"Zapal znicz, nie gaś życia". Strażacy z Bartąga chcą zapobiec tragediom

2020-10-29 12:13:44(ost. akt: 2020-10-29 11:00:08)

Autor zdjęcia: OSP Bartąg

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. To czas, kiedy będziemy wyjeżdżać na cmentarze i odwiedzać groby bliskich. Strażacy OSP z Bartąga swoją akcją "Zapal znicz, nie gaś życia" przypominają, by piesi i kierowcy zachowywali się na drodze bezpiecznie.
Na przejściu dla pieszych na drodze 598 w kierunku Butryn dochodzi do wypadku. Kierowca zabił pieszego. Na pasach leży czarna folia, a obok znajduje się postać — śmierć z kosą. 100 m wcześniej jadący kierowcy widzą baner — „Uwaga, wypadek! Tym razem nie Twój. ZWOLNIJ!”. Kolejny znajduje się bliżej miejsca zdarzenia — „SPIESZYSZ SIĘ? Ona się nie spieszy…? Cierpliwie czeka na Twój błąd. Szanuj życie innych i swoje.” Hasło nawiązuje do stojącej kostuchy.

Taką akcję pod nazwą "Zapal znicz, nie gaś życia” na 30 października, czyli przed weekendem, kiedy będziemy odwiedzać groby swoich bliskich, przygotowali strażacy z OSP Bartąg. Jest wymowna. Ma potrząsnąć uczestnikami ruchu drogowego i przestrzec ich przed konsekwencjami nierozwagi i braku rozsądku, bo przed nimi się nie ucieknie. O tym też informuje ostatni baner.

— Najważniejszy cel akcji to przypomnieć i uzmysłowić kierowcom konsekwencje wynikające z niebezpiecznej jazdy po naszych drogach, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. To ważne tym bardziej teraz, gdy szybko robi się ciemno, a droga hamowania wydłuża się ze względu na warunki atmosferyczne — mówi Edward Szarnowski, naczelnik OSP Bartąg, organizator akcji.

Strażacy wywieszą też na słupach drogowych odblaski, które będzie mógł zabrać ze sobą każdy chętny.

— Nie pierwszy raz promujemy bezpieczeństwo wśród pieszych i kierowców. Kontynuujemy naszą akcję z opaskami odblaskowymi. Świecące w ciemności elementy przede wszystkim poprawiają widoczność pieszych. Róbmy więc wszystko, byśmy byli widoczni na drodze. To dla naszego bezpieczeństwa. Pieszy jest w gorszej sytuacji w starciu z samochodem. Jeśli chodzi o kierowców, apelujemy, by bezpiecznie dojechali do miejsca docelowego — na cmentarze, by zapalić znicz czy też podróżując z powrotem do domu. Dostosujcie prędkość do sytuacji na drodze, zachowajcie odpowiednie odległości między pojazdami — apeluje Edward Szarnowski.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. taki #2996700 | 88.156.*.* 29 paź 2020 15:17

    chciałbyś aby to były zwłoki kogoś z twoich bliskich?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kiero #2996611 | 5.173.*.* 29 paź 2020 13:33

    Pokazywać zdjęcia zwłok.Tylko to przemówi do wyobraźni uczestników ruchu drogowego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz