku albo skorzystać z gotowego formularza na stronie MOK-u.
Wystawę będzie można oglądać w grudniu.