A czy Ty wymieniłeś już opony na zimowe?! [SONDA]

2020-11-03 08:50:23(ost. akt: 2020-11-03 08:51:24)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W niektórych krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. W Polsce, choć nie jest to uregulowane prawnie, zaleca się ich używanie. Brak zimowego ogumienia nie poskutkuje mandatem karnym. Policja przypomina jednak o pogorszonej przyczepności i związanym z tym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Kiedy i dlaczego należy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe = bezpieczeństwo! Pod koniec października pogoda szczególnie daje nam się we znaki. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur jest zmiana opon z letnich na zimowe. Wielu producentów ogumienia zaleca wymianę, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody.

Pamiętajmy, że opona miękka zapewnia wysoką przyczepność. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem.

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu.

Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Skutkuje to zwłaszcza skróconą drogą hamowania.

Wymiana opon zanim zapanują zimowe warunki pogodowe sprawi, że za kierownicą poczujemy się pewniej – nawet na śliskiej nawierzchni. Pomyślmy o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego.

Poza tym, zaplanowanie wymiany opon na przełomie października i listopada pozwoli uniknąć oczekiwania w kolejkach.

Czy wymieniłeś już opony na zimowe?
Tak
32.9%
Nie
67.1%

Źródło: KMP Olsztyn

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 8r7 #3000789 | 37.248.*.* 3 lis 2020 21:53

  Cały rok jeżdżę na zimowych. Co dwa lata wymiana dwóch opon. Z tyłu idą na przód, na tył nowe.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. kapciarz #3000669 | 31.0.*.* 3 lis 2020 16:45

   Zapraszamy zapraszamy na wymianę bo pozamykamy zakłady to się będziecie wozić ale autobusami wpadajcie bo nam kasa potrzebna !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. k #3000544 | 81.190.*.* 3 lis 2020 14:27

   A ja się trzymam tego: "Zgodnie z zaleceniami producentów na opony zimowe powinniśmy się przesiąść, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że z opon zimowych powinniśmy zacząć korzystać, gdy przez kilka dni z rzędu temperatura w trakcie dnia spada poniżej tej wartości." A dziś było rano 14 stopni. Na mokrej nawierzchni przy +10 czuje się jednak pewniej na letnich.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. wielosezonowe #3000513 | 89.229.*.* 3 lis 2020 13:42

   czyli żadne. Można i w zimowych butach chodzić cały rok, czy w palcie i rękawicach. Kto mi zabroni? Jeśli wychodzę na 5 minut i mam do przejścia 300metrów to nic mi się nie stanie, nie przegrzeję się.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  4. eee #3000390 | 37.47.*.* 3 lis 2020 11:34

   Ja czekam aż zużyją się moje letnie i zimowe i przechodzę na michelin crossclimate. Absolutnie w moim przypadku nie ma sensu bawić się w sezonową wymianę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)