Olsztynek też decyduje i wybiera projekty OBO [ROZMOWA]

2020-10-31 10:10:23 (ost. akt: 2020-11-02 13:20:00)
Dzięki Olsztyneckiemu Budżetowi Obywatelskiemu w Kinie Grunwald przeprowadzono m.in. renowację foteli czy remont wejścia do kina.

Dzięki Olsztyneckiemu Budżetowi Obywatelskiemu w Kinie Grunwald przeprowadzono m.in. renowację foteli czy remont wejścia do kina.

Autor zdjęcia: Robert Waraksa

Do 2 listopada trwa głosowanie w Olsztyneckim Budżecie Obywatelskim. O przedsięwzięciach i zrealizowanych projektach mówi Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka. Przy okazji pytamy go również o najbliższe plany inwestycyjne.
— W tym roku po raz kolejny odbywa się edycja Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego. Na ile projektów można głosować w tym roku?
— Ostatecznie jest to sześć bardzo różnorodnych projektów. Każdy z nich jest efektem podjęcia inicjatywy przez mieszkańców na rzecz swojego miasta. Wśród nich znalazł się m.in. remont chodnika wzdłuż ulicy Leśnej. Ten chodnik ma już ponad dwadzieścia lat i niestety dziś jego stan techniczny jest zły. Mieszkańcy zauważyli, że tutaj zmiana jest konieczna i zgłosili projekt do OBO. Trzeba dodać, że dziś to jeden z ulubionych traktów spacerowych.

— Są też projekty ekologiczne, jak miejskie punkty zbiórki drobnych elektroodpadów.
— To również ciekawe rozwiązanie, bo często mieszkańcy nie wiedzą, co zrobić z takimi odpadami. Projekt przewiduje ustawienie trzech miejskich punktów zbiórki drobnych elektroodpadów na terenie miasta. Można będzie do nich wyrzucać zużyte baterie, żarówki energooszczędne i zwykłe, drobne odpady elektryczne i elektroniczne, np. kalkulatory, piloty do sprzętów domowych itp., płyty CD, zużyte tonery i kartridże. Myślę, że takie punkty mogłyby powstać m.in. w okolicach Urzędu Miejskiego czy Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku.

Wśród pomysłów jest również modernizacja plaży miejskiej, budowa szlaku pieszo-rowerowego w Parku Miejskim, powstanie Street Workout Parku czy drugi etap remontu widowni w Kinie Grunwald.

— Czy zauważa pan, że wśród mieszkańców rośnie zainteresowanie tego typu inicjatywami?
— Myślę, że mieszkańcy widzą, że to ich pomysły, które potem są realizowane przez samorząd. Zauważają, że mają wpływ na realizację projektów, które są zgłaszane do Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego. Wiadomo jednak, że budżet jest w tym przypadku ograniczony, ponieważ pula na wszystkie projekty wynosi 300 tysięcy złotych. Ta kwota to 0,5 proc. budżetu gminy Olsztynek.

— Podsumujmy zatem... Co już powstało dzięki OBO w Olsztynku?
— Były to m.in. place zabaw, ale także doposażenie Kina Grunwald, m.in. remont foteli czy zakup nagłośnienia, remont wejścia do kina. Wśród zwycięzców ubiegłorocznej edycji OBO znalazł się projekt „Olsztynek — bezpieczeństwo miasta w twoich rękach”. Dzięki niemu Ochotnicza Straż Pożarna w Olsztynku otrzymała nowy wóz, który udało się sfinansować dzięki środkom z Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego, ale także z budżetu gminy Olsztynek oraz pozyskanych przez strażaków innych dotacji. Trzeba podkreślić, że strażacy są bardzo aktywni w życiu społecznym gminy. Uczestniczą we wszystkich wydarzeniach kulturalnych, są zawsze wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Wykazali się również dużym zaangażowaniem w zbieranie głosów w projekcie OBO.

— No właśnie, mówiąc o głosowaniu, trzeba przypomnieć, że w tegorocznej edycji głosy można oddawać do 2 listopada do godziny 15. Co ważne, także internetowo.
— Oczywiście, ale dostępny jest także punkt głosowania, gdzie można wrzucić tradycyjne karty, który mieści się w Urzędzie Miejskim w Olsztynku. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Olsztynka, bez względu na wiek. W tym roku ze względu na trwającą pandemię zachęcamy do głosowania elektronicznego poprzez stronę obo.olsztynek.pl. Myślę, że zwycięzców poznamy w połowie listopada.

Dodatkowo trzeba dodać, że już w listopadzie musimy przygotować projekt budżetu gminy Olsztynek na przyszły, 2021 rok.

— Czy przyszłoroczny budżet, również dzięki trwającej obecnie pandemii, będzie dużym wyzwaniem?
— Na pewno tak. Jego zaplanowanie jest uzależnione od wpływu pieniędzy z podatków, a ich wysokości w tej chwili nie jesteśmy w stanie oszacować. Chociaż liczymy na to, że sytuacja nie będzie zła.

Z drugiej strony państwo zachęca, żeby gminy korzystały ze środków krajowych na inwestycje przeprowadzane w gminach, m.in. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są też plany uruchomienia kolejnych środków z funduszu, z którego pieniądze trafią do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Wsparcie w szczególności obejmować będzie m.in. rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej czy drogowej.

— Jeśli udałoby się pozyskać te środki, na co zostałyby przeznaczone w gminie Olsztynek?
— Naszym największym wyzwaniem jest dostosowanie infrastruktury do standardów XXI wieku. Jest ogromna potrzeba budowy dróg, ale też sieci wodociągowych w różnych miejscowościach. Tutaj chcielibyśmy starać się o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W przypadku funduszu wspierającego gminy, w których kiedyś działały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, chcemy m.in. doprowadzić kanalizację do miejscowości Wilkowo, a także poprawić stan dróg prowadzących do Sitna. Ta droga dojazdowa pilnie wymaga modernizacji.

— Rozumiem, że byłyby to inwestycje, które znacznie podniosłyby atrakcyjność tych miejscowości.
— Oczywiście, a dodatkowo poprawiłyby jakość życia mieszkańców. A także zachęciłyby do inwestycji, np. budownictwa mieszkaniowego czy powstania małych zakładów pracy. Nie mówię tutaj o przemyśle. Nasz region jest typowo turystyczny i nie bez powodu nazywany jest Zielonymi Płucami Polski. W ten krajobraz wpisuje się Zalando czy Tymbark. Inwestycje są, ale oczekiwania i potrzeby są o wiele większe.

— Co będzie zatem wyzwaniem najbliższych miesięcy?
— To dotyczy nas wszystkich, nie tylko mieszkańców gminy Olsztynek. W tej chwili ważne jest, byśmy jak najmniej boleśnie przeszli stan pandemii. To największe wyzwanie. Wołodyjowski powiedział kiedyś „nic to, marność nad marnościami, wszystko marność, ale zdrowie najważniejsze”. I tak bym to podsumował.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Dla mojego zdrowia i innych noszę maseczkę uszyta przez grupę #PogromcyKoronawirusa Pozdrawiam Beata Jakubiak z Wójtowa
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który reprezentuje Zarząd Województwa w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym: Maseczka to wyraz szacunku wobec osoby spotkanej w sklepie czy na ulicy.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

To My rodacy w Hamburgu
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marlena Wysocka z Lubawy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Aldona Wykowska, Olsztyn, sekretarka medyczna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Mirosław Urbanowski z Nowego Miasta Lubawskiego, trener i działacz Nowomiejskiego Klubu Sportowego — W obecnej sytuacji maseczka na twarzy, to podstawa. W przestrzeni publicznej i nie tylko, z tym „gadżetem” się nie rozstaję, tym bardziej że codziennie spotykam na swojej drodze sporo osób. Epidemia wymusza na nas dyscyplinę noszenia maseczek i zachowania dystansu. Do tego szczerze namawiam.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Sławomir Staszak, Szczytno: Maseczka ochronna jak sama nazwa wskazuje powinna chronić, ale oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. Lepiej się zabezpieczać niż później chorować i płakać. Może nie jest to 100-procentowa ochrona, ale zawsze zmniejsza ryzyko. Gdyby wszyscy stosowali się do wytycznych, nosili maseczki, dezynfekowali ręce pewnie wirus nie rozprzestrzeniłby się tak bardzo. Zakładając maseczkę chronię nie tylko siebie ale i innych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Białkowski, pisarz z Olsztyna: "Według mnie noszenie maseczek to kwestia zwykłej ludzkiej przyzwoitości".
Fot. Zbigniew Woźniak
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciek Pietrzak z Bartoszyc z kolegą
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Lody w Samascott Market, Kinderhook, NY.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Tomasz Głażewski, radny miasta Olsztyna Noszę. By chronić innych i siebie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Norbert Gierczak, Kolno
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Wyza, projektant z Olsztyna: Noszę maseczkę, ponieważ chcę, by ludzie wokół mnie czuli się pewniej w tych trudnych czasach.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Zbigniew Staniszewski, olsztyński mistrz Europy strefy centralnej w rallycrossie - Maski i higiena sanitarna są konieczne i nieodzowne. W mojej firmie i w zespole rallycrossowym maseczki nosimy nieustannie już od marca.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Jackiewicz-Garniec Kierownik Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka książki „Pałace i Dwory dawnych Prus Wschodnich” — Nosze maseczkę, bo dbam o siebie i ludzi wokół, i wiem, że ten dziwny czas minie.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pracujemy w maskach i czekamy na zamaskowanych czytelników :) Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Skrycka, wokalistka: Noszę maseczkę, bo chcę, żeby było normalnie, chcę grać koncerty
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Żaliński, siatkarz Indykpolu AZS Olsztyn - Niestety, nie udało mi się uciec przed koronawirusem. Zróbcie wszystko, by w waszym przypadku było inaczej. Respektujcie zasady, stosujcie się do restrykcji i dbajcie o siebie. COVID to nie żart!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Przemysław Opalach, bokser: Noszę maseczkę, bo nie chcę nikogo zarazić. Samego siebie też nie!
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Jacek Drążkowski, astronom, nauczyciel z Lidzbarka Warmińskiego — Noszę maseczkę, ponieważ jestem nauczycielem i w ten sposób daję dobry przykład uczniom
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Malewski, piłkarz ręczny Warmii Energi Olsztyn: Bądźmy odpowiedzialni i nośmy maseczki! W ten sposób dbamy o siebie, naszych najbliższych oraz o tych wszystkich, z którymi się spotykamy. Myjcie ręce i zachowujcie dystans. Razem uda się nam przetrwać ten trudny czas.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marta Andrzejczyk, olsztyńska wokalistka i aktorka Białego Teatru: Chodzę w maseczce, bo tak trzeba, bo takie mamy obostrzenia. Ale zakrywam też nos i usta, bo chcę chronić osoby starsze. W tym moją mamę. Noszę maseczkę też dla lepszego samopoczucia. Nie wnikam w medyczne sprawy, bo się na nich nie znam. Ale gdy ją mam, myję ręce i trzymam dystans, czuję się bezpieczniej.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Andrzej Kuber, uczestnik finału II edycji programu Ninja Warrior Polska: W tych trudnych czasach nadal ważne jest, by realizować marzenia oraz walczyć o lepsze jutro, ale należy robić to odpowiedzialnie i z głową. Dbać o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Krzysztof Zakręta z Iławy: W czasach Covid-19 noszę maseczkę, myję i dezynfekuję ręce bo szanuję Ciebie, bo jesteście dla mnie ważni. Do zobaczenia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku — Noszę maseczkę, bo chronię nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Adrian Durma, Elbląg, sportowiec
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Anna Wasilewska, Poseł RP Potrzebna nam samodyscyplina...nośmy maseczki, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce. Moja maseczka ochroni Ciebie, Twoja ochroni mnie. Dbajcie o siebie, swoich bliskich i wszystkich wokół. Przez wspólne działania możemy skrócić ten bardzo trudny czas pandemii.
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Agnieszka Romanowska, pielęgniarka, Bisztynek
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Pozdrawienia z podròży PKP IC. Violetta Pliszka i Samuel
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Monika Zuber, pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (parafia Ełk)
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Marcin Horczak Lidzbark Warmiński Zakryj nos i usta.. to nic nie kosztuje, ani nie boli.. a dzięki tej prostej rzeczy chronisz siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE SWOJE I SPOŁECZNOŚCI WARMII I MAZUR - TO NASZ PRIORYTET NA CZAS PANDEMII! Nie dajmy się zarazie! Zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne. Zakładajmy maseczki, unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Apelujemy o ostrożność i rozsądek! Z wyrazami szacunku, Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej "TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik i osoba czynnie uprawiajaca sport. — Obecna sytuacja epidemiczna zobowiązuje każdego z nas do noszenia maseczek i zachowania dystansu. Trzeba chronić siebie i innych przed koronawirusem, a przecież wszyscy chcemy być zdrowi i musimy normalnie funkcjonować. Zalecam zachowywanie tych zasad dla bezpieczeństwa swojego i innych. Nie zapominajmy o maseczkach, ja noszę ją codziennie. ul
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Dawid Dziarkowski, aktor Noszę maskę, bo moja przyjaciółka straciła w ciągu trzech dni tatę i dziadka z powodu Covid-19. Nie chcę przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. Po kilku bezpośrednich relacjach osób, które miały kontakt z koronawirusem, wierzę im, a nie youtuberom głoszącym hasła o rzekomej "plandemii"
Fot. Archiwum prywatne
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Bartłomiej Huszcza 22 lata, uczeń w Policealnym Studium Zawodowym
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Małgorzata Firkowska, Olsztyn
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Paulina Brodowska, Wydminy
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Maciej Brzoska, aktor filmowy, serialowy i teatralny: Noszę maseczkę, bo dbam o siebie i innych
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Grzegorz Witkowski, artysta-rzemieślnik z Olsztyna
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze

Proszę Was nośmy maseczki ale róbmy to w prawidłowy sposób. Zakrywajmy USTA I NOS. Pozdrawiam Iwona Dobre Miasto
Zobacz zdjęcie w pełnym rozmiarze
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kinomaniak #2998441 | 83.20.*.* 31 paź 2020 11:26

  Te fotele wyglądają jak by pochodziły z Kina Kopernik w Olsztynie. Maja tylko zmienioną tapicerkę.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.