Za czym ten tłum protestuje…

2020-10-31 20:10:23(ost. akt: 2020-10-30 13:02:35)

Autor zdjęcia: Pixabay

Protesty przetaczają się przez nasz kraj. Trwają dobrych kilka dni i nic na razie nie wskazuje, by prędko miały się skończyć.
O ile łatwiej jest powiedzieć — przeciw komu — o tyle pytanie: w jakiej sprawie, ludzie, protestujecie? — wymaga głębszego zastanowienia. Tłum zresztą też nie pomaga, bo o ile gros protestujących potrafiłoby mi odpowiedzieć, o tyle jakaś część przyłącza się ze swoimi, kompletnie odmiennymi postulatami.

Ktoś pod zdjęciem z napisem „Aborcja jest ok.” zapytał w mediach społecznościowych — naprawdę o to chodzi? No więc kompletnie nie o to.


W największym skrócie: kobiety się zdenerwowały, bo poczuły, że państwo zaczyna odbierać im wolność. Kawałkami, ale konsekwentnie. Niezauważalnie, ale coraz bardziej odczuwalnie. Poza tym jakoś dziwnie od dobrych paru lat ja sama, kobieta, mam poczucie, że reszta społeczeństwa wymaga ode mnie czynów heroicznych. Mam być silna, ale i delikatna jak sylfida. Mam być piękna, ale nie wolno mi wpadać w samouwielbienie. No i mam być bohaterką, Matką Polką, Marianną prowadzącą lud na barykady. To skąd to zdziwienie, że wreszcie jedna z drugą Marianna skrzyknęły się, zwarły szyki i od tygodnia ów lud prowadzają? A i lud dał się porwać z ochotą, bo przelała mu się czara goryczy.

Z rozmów zatem z uczestniczkami i uczestnikami olsztyńskich protestów rzeczywiście na pierwszym planie jest kobieta i jej prawo do wyboru. Prawo do decydowania o własnym ciele, ale też o własnym zdrowiu i przyszłości. Mało bowiem kto pamięta w tej dyskusji o tym, co po porodzie. A zaręczam, że wraz z porodem problemy kobiety i jej dziecka dopiero się zaczynają.

Jeśli dziecko urodzi się z niepełnosprawnością, ale będzie w stanie żyć, na czyją pomoc może liczyć matka? Co po tym, gdy dziecko stanie się osobą dorosłą z niepełnosprawnościami? Przy czym nie mam tu na myśli wyłącznie finansów, czasem w grę wchodzi konieczność przerwania i poświęcenia własnej kariery zawodowej.

Czasem mężczyzna — ojciec takiego dziecka — nie umie jednak stanąć na wysokości zadania. Do kogo ma zatem matka udać się po pomoc? Do państwa? Szczerze wątpię, bo wciąż pamiętam protesty rodziców dorosłych dzieci z niepełnosprawnościami i sposób, w jaki zajmowano się nimi w sejmie w 2018 roku...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (31 października - 1 listopada) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pobiegnij w takim razie #3000120 | 91.233.*.* 2 lis 2020 21:07

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pobiegnij w takim razie i pozdejmuj wszystkie tabliczki ostrzegawcze na urzadzeniach elektrycznych czy instalacjach niebezpiecznych.Tam też jest znak błyskawicy i jeszcze znak trupiej głowki a wiec "gestapo pelną gebą". Przestań wiec szukać durniu dziury w całym .To jest powszechnie stosowany znak ostrzegawczy. Kaczyński zlekceważył nastroje i teraz ma zachwostkę. Bo dla mnie trzeba bylo być idiotą że by z takim czymś występować niby w katolickiej ale w poglądach laickiej Polsce. Wiadomo było że ludzie sobie zabrania takiego prawa nie darują. Nie słuchał sie mądrych doradcow i wział idiotyczny temat i zrobił zadyme z ktorej nie wie jak wyleźc A ty nie pleć głupot bo się osmieszasz

 2. SS #2999898 | 176.97.*.* 2 lis 2020 14:48

  bez jednego S, i wszystko jasne :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. JAK #2999688 | 91.233.*.* 2 lis 2020 09:13

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak można osobę,ktora nie mieszka w Polsce zrobić Przewodniczącą TRybunal Konstytucyjnego.Paniusia wpadła , wydala Orzeczenie ktore jej rodziny nie dotyczy bo mieszka w Niemczech i w razie potrzeby członkinie z jej rodziny pojdą wykonac zbieg tam.A tutaj spelnila wolę polityczną sfrustrowanego ramola z Nowogrodzkiej ktory ma takie poparcie? że 500 policjantow i podwojny kordon radiowozow strzeże jego domu na koszt podatnikow

  1. IQ- #2999490 | 31.1.*.* 1 lis 2020 17:54

   Jak łatwo można zmanipulować niektórych ludzi...

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Za czym protest?! #2999483 | 83.5.*.* 1 lis 2020 17:49

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Protest jest zawsze PRZECIW komuś/czemuś. ŻADEN polityk / ksiądz nie ma prawa nakazywać / zakazywać kobietom rodzić lub nie. Ani magister w TK.

   Pokaż wszystkie komentarze (28)