Technomex będzie wspierał nasze zdrowie

2020-11-05 07:03:10(ost. akt: 2021-03-12 09:04:34)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Na Warmii i Mazurach drzemie bardzo duży potencjał rozwojowy. Technomex ma wieloletnie doświadczenie w produkcji bardzo specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji medycznej, ale też w pozyskiwaniu funduszy na realizację projektów badawczych. I dlatego łączymy siły — mówi Krzysztof Cygoń, wiceprezes Technomexu, dyrektor działu badawczo-rozwojowego.
— Czym zajmuje się firma Technomex?
— Jesteśmy producentem i dystrybutorem sprzętu medycznego, zwłaszcza sprzętu do rehabilitacji. Zajmujemy się także serwisowaniem naszych urządzeń. Na rynku obecni jesteśmy od 1987 roku. W naszym portfolio mamy zarówno proste sprzęty do świadczenia usług medycznych, jak i te bardziej zaawansowane, na przykład egzoszkielety do rehabilitacji neurologicznej. Naszą domeną są roboty rehabilitacyjne, służące do terapii kończyn dolnych — do tzw. reedukacji chodu, oraz do terapii kończyn górnych u pacjentów neurologicznych. Jesteśmy także liderem we wdrażaniu rozwiązań do diagnostyki narządu ruchu takich jak systemy do analizy ruchu, platformy pomiarowe, urządzenia do pomiaru siły mięśniowe — tzw. fotele izokinetyczne oraz wiele, wiele innych narzędzi.

— Ale Technomex to też wieloletnie zaangażowanie w prace badawcze…
Krzysztof Cygoń— Tak. Stale uczestniczymy w projektach naukowych jako partner, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu najnowocześniejszych urządzeń rehabilitacyjnych. Tworzymy własne projekty badawcze, w trakcie których sprawdzamy skuteczność oferowanego przez nas sprzętu wśród pacjentów z różnymi typami schorzeń. Prowadzimy ponadto trzy centra badawczo-rozwojowe — w województwie wielkopolskim, lubelskim i świętokrzyskim. A zatem zajmujemy się też rehabilitacją od strony naukowej: zanim wprowadzimy swoje rozwiązania na rynek, badamy i testujemy. Obecnie prowadzimy projekty sprawdzające skuteczność stosowania w rehabilitacji egzoszkieletu EKSO GT u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym. Także projekt weryfikujący skuteczność różnych narzędzi w terapii pacjentów po przebytym udarze takich jak robot stacjonarny 3. Generacji G-EO, bieżnia do terapii perturbacji posturalnych Balance Tutor, bieżnia diagnostyczno-treningowa z projekcją kroków Zebris FDM Rehawalk, system do kompleksowej, wielostanowiskowej rehabilitacji ACX.Rehab czy wspomniany już egzoszkielet EKSO. Czekamy też na publikację wyników badań z zakresu stosowania nowoczesnych technologii u pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Warto podkreślić, że każdorazowo projekty badawcze są realizowane we współpracy i pod nadzorem jednostki naukowej, która zawsze i każde uzyskane wyniki publikuje. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ my także cały czas szukamy — skutecznych metod i narzędzi terapeutycznych, a badania są sposobem na ich znalezienie. Równolegle w prowadzonej przez nas na Śląsku przychodni realizujemy dzięki funduszom UE projekt rehabilitacji dla pacjentów po udarach i ze stwardnieniem rozsianym, gdzie pacjent nie ponosi kosztów terapii na nowoczesnym sprzęcie. A na koniec — oprócz powyższych działań, prowadzimy także prace nad kilkoma prototypami nowych rozwiązań sprzętowych.
Dzięki naszym działaniom wielu pacjentów miało możliwość udziału w refundowanej przez środki unijne rehabilitacji przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń, a placówki, które zakupiły innowacyjny sprzęt — wciąż otrzymują kolejne informacje, jak stosować go w terapii, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

— Czy jest szansa, by Warmia i Mazury wkrótce miały swoje centrum badawczo-rozwojowe?
— Ależ oczywiście. W tej chwili czekamy właściwie tylko na odpowiednie warunki. Te trzy centra udało nam się zbudować dzięki wsparciu funduszy unijnych. Jeśli zatem pojawi się tylko szansa na pozyskanie podobnych funduszy także tu — natychmiast przystępujemy do działania. Stąd tak ważne jest, by nowa inteligentna specjalizacja dotycząca turystyki w kierunku szeroko pojętej turystyki zdrowotnej jak najszybciej trafiła do dokumentów strategiczno-rozwojowych województwa. To w staraniach o fundusze trochę ułatwia zadanie…

— No właśnie, cały sekret tkwi często w funduszach. A państwa udział w projekcie polegać będzie przede wszystkim na pozyskiwaniu funduszy…
— Tak, bo mamy w tej kwestii spore doświadczenie. Pozyskanie funduszy to środek, dzięki któremu realizujemy działania, a nie cel sam w sobie — fundusze to forma odciążenia w zakresie realizacji inwestycji, która i tak jest wpisana w strategię firmy, ponieważ każdy projekt wymaga też udziału własnego. Zatem docelowo zainteresowani będziemy nie tylko budową centrum badawczo-rozwojowego. Gdy centrum już powstanie, z pewnością zaoferujemy nasz sprzęt innym podmiotom medycznym i okołomedycznym, z którego faktycznie skorzystają i mieszkańcy Warmii i Mazur, ale i turyści odwiedzający ten piękny region.
— Technomex swoją główną siedzibę ma na Śląsku. Co sprawiło, że zainteresowaliście się państwo Warmią i Mazurami i postanowiliście kolejną inwestycję zrealizować właśnie tu?
— Bo tu drzemie bardzo duży potencjał rozwojowy — najogólniej mówiąc. Nasze regiony dość mocno i pod wieloma względami różnią się od siebie, choćby w kontekście przemysłu i charakterystycznych dla tych regionów branż. Najlepszym dowodem są już realizowane w warmińsko-mazurskim inteligentne specjalizacje: drewno i meblarstwo, żywność wysokiej jakości i ekonomia wody. Ale z punktu widzenia Technomexu Warmia i Mazury to ciekawe miejsce z wieloma interesującymi perspektywami dla świadczenia usług medycznych. Kilka z gmin stara się wręcz o status uzdrowiska, jedno, w Gołdapi, już funkcjonuje — a to obiecująco rokuje dla firmy o naszym profilu i daje ogromne możliwości działania. Poza tym, o czym może jeszcze mało kto wie, ale Technomex od paru dobrych lat ma już swój oddział w Olsztynie.

Magdalena Maria Bukowiecka