Drugi tydzień izolacji pracowników MPEC Olsztyn. Koronawirus zmusza pracodawców do nietypowych rozwiązań

2020-11-04 12:09:10 (ost. akt: 2020-11-04 11:29:07)

Autor zdjęcia: MPEC Olsztyn

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie rozpoczęli właśnie drugi tydzień przebywania w miejsca stałego pobytu. Ma to na celu zabezpieczenie ciągłości produkcji i dostaw ciepła do mieszkańców Olsztyna.
W dobie światowej pandemii koronawirusa oraz w związku z wysoką dynamiką rozprzestrzeniania się SARS-COV-2 w Polsce, zarząd spółki zdecydował się na stworzenie MSP - miejsca stałego pobytu na terenie zakładu.

Jako przedsiębiorstwo, którego działalność ma strategiczne znaczenie dla mieszkańców Olsztyna oraz w trosce o bezpieczeństwo dostaw ciepła, zdecydowaliśmy o stworzeniu strefy, w której nasi pracownicy będą pozostawać w separacji od potencjalnego kontaktu z wirusem — informuje prezes zarządu MPEC, Konrad Nowak. — Oznacza to, że pracownicy przez dwa tygodnie przebywająć na terenie przedsiębiorstwa bez bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym. Kontakt z bliskimi jest możliwy jedynie za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Należy przy tym zaznaczyć, że każdy pracownik decydujący się na pracę w strefie stałego pobytu, dobrowolnie wyraził zgodę na poddanie się izolacji.
To poważne wyzwanie dla naszych pracowników — dodaje kierownik Ciepłowni Kortowo, Rafał Sierzputowski. — Wszyscy podjęli decyzję świadomie, w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo cieplne naszych mieszkańców.

Ma to szczególne znaczenie w sezonie grzewczym, kiedy temperatury za oknem znacznie obniżają się. Zanim pracownicy poddali się izolacji na terenie zakładu, każdy został zbadany na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, po to by wykluczyć potencjalne ognisko choroby w MSP. Teraz w strefie przebywa 15 pracowników, którzy podzieleni są na trzy pięcioosobowe zmiany, które pracują w systemie 12-godzinnym. Jest to niezbędna obsada gwarantująca sprawną i bezpieczną eksploatację Ciepłowni Kortowo. Taka organizacja pracy pozwala na 24-godzinny odpoczynek od świadczenia pracy.

Przedsiębiorstwo zapewniło również wszystkim przebywającym w MSP na terenie zakładu pracy miejsca do wypoczynku oraz zorganizowało strefy regeneracji, relaksu i rekreacji. Ponadto pracownicy przez cały okres pobytu mają pełne wyżywienie.

Pierwsza grupa pracowników będzie przebywać w MSP na terenie zakładu pracy jeszcze przez tydzień. Po tym czasie planowana jest rotacja pracowników deklarujących gotowość do świadczenia pracy na terenie przedsiębiorstwa w systemie izolacji.

Przypomnijmy, że z chwilą pojawienia się pierwszych doniesień o zakażeniach obywateli polskich koronawirusem SARS-COV-2 w Polsce, spółka MPEC natychmiast wdrożyła procedury mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie przedsiębiorstwa. Już wiosną była przygotowana do izolacji pracowników w MSP, wszystko po to, by zachować ciągłość dostaw ciepła do odbiorców. Wówczas okazało się, że krzywa zachorowań spada, a Olsztyn znalazł się w strefie najmniej zagrożonej epidemią. Stąd wiosną wdrożenie procedury MSP nie miało miejsca.

Źródło: UM Olsztyna

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rozmaryn #3001509 | 195.116.*.* 5 lis 2020 08:20

  Szacunek Panowie i Panie, niewielu by się na takie rozwiązanie zdecydowało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Z"ukosa" #3001325 | 95.49.*.* 4 lis 2020 20:04

  Szacunek za odpowiedzialność.. decyzję i poświęcenie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. NO #3001199 | 88.156.*.* 4 lis 2020 16:57

  Sukces propagandowy osiągnięty. A co po tych dwóch tygodniach koniec sezonu grzewczego który się jeszcze nie rozpoczął na poważnie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 4. Poczta #3001008 | 84.129.*.* 4 lis 2020 13:02

  Zuchy. Dać im po medalu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Freddy Krueger #3000997 | 79.190.*.* 4 lis 2020 12:43

  No parę filmów co dzieje się z ludźmi w zamknięciu w światowej kinematografii jest znanych. Ja bym generalnie na ich miejscu nie zasypiał ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz