Zbigniew Kot: Cmentarze przed 1 listopada [ROZMOWA]

2020-10-29 19:48:48(ost. akt: 2020-10-29 15:29:57)
NIE KORZYSTAĆ Z TEGO ZDJĘCIA!!! Zbigniew Kot

NIE KORZYSTAĆ Z TEGO ZDJĘCIA!!! Zbigniew Kot

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Covid także nam popsuł plany inwestycyjne, opóźniając ich realizację. Ale parę rzeczy udało się jednak zrealizować — mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.
— Jak podsumowałby pan rok 2020? Czy wszystkie plany udało się zrealizować? Kiedy rozmawialiśmy rok temu, planował pan remont schodów w kwaterach i alejek na obu cmentarzach.
— I z tych planów wykonaliśmy długo oczekiwany i postulowany przez rodziny remont schodów w kwaterze 41 na cmentarzu Poprzeczna. Natomiast z remontu wybranych alejek na razie zrezygnowaliśmy, ale za to wybudowaliśmy 400 m ogrodzenia i dwa nowe kolumbaria, też na ul. Poprzecznej. Na cmentarzu w Dywitach przygotowaliśmy natomiast teren pod tzw. kwatery „amerykańskie”: powstały trzy takie kwatery pod groby urnowe. Wiosną będziemy chcieli oddawać je już do użytku.

— Kwatery amerykańskie — czyli jakie?
— Są to kwatery urnowe grobów jednakowych. Trzy kwatery mamy już przygotowane, posiana jest na nich trawa — bardzo wytrzymała, stadionowa. Każda kwatera będzie w innej tonacji kolorystycznej, zgodnie z zapotrzebowaniem, ale na wszystkich nagrobki będą jednakowe, bo wykona je jeden wykonawca wyłoniony w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Opiekun grobu zobowiązany będzie do przestrzegania paru zasad: nie będzie można wokół takiego grobu dokonywać jakichkolwiek nasadzeń, powierzchni wokół wykładać kostką brukową lub stawiać tam ławek. I będą to tylko groby urnowe. A nazwa pochodzi prawdopodobnie od amerykańskich cmentarzy wojennych, które mają taką właśnie formę. Jest to odpowiedź na sygnały zgłaszające nam już od jakiegoś czasu zapotrzebowanie na ten rodzaj kwater.

— Jak idą prace nad Wielofunkcyjnym Domem Przedpogrzebowym i krematorium na cmentarzu Dywity? Co generalnie wydarzyło się w 2020 r. w Dywitach?
— Obiekt ma powstać w formule partnerstwa prywatno-publicznego (PPP). W tej chwili miasto prowadzi negocjacje z trzema inwestorami, którzy zgłosili swój akces do udziału w tym przedsięwzięciu. Po zakończeniu negocjacji, które dotyczą m.in. kształtu umowy, programu funkcjonalno-użytkowego, ogłoszony zostanie przetarg ograniczony, w którym z tych trzech inwestorów zostanie wybrany partner i to on zrealizuje inwestycję.

— Ciężko o takiego partnera?
— Raczej tak. Umowa musi obie strony traktować fair play. Inwestor inwestuje przecież własne środki w obiekt, który nie należy do niego — od początku jest własnością gminy. Zatem inwestor buduje WDP w zamian za prawo użytkowania go przez okres 25 lat. Długo, ale potem musi przekazać go gminie, w dodatku w stanie niepogorszonym. Z kolei miasto zapewnia swoim mieszkańcom zaspokojenie potrzeb i usług w tym zakresie, a z budżetu nie wydaje na ten cel nawet jednej złotówki. No i dla takiego prywatnego inwestora przedsięwzięcie w formule PPP musi mieć po prostu sens ekonomiczny. W tej chwili mamy trzech kandydatów na partnera. Każdy z nich z wieloletnim doświadczeniem w działalności funeralnej — niedługo wyłonimy spośród nich jednego i to on zbuduje Wielofunkcyjny Dom Przedpogrzebowy z krematorium. A z innych inwestycji i planów w Dywitach — niezbędne stało się przygotowanie nowych kwater grzebalnych, o powierzchni przynajmniej 5 ha, wraz z towarzyszącą infrastrukturą (jezdnie, alejki, odwodnienia, sieci podziemne, ogrodzenie). Już w 2018 r. przygotowany został projekt budowlany wraz z pozwoleniem i czekamy na decyzję zarządu miasta, by to zadanie umieścić w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ta inwestycja zapewni miejsca pochówku dla Olsztyna na ok. 10 lat.

— Czy zainteresowanie kolumbariami nadal jest duże? Czy w 2020 r. udało się zbudować nowe? Jakie plany w związku z tym rodzajem inwestycji?
— Bardzo duże i stale rośnie. Na dziś co trzeci pochówek jest pokremacyjny. Na początku miesiąca dokonaliśmy odbioru nowo wybudowanych dwóch kolumbariów na cmentarzu Poprzeczna, a o popularności niech świadczy fakt, że miejsca w środkowych rzędach już są wstępnie zarezerwowane. W każdym z takich kolumbariów są 54 nisze — czyli mamy 108 nowych miejsc, a w każdej niszy będzie możliwe pochowanie nawet ośmiu urn.

— Jak koronawirus wpłynął lub popsuł te wszystkie plany i działania?
— No, niestety, popsuł, i to bardzo. Nie udało nam się na przykład wyremontować wspomnianych alejek. Wiosna była bardzo słaba: mało odwiedzających opiekunów grobów, którzy nie wnosili opłat za wznowienia po 20 latach prawa do użytkowania miejsc. Wprawdzie można opłat dokonywać przelewem, a wszelkie informacje uzyskać telefonicznie lub mailowo, ale ludzie chyba po prostu byli pochłonięci innymi problemami. Paradoksalnie, choć mamy pandemię — to liczba pochówków też drastycznie spadła — to akurat jest zjawisko ogólnopolskie. Tak więc nastąpił spadek przychodów z tych dwóch źródeł. Trzecim źródłem naszych dochodów są natomiast domy przedpogrzebowe: na ul. Mariańskiej i na Poprzecznej — jedyne w Olsztynie dwa miejsca, które tak naprawdę przygotowują zmarłego do pochówku, a z usług których korzystają zakłady pogrzebowe i rodziny. Dochody z usług świadczonych przez domy przedpogrzebowe (przechowywanie zwłok, przygotowanie zmarłych do pogrzebu) z wyżej wymienionych przyczyn również uległy pomniejszeniu. Stąd musieliśmy z części planów remontowych zrezygnować. Szczęśliwie mieliśmy już zakupione elementy ogrodzenia, udało się więc wykonać chociaż ten plan.

Dziś mamy cmentarz na ul. Poprzecznej porządnie ogrodzony, a do tego zabezpieczony przed wycieczkami dzików i innych dzikich zwierząt. Reasumując: dochody nam się więc zmniejszyły, a pamiętajmy, że Zakład Cmentarzy Komunalnych to zakład budżetowy i w związku z tym możemy ponosić koszty wyłącznie do wysokości uzyskanych przychodów. A wiele z tych kosztów jest stałych i trzeba je ponosić niezależnie od sytuacji. To koszty utrzymania czystości i koszty wywozu i zagospodarowania odpadów czyli największa część naszych wydatków, podatki (szczególnie od nieruchomości), wynagrodzenia personelu. Każdą nadwyżkę przychodów nad kosztami przeznaczamy zawsze na fundusz remontowy, który w związku z powyższym w ostatnim czasie bardzo nam się skurczył. I tak cieszymy się, że cokolwiek udało nam się cokolwiek zrobić.

— A jak przewiduje pan organizację tegorocznych Zaduszek? Czy tu Covid też będzie miał ostatnie słowo?
— W tej chwili wiemy, że cały obszar kraju jest objęty strefą czerwoną. O ile na co dzień, nawet w czasie pochówku ciężko o znaczne zagęszczenie — przy jednym grobie stoi zgromadzona rodzina, ale najczęściej nie ma nikogo przy nagrobkach obok i jest możliwe zachowanie odstępów — o tyle 1 listopada może być trudno zachować bezpieczne odległości. Z bieżących informacji wynika, że rząd nie planuje zamknięcia cmentarzy w okresie świątecznym. Wiosną cmentarze również były cały czas czynne, a Zakład Cmentarzy Komunalnych podjął odmienną niż to jest powszechnie stosowane decyzję o nieograniczaniu obsługi ludności i od samego początku niezmiennie prowadzi obsługę klientów bez żadnych ograniczeń, ale oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Jako urzędnicy służymy naszym mieszkańcom i pomimo zagrożenia staramy się tą służbę realizować bez wprowadzania żadnych ograniczeń i utrudnień.

Magdalena Maria Bukowiecka

***

Dołącz do nas!

"Maseczka to znak solidarności". To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale "z dystansem".

Zdjęcia wysyłajcie (imię, nazwisko, miejscowość i ewentualnie zawód) na maila:
redakcja@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osa #2998050 | 81.190.*.* 30 paź 2020 21:55

  Cmentarz na Poprzecznej, wejscie od strony Abramowskiego alejki pelne lisci, mokrych , swiezych nikt tego nie sprzata- jednym slowem syf. Chodze na ten cmentarz od dziecka i wciaz jest tak samo, co roku ten sam syf. Po 50 latach mam pewnosc ze tu sie nic nie zmieni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zdziwiony #2997097 | 31.2.*.* 29 paź 2020 22:06

  Ten Pan nie wygląda na kota a jednak jest to Kot Zbigniew

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. pstryk #2997071 | 88.156.*.* 29 paź 2020 21:07

  Na cmentarzach jest porządek a Pan Zbigniew to jeden z lepszych menedżerów jakich ma miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. AS_62 #2997055 | 83.5.*.* 29 paź 2020 20:34

  ZŁODZIEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz