Trwa remont pałacu biskupów warmińskich w Smolajnach [ZDJĘCIA]

2020-11-02 12:09:27 (ost. akt: 2020-11-03 12:57:32)

Autor zdjęcia: Powiat Olsztyński

Trwają starania o uratowanie przed zniszczeniem i przywrócenie architektonicznego piękna pałacowi biskupów warmińskich w Smolajnach. Powiat Olsztyński przekazał na ten cele kolejne środki – 80 tys. zł.
Dzięki staraniom zawiązanej trzy lata temu, z inicjatywy starosty olsztyńskiego, grupy intencyjnej, w skład której weszli także arcybiskup metropolita warmiński, wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek regionu i burmistrz Dobrego Miasta, udało się uzyskać dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 370 tys. zł.

W sumie zgromadzono 470 tys. zł, co pozwoliło rozpocząć remont dachu tego urokliwego, acz popadającego w ruinę zabytku. Teraz przyszedł czas na zabezpieczenie jego fundamentów. Tegoroczny budżet na rewitalizację pałacu wyniósł, dzięki kolejnej dotacji ministerialnej i środkom przekazanym przez grupę inicjalną, 690 tys. zł.

Warto wspomnieć, że zespół pałacowy w Smolajnach, który w dość dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, jest obecnie własnością Archidiecezji Warmińskiej, chociaż do 2029 roku znajduje się „w użytkowaniu” Powiatu Olsztyńskiego. Do 2014 roku w pałacu funkcjonował Zespół Szkół Rolniczych, jednak ze względu na pogarszający się stan budynku szkołę przeniesiono do pobliskiego Dobrego Miasta. Obecnie pałac jest zamknięty i przechodzi konieczny remont.

pałac biskupi w Smolajnach

Decyzją Zarządu Powiatu w Olsztynie Archidiecezja Warmińska została beneficjentem Otwartego Konkursu Ofert dla organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne.

— Obiekt w Smolajnach należy do jednego z najpiękniejszych barokowych zabytków na Warmii i Mazurach. To było ulubione miejsce wypoczynku i pracy ostatniego biskupa warmińskiego bp. Ignacego Krasickiego — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Pałac wraz z okalającymi go założeniami parkowymi są więc nie tylko zabytkiem architektury, ale też świadectwem życia i działalności księcia poetów polskich. Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć 80 tys. zł na realizowane przez Archidiecezję Warmińską zadanie pn. „Prace budowlane hydroizolacji ścian fundamentowych i drenażu opaskowego w budynku pałacu w Zespole dworsko-pałacowym w Smolajnach”. Dzięki temu fundamenty i część podziemna budynku zostaną zabezpieczone przed działaniem wody. Jednocześnie utrwalony zostanie efekt tych działań, które zostały zrealizowane z wcześniejszych dotacji.

Projekt prac zakłada m.in. odkopanie budynku, oczyszczenie ścian piwnicznych i fundamentowych, naprawę i wzmocnienie spękanych ścian, ręczną reprofilację ubytków oraz gruntowanie, uszczelnienie i docieplenie ścian, a także wykonanie drenażu opaskowego i jego zasypanie wraz z izolacją. Dzięki temu zabytek zostanie zabezpieczony przed dalszą degradacją.

To nie jedyne działania zaplanowane na 2020 rok. Archidiecezja korzysta także ze środków ministerialnych, dzięki którym planuje odgrzybienie stropu, naprawę gzymsów i wykończenie kominów, pokrycie dachu i modernizację instalacji odgromowej.

pałac biskupi w Smolajnach

29 października w Kurii Biskupiej w Olsztynie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie Smolajn. — Wszystkim nam leży na sercu pragnienie odnowienia kompleksu pałacowo-parkowego w Smolajnach tak, by przywrócić jego piękno i ponownie nadać mu funkcjonalność, czyli oddać mieszkańcom Warmii i turystom. Jesteśmy w tej sprawie jednomyślni — dodaje starosta Abako.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Fot. Zbigniew Woźniak" data-url="https://i.wm.pl/00/12/04/66/f/44712-652510-picture5f8ea68e3cc07.jpg">
Fot. Archiwum prywatne" data-url="https://i.wm.pl/00/12/04/66/f/20201022-094002-2-picture5f91aa7fd6846.jpg">Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #3000308 | 83.5.*.* 3 lis 2020 09:24

  Znowu państwo dokłada się do remontu domu dla pedofilii w sutannach. Dopóki nie oczyszczą swoich szeregów z przestępców, nie powinni dostać grosza. Może tam urządzą dom rozpusty i wraz z pisowskimi nawiedzonymi przestępcami będą się tam brzydko zabawiać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. długi #3000302 | 82.177.*.* 3 lis 2020 09:18

  Jestem ciekawy, który z biskupów tam zasiądzie . Wyremontujemy za nasze podatki a mieszkać będą hierarchowie kościelni...i gdzie tu skromność, ubóstwo to czego nauczał Pan Jezus ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. a co ? #3000201 | 83.5.*.* 3 lis 2020 01:40

  Budynki, którymi zarządzała szkoła w tym ten Pałac były remontowane w tym czasie. Pan Starosta Abako działa w sferze Świętej Warmii i wychodzi z założenia, że należy remontować za nasze podatki własność kościoła i być Świętym Mikołajem dla tej instytucji. Po prostu szuka popularności i lubi media.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. lwx #3000035 | 83.20.*.* 2 lis 2020 18:47

  I dziwicie się protestom kobiet. Taki stan szkodzi wszystkim a najbardziej Kościołowi, który nawołuje do ubóstwa a czyni inaczej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 5. Własność państwa czy kleru ? #3000005 | 91.233.*.* 2 lis 2020 18:03

  Jeśli obiekt należy do kleru, należy go przed remontem upaństwowić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD