W Olsztynie powstanie nowoczesne centrum badawcze za 113,5 mln złotych

2020-10-30 13:22:04 (ost. akt: 2020-10-30 13:47:03)

Autor zdjęcia: pan.olsztyn.pl

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk otrzyma 94,5 mln zł unijnego wsparcia na realizację projektu „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia”. Jego całkowita wartość to 113,5 mln zł.
Umowę dotyczącą dofinansowania projektu podpisali w czwartek (29 października) marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie prof. dr hab. Mariusz Piskuła.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie ponadregionalnej specjalistycznej bazy naukowo-badawczej i badawczo-wdrożeniowej, centrum specjalizującego się w branży rolno-spożywczej. Zostanie ono zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, co pozwoli na połączenie potencjału naukowo-badawczego obu instytucji.

Projekt przewiduje wybudowanie i wyposażenie budynku laboratoryjno-administracyjnego. W części niegospodarczej powstaną m.in. pomieszczenia do prowadzenia nieklinicznych badań medycznych, zakłady badawcze i pracownie zintegrowane, w części gospodarczej – specjalistyczne laboratoria usługowe oraz Zwierzętarnia, czyli Centrum Medycyny i Weterynarii Doświadczalnej. Zakłada też intensyfikację transferu wiedzy do przedsiębiorstw funkcjonujących w takich sektorach, jak biotechnologia, przemysł spożywczy (produkcja zwierzęca i żywność prozdrowotna) i paszowy, a także usługi lekarsko-weterynaryjne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl