Jak wygląda sytuacja na rynku pracy na Warmii i Mazurach?

2020-11-05 12:06:22(ost. akt: 2020-11-05 10:09:46)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch/archiwum

Jak podaje Urząd Statystyczny w Olsztynie, w końcu września liczba bezrobotnych zmniejszyła się w porównaniu do sierpnia, ale wzrosła w stosunku do września ub. r. Stopa bezrobocia była niższa niż przed miesiącem, wyższa natomiast w porównaniu do września roku ubiegłego. Tak wygląda sytuacja na rynku pracy na Warmii i Mazurach.
Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował kolejny komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego. Wynika z niego, że we wrześniu w porównaniu do tego miesiąca, ale ubiegłego roku, zaobserwowano spadek przeciętnego zatrudnienia przy jednoczesnym wzroście liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu ukształtowało się na poziomie 137,6 tys. osób. To o 7,2% niżej niż przed rokiem. Rok do roku zatrudnienie zmalało m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej (o 12,3%), przetwórstwie przemysłowym (o 11,1%), informacji i komunikacji (o 3,6 %), obsłudze rynku nieruchomości (o 3,3%) oraz handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 2,6%). Wzrosło natomiast m.in. w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 1,8%).

Inaczej wygląda sytuacja w porównaniu do sierpnia. Okazuje się, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się. Wzrost wystąpił m.in. w zakwaterowaniu i gastronomii oraz przetwórstwie przemysłowym. Spadek odnotowano natomiast m.in. w obsłudze rynku nieruchomości, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej i budownictwie.

W końcu września liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w naszym województwie wyniosła 50,2 tys. osób i była niższa o 0,5 tys. osób (o 1,0%) niż w poprzednim miesiącu oraz wyższa o 6,7 tys. osób (o 15,5%) niż we wrześniu 2019 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 9,9% i była niższa o 0,1p. proc. niż przed miesiącem oraz o 1,3 p. proc. wyższa w porównaniu do września ub.r.

Stopa bezrobocia w województwie była nadal najwyższa w kraju. Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały braniewski, kętrzyński i bartoszycki, a o najniższej – Olsztyn.


We wrześniu w urzędach pracy zarejestrowano 7,3 tys. osób bezrobotnych - o 48,2% więcej niż przed miesiącem i o 6,6% mniej niż przed rokiem. Do urzędów pracy zgłoszono 4,6 tys. ofert zatrudnienia. To o 845 ofert więcej niż przed miesiącem i o 73 ofert więcej niż przed rokiem. W końcu miesiąca na 1 ofertę pracy przypadało 14 bezrobotnych.


Raport przedstawia także informację dotyczącą rejestru przedsiębiorstw REGON. Jak wynika z danych olsztyńskiego Urzędu Statystycznego, na koniec września w rejestrze wpisanych było 135,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej. To o 3,2% więcej niż przed rokiem i o 0,2% więcej niż w końcu sierpnia. O 3,5% r-d-r wzrosła też liczba zarejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą – 97,4 tys.

Według stanu na koniec września w rejestrze REGON 14,3 tys. podmiotów miało zawieszoną działalność (o 3,6% więcej niż przed miesiącem). Zdecydowaną większość stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. We wrześniu do rejestru wpisano 908 nowych podmiotów, natomiast wykreślono z niego 586 podmiotów, w tym 518 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.


Za: Urząd Statystyczny w Olsztynie/Starostwo Powiatowe w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dlugi #3001918 | 46.204.*.* 5 lis 2020 19:15

  Statystykami to sobie można pupe podetrzeć , bo one nie pokazuja sytuacji całosciowo pokazuja TYLKO bezrobocie rejestrowane a nie REALNE Warmińsko -mazurskie tu pracy nie było i nie ma i jeszcze pewnie długo nie bedzie , mieszkałem w Olsztynie z 10 lat temu znalezc tam prace to martwe słowo z tego co czytam w komentarzach nic się nie zmieniło w tym temacie dalej głód ,brud i smród W Polsce pracuje 55% zdolnych do pracy około 16-17mln , drugie 45 % nie pracuje koło 12-13 mln i to jest prawdziwe bezrobocie ,reszta to manipulacja Ale w oficjlnych mediach tego nie usłyszysz

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. K-39 #3001784 | 88.156.*.* 5 lis 2020 15:38

  Zakłady pracy chronionej odmawiają pracy po60 roku życia. Nie przyjmują do pracy zezowatych i grubych. W kortowie odmawiają pracę. Koordynator i Pani z bhp twierdzi że jak takiego zatrudnia studenci będą się śmiali. Ale chętnie zatrudniają młodych chorych psychicznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Yeti #3001752 | 94.254.*.* 5 lis 2020 14:54

  Nieroby i praca hahaha Opieka da jeść, zasiłki opał i inne profity nie mówiąc o 500+. A pracujący....no cóż muszą zapindalać na nierobów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur (ten prawdziwy) #3001734 | 5.174.*.* 5 lis 2020 14:34

   Tu potrzeba dużych inwestycji w nowoczesnych gałęziach gospodarki a nie sezonowej turystyki czy innego dziadostwa. Nie bez przyczyny te typowe turystyczne powiaty charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem zawieszonych działalności, płytki rynkiem pracy i najbliższymi wynagrodzeniami. Infrastruktura komunikacyjną na miarę XXI w, rozwój energetyki, rozwój sieci gazowej, plany zagospodarowania, uzbrojenie terenów inwestycyjnych i pomysł na region a nie rządzenie na zasadzie byle przetrwać i byle jakoś było i żeby najlepiej było tak jak było. I efekty są takie że w zasadzie mamy 100 proc odpływ najlepiej wykształconych i najbardziej aktywnych poza region. A dlaczego? A dlatego że brak jest tu sensownych miejsc pracy dających perspektywy zawodowe. I nie chodzi tu tylko o kasę ale możliwości rozwoju zawodowego. Na dzień dzisiejszy alternatywa są tylko proste branże, które nie wymagają wysokokwalifikowanej kadry. Sorry ale lepienie pierogów dla warszawiaków i prosta usługa turystyczna to nie jest żadną alternatywą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mazur #3001697 | 79.124.*.* 5 lis 2020 13:32

   gospodarka tak mocno rozpędziła się że rządzący tą gospodarkę muszą zamrażać gdyż to groziło przegrzaniem

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)