Zbigniew Ziejewski: Każdy musi mieć prawo wyboru [ROZMOWA]

2020-11-02 09:59:12 (ost. akt: 2020-11-02 10:04:42)

Autor zdjęcia: nadesłane

Rolnicy mieli powody, żeby blokować drogi, tak teraz mają je ci, którzy na ulicach protestują przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji. Czy coś jest w stanie ugasić ten społeczny gniew? Rozmawiamy o tym ze Zbigniewem Ziejewskim, posłem PSL.
— Projekt ustawy o ochronie zwierząt, nazwany piątką Kaczyńskiego, który tak zirytował wieś, prawdopodobnie trafi do sejmowej zamrażarki. Rolnicy górą? To ich małe zwycięstwo?
— Powiedziałabym, że wielkie, bo rzeczywiście piątka Kaczyńskiego wstrząsnęła wsią, w wyniku czego doszło do rolniczych protestów. Tu przypomnę, że rolnicy dwukrotnie protestowali w Warszawie, dwukrotnie blokowali drogi w całym kraju. Teraz wspierają kobiety w ich proteście. Takiej skali rozgoryczenia na polskiej wsi nie było od lat.

— Od początku PSL było przeciw tej ustawie. Dlaczego?
— Bo ustawa uderza w tysiące gospodarstw, w ich byt. Sam projekt ustawy został napisany na kolanie. Nie było konsultacji społecznych, nie padły rzeczowe argumenty. Wszyscy rolnicy w Polsce wiedzą, że trzeba dbać o dobrostan zwierząt. Nie ma co do tego wątpliwości. Przed poprzednimi wyborami zostały wprowadzone przez rządzących specjalne dodatki finansowe, mające na celu zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. W tym celu udzielono rolnikom pomocy finansowej na powiększenie o 20 proc. powierzchni odchowu w stosunku do minimalnej powierzchni wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. I rolnicy to wszystko wykonali.

Rolnicy dwukrotnie protestowali w Warszawie, dwukrotnie blokowali drogi w całym kraju. Teraz wspierają kobiety w ich proteście. Takiej skali rozgoryczenia na polskiej wsi nie było od lat.
Teraz wmawia się nam, że nie dbamy o dobrostan zwierząt. Nie można w jednej ustawie łączyć zwierząt domowych, gospodarskich i futerkowych. To jest absurd. Tymi sprawami trzeba zająć się osobno. Jaki będzie los piątki Kaczyńskiego, tego jeszcze nie wiadomo. Bo na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa nie padła jednoznaczna odpowiedź. Czy trafi do sejmowej zamrażarki? To nie jest jeszcze przesądzone. Ale myślę, że te protesty, które obecnie przetaczają się przez kraj, sprawią, że rząd pójdzie po rozum do głowy i jeśli ustawa dalej będzie procedowana, to nie w takim kształcie jak teraz.

— Był tam zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra, no bo czy dziś ludzie naprawdę muszą chodzić w futrach z norek czy lisów?
— Zgadzam się, że moda na futra naturalne przemija. A coraz więcej krajów zakazuje hodowli zwierząt futerkowych. Jednak trzeba też pamiętać o hodowcach, o tym, że zainwestowali pieniądze. Dlatego trzeba wprowadzić dłuższe okresy przejściowe i wyrównać im straty, które poniosą.

W ustawie pojawił się też zapis uboju rytualnego tylko na potrzeby związków wyznaniowych w kraju. I to byłby naprawdę ogromny cios dla naszego rolnictwa. Ba, dla całej gospodarki. Dziś Polska jest znaczącym eksporterem żywności, a jego wartość oblicza się na 32 mld euro. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy 1,6 mln ton drobiu o wartości 3 mld euro. W 2018 roku wyeksportowaliśmy 605 tys. ton wołowiny, z tego 439 tys. ton w ramach uboju rytualnego. Tu odbiorcami były głównie Włochy, Niemcy, Hiszpania czy Turcja. I jak zastąpić te rynki?

A trzeba też pamiętać, że rolnicy poczynili ogromne inwestycje, w dużym stopniu korzystając ze wsparcia finansowego z ARiMR. I co z tymi dopłatami? Kto wyrówna rolnikom straty, jakie ponieśliby w związku z ograniczeniem uboju rytualnego? Ocenia się, że roczna wartość uboju rytualnego w Polsce to 6,5-9 mld zł. Rynek mięsa halal to najszybciej rosnący rynek mięsa na świecie. Jego wartość szacuje się obecnie na 1,8 bln dolarów, a do 2027 roku ma wzrosnąć o kolejne 300 mld dolarów. I zamiast czerpać z tego rynku dochody, nagle my sami chcemy się z tego rynku wyrzucić. No nie wiem, czy o to nam chodzi?

Decyzja o zamknięciu cmentarzy sprawiła, że w piątek wieczorem były tam tłumy. I jeśli wirus miał się rozprzestrzenić, to miał ku temu dobrą sposobność.
Dlatego Związek Gmin Wiejskich RP w przyjętym 21 października 2020 r. w Poznaniu stanowisku jednoznacznie negatywnie ocenił tę ustawę i oczekuje jej odrzucenia. Ustawa jest bardzo niekorzystna dla środowiska rolników, producentów rolnych, hodowców oraz dla innych, powiązanych z nimi, działów gospodarki. Rolnicy i producenci rolni stanowią integralną część społeczności gmin z obszarami wiejskimi. Wszystkie organizacje rolnicze, w tym Krajowa Rada Izb Rolniczych, wręcz żądają zaprzestania prac nad tą szkodliwą ustawą.

— Tak jak piątka Kaczyńskiego rozwścieczyła rolników, tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji tysiące osób, które, mimo rosnącej fali zachorowań na COVID-19 od ponad tygodnia protestują w polskich miastach i miasteczkach? Jak to się zakończy, władza się ugnie?
— Nie sądzę, a mamy już kolejną grupę niezadowolonych. To producenci kwiatów i zniczy, którzy nagle zostali z towarem, bo w piątek rząd zamknął na trzy dni cmentarze.

— Wprawdzie w sobotę premier ogłosił, że terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami, to rodzi się pytanie, czy takie decyzje nie powinny być podejmowane z wyprzedzeniem?
— Oczywiście, że tak. Tak robi każda mądra władza, bo po co zaskakiwać obywateli, wywoływać społeczny ferment. Tym bardziej że sytuacja społeczna już jest napięta. Należy pamiętać, że mamy szczyt zachorowań. Odebrałem w tej sprawie bardzo dużo telefonów. Ludzie są naprawdę rozgoryczeni. Decyzja o zamknięciu cmentarzy sprawiła, że w piątek wieczorem były tam tłumy. I jeśli wirus miał się rozprzestrzenić, to miał ku temu dobrą sposobność.

— Jakie widzi pan wyjście z tej napiętej sytuacji, w której dziś znalazł się kraj?
Kobiety o coś walczą! Walczą o to, żeby mogły same o sobie decydować. Żyjemy w XXI wieku i powinniśmy, jak piszą kobiety na swoich sztandarach: dać im prawo wyboru.
— Przede wszystkim na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które będzie 4-5 listopada, musimy usiąść do merytorycznej rozmowy, poszukać rozwiązania, bo sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Nie można na kobiety, które bronią swoich praw, słusznych praw, napuszczać jakichś bojówek. To jest absurd, niedopuszczalny w państwie demokratycznym. Nie chciałbym, żebyśmy w Polsce byli świadkami wydarzeń, które są na Białorusi. Młode pokolenie o protestach, o strajkach z lat osiemdziesiątych uczyło się w szkole. Urodzili się w wolnej Polsce, ale teraz paradoksalnie muszą walczyć o demokrację.

— Popiera pan te protesty?
— Czy gdyby nie było piątki Kaczyńskiego, byłyby protesty rolników? Przecież kobiety o coś walczą! Walczą o to, żeby kobieta mogła sama o sobie decydować. Zauważmy, jak to się odbyło w tak bardzo katolickich krajach, jakimi są Irlandia czy Hiszpania. Żyjemy w XXI wieku i powinniśmy, jak piszą kobiety na swoich sztandarach: dać im prawo wyboru.

Andrzej Mielnicki


***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wniosek #3000485 | 91.233.*.* 3 lis 2020 13:06

  TK wydając orzeczenie pominął 40 i 47 art Konstytucji : ,,Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego , rodzinnego , czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu prywatnym. W Konstytucji nie występuje określenie : życie poczęte.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dziadek z PRL #3000271 | 91.233.*.* 3 lis 2020 08:17

  Wielu kretynów i fanatyków celowo we wpisach odwraca kota ogonem i przeinacza protest twierdząć że kobiety nie chcą rodzić.Może przypomnijmy że protest dotyczy PRAWA KOBIETY do aborcji plodu chrorego do 12 tygodna a wiec jest to jakis zarodek a nie czlowiek. Kazdy rodzic chce mieć dzieci zdrowe. Jeżeli ma to byc osoba niekontaktowna i niesprawna to lepiej tą ciąże usunąć i postarać się o następne dziecko. Tak z zoną kiedyś podjęliśmy decyzję kiedy aborcja była jeszcze dopuszczalna (normalne lata PRL)Inie żalujemy tego.Nasi znajomi zdecydowali inaczej.Woża teraz dorosła ?roslinę? na wózku, wygarniają spod niej -wiadomo co. Zamartwiają się co będzie jak umrą bo dzdrowe rodzeństwo kategorycznie oświadczylo że zajmować sienie będzie i oddadzą do zakladu.A że roslina nie ma renty bo po 18 roku życia już nic nie przysługuje to pójdzie do jakiegoś zakładu może prowadzonego przez zakonnice gdzie jegolos będzie gorszy od śmierci. Tgo chcesz "obrońco zycia" a raczej lizidupo koloratkowego

  odpowiedz na ten komentarz

 3. docho #3000148 | 83.31.*.* 2 lis 2020 21:44

  Kraj katolicki ale protest cofa nas do krajów barbarzyńskich .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Bardzo mądra wypowiedx #3000117 | 91.233.*.* 2 lis 2020 20:59

   bardzo mądra wypowiedx. Nikt tu nie mowi o zabijaniu dzieci PISowski TROLU tylkoo prawoie kobiety do usunięcia chorego plodu do 12 tygodnia ciązy.To jeszcze nie jest życie.Zresztą Konstytucja nic nie mowi od kiedy liczy się zycie a według powszechnej dokumentacji w tym parafialnej zaczyna sie od urodzenia .Wuiec nie cuduj.Gośc ma racjęPROTEST POPIERAM

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Licealista #3000075 | 91.233.*.* 2 lis 2020 19:53

   Nie uprawiam żadnych wierzeń ani guseł i nie legitymizuję szamanizmu religijnego, ponieważ chcę przejść przez życie rozsądnie i świadomie.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.