Ruszyła profilaktyczna akcja „Twoja męskość w twoich rękach!”

2020-11-03 16:49:00 (ost. akt: 2020-11-03 16:21:18)

Autor zdjęcia: Rafał Szarejko

Na całym świecie listopad jest miesiącem solidarności i walki z nowotworami gruczołu krokowego oraz jąder. Akcja pt. „Twoja męskość w twoich rękach!” jest częścią światowej kampanii pt. „Movember”, której ideą jest zmiana postrzegania męskiego zdrowia.
Akcja „Twoja męskość w twoich rękach!” organizowana przez Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie ma zwrócić uwagę mężczyzn na konieczność badań profilaktycznych wykrywających raka prostaty. Długofalowym celem akcji jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących tzw. „męskie zawody”.

Podczas epidemii koronwirusa nie możemy zapominać o innej – groźniejszej z punktu widzenia zdrowia i życia pacjentów – epidemii XXI wieku – epidemii raka. Tym bardziej, że późno wykryty nowotwór z reguły pogarsza rokowania. Dlatego Miejski Szpital Zespolony kontynuuje akcję „Twoja męskość w Twoich rękach” umożliwiając w listopadzie mieszkańcom Warmii i Mazur dostęp do tańszych badań krwi na obecność markera nowotworu raka prostaty i raka jajnika — mówi mgr inż. Andrzej Bujnowski, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

W 2018 roku twarzą akcji byli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, a w 2019 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie. Teraz dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie zaprosiła do akcji żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Żołnierze WOT wspierają Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie od 18 marca tego roku. Podczas ponad półrocznej służby Terytorialsi wykazali pełen profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków, a pomoc żołnierzy w utrzymaniu bezpieczeństwa, jest nieoceniona. W związku z tym zdecydowaliśmy o przebadaniu tej grupy zawodowej, ale wyjątkowo zarówno Panów, jak i Panie pełniących służbę — mówi dr n. med. Jacek Grabania, pełniący obowiązki z- cy dyrektora ds. Lecznictwa w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

Podczas spotkania, które odbyło się 3 listopada 2020 roku w Miejskim Szpitalu Zespolonym, dyrektor szpitala przekazał dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej vouchery na badania. Panom przekazane zostały vouchery na badanie krwi w kierunku raka prostaty (PSA) oraz badanie lekarskie (specjalne, dodatkowe godziny przyjęć w Poradni Urologicznej), natomiast panie pełniące służbę otrzymały zaproszenia na badania krwi, w celu określenia markera nowotworowego raka jajnika (CA 125).

Fot. Rafał Szarejko

Jestem szczęśliwy, że możemy wziąć udział w tym projekcie. Dbanie o zdrowie żołnierzy jest tak naprawdę dbaniem o zdrowie społeczeństwa Warmii i Mazur, gdyż wszyscy żołnierze Brygady są mieszkańcami regionu. Środowisko męskie, szczególnie w wojsku, jest środowiskiem specyficznym. My, jako mężczyźni z dużym dystansem podchodzimy do swojego stanu zdrowia. Wielokrotnie brakuje nam takiej zachęty i zmotywowania, żeby udać się na takie badania. Myślę, że nasz udział w tej akcji będzie sygnałem dla wszystkich mężczyzn, aby wykonywać badania profilaktyczne. My, jako żołnierze, tylko zdrowi jesteśmy w stanie zapewnić opiekę, nieść pomoc i wspomagać społeczeństwo Warmii i Mazur oraz personel medyczny w tym trudnym czasie — podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego ma także ciekawą propozycję badań dla mieszkańców Warmii i Mazur (zarówno mężczyzn, jak i kobiet). Przez cały listopad pacjenci, którzy nie mają skierowania od lekarza rodzinnego na badania mogą odpłatnie, ale z dużą bonifikatą wykonać odpowiednie badania w Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Koszt badania PSA (marker nowotworu raka prostaty) i CA125 (marker nowotworu raka jajnika) w listopadzie to 19 zł.

Ten rok jest zdecydowanie inny od poprzednich. Ale chcąc wrócić do rzeczywistości sprzed pandemii koronawirusa, ponownie włączamy się w ogólnoświatową akcję, która ma zbudować świadomość i zwrócić uwagę na dbanie o zdrowie. Celem akcji jest profilaktyka gruczołu krokowego. PSA jest to bardzo specyficzny dla mężczyzn marker. Kiedy jego poziom rośnie, można podejrzewać właśnie nowotwór prostaty. Chociaż u niektórych z nas PSA może być w normie, a niestety rozwinie się choroba nowotworowa, jak i odwrotnie.
W roku 2018 w Laboratorium Analitycznym, tylko w miesiącu prowadzenia akcji (listopad), odnotowano 934 badań PSA, natomiast w roku kolejnym, czyli 2019 było już ich 1157.
Dlatego w listopadzie dla naszych pacjentów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, przygotowaliśmy specjalną 50 procentową zniżkę na oznaczenie PSA oraz CA125. Dzięki takim akcjom i pogłębianiu świadomości mamy szansę, żeby te choroby rozwijały się u nas jak najwolniej i jak najrzadziej
— mówi Marek Drozdowski, kierownik Laboratorium Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Rak to nie wyrok. Ale nie jest wyrokiem tylko wtedy, gdy się go rozpozna w bardzo wczesnej fazie. W stadium dotyczącym tylko jednego narządu, kiedy ten narząd nie jest jeszcze przez ten nowotwór całkowicie zajęty. Jeśli rak wyjdzie poza narząd staje się chorobą uogólnioną, rozpełza się po organizmie i wtedy staje się chorobą nieuleczalną. Możemy wtedy hamować jej rozwój, ale nie możemy wyleczyć. Dlatego chcemy pokazać mężczyznom oraz kobietom w regionie, jak ważne są badania profilaktyczne — tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator kliniki urologii i onkologii urologicznej.

Milena Siemiątkowska


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaz #3000900 | 5.173.*.* 4 lis 2020 10:16

  Dwuznaczny i głupi kryptonim akcji. I jeszcze to wojsko..........Żołnierze coś o tym wiedzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. xyx #3000828 | 5.173.*.* 4 lis 2020 04:42

  żenada nie akcja mlode byczki dostaną vouchery za darmo, a mężczyźni 50+ zostali strasznie zacheceni. A to ich najbardziej dotyczy to badanie. Ale medialnie wszystko trala la działa jak należy - żenująca akcja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ??? #3000781 | 77.111.*.* 3 lis 2020 21:11

   Żołnierzy czy harcerzy?

   odpowiedz na ten komentarz