Kolejny spacerowy strajk za nami. Frekwencja dopisała!

2020-10-28 21:00:46(ost. akt: 2020-10-29 11:46:29)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce nie cichną protesty. Strajk kobiet przybiera na sile, od kilku dni odbywają się demonstracje.
Dziś mieszkańcy Działdowa spotkali się na starym bazarze, aby pokazać swoje niezadowolenie z powodu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Frekwencja dopisała, na bazar przybyło co najmniej kilkaset osób. Zgromadzonych przywitała organizatorka strajku Ola. Na początku przypomniała o ważnych zasadach bezpieczeństwa.
- Jestem stąd. Urodziłam się w Działdowie, Interesuje się tym, co się dzieje na świecie i w Polsce, ale dotąd nie miałam potrzeby, żeby zrobić to, co robię teraz. Coś jednak skłoniło mnie do tego, żeby przezwyciężyć nieśmiałość, wyjść na ulicę do ludzi i powiedzieć im, co mnie boli. W wiadomościach z kraju od paru miesięcy widzę nienawiść. Byłam tym zmęczona, smutna i przygnębiona. Przygnębiona tym, że treścią mojego życia jest zamartwianie napięciami w moim kraju. Nie mogłam skupić się na tym, żeby żyć własnym życiem. Im dłużej trwał ten stan, tym częściej myślałam o tym, żeby wyjechać. Znam języki, więc przecież mogłabym wyjechać tam, gdzie jest lepiej, przyjaźniej. Dać sobie spokój i być Polką, ale nie w Polsce. 22 października coś się zmieniło. Poczułam się zdradzona, straciłam całkiem poczucie bezpieczeństwa. Czara goryczy się przelała. Władze kraju, z którego pochodzę, gdzie mam swoją rodzinę, przyjaciół pokazały, że mają gdzieś mój los, ale ja nie mam gdzieś Polski. Poczułam wściekłość! Nie dam się wygonić. Chce żyć w Polsce, ale nie na czyiś warunkach. Nie chce słuchać, jak być Polką, a jak nie. Chce mieć prawo do decydowania o sobie, zachować swoją godność. Ktoś, wiecie kto, chce nam wmówić, że nie mamy uczuć, empatii, próbuje nas wpędzić w poczucie winy, nazywa na morderczyniami, bo chcemy być odpowiedzialne za siebie i bliskich. Ponad połowa polskiej populacji została posądzona o bezduszność, lekkomyślność, rozwiązłość. Jakby potrzebne im były tylko nasze brzuchy... Uwaga, nadaje ważny komunikat do rządzących: Kobiety to ludzie! Są niesamowite, dzielne i waleczne! Kobiety, to siłaczki i ja jako kobieta myślę, czuję, decyduję! - mówiła organizatorka strajku.
Następnie wszyscy udali się na spacer po Działdowie. Krzyki, trąbienie samochodów było słychać w całym mieście. Policjanci pomogli blokować strajkującym ulicę, aby spacer był bezpieczny. Protestujący podziękowali im za pracę i pomoc.

Zapytałyśmy mieszkanki Działdowa dlaczego protestują i dlaczego strajk w małym mieście też coś znaczy.
Odpowiedzi udzieliły nam: Marzena Pizon (po lewej) oraz Iza Jóźwiak (po prawej)
Obrazek w tresci

Marzena Pizon:
- Biorę udział ze względu na moje córki. To przede wszystkim. Jedna, starsza córka strajkuje w Warszawie (pochodzimy z Warszawy, jesteśmy takimi odwróconymi słoikami hah), ja jestem tu z młodszą córką. Muszę w tym momencie myśleć o nich i o tym, żeby miały prawo wyboru. To najważniejsze, żeby nikt nam, kobietom nie zabrał prawa wyboru. Strajk w małych miastach ma sens. W małych miastach też mieszkają kobiety. To, że ktoś mieszka w małym mieście nie oznacza, że nie obowiązuje go nic. Mieszkam kilka lat w Działdowie i twierdzę, że my, kobiety w małym mieście, musimy pokazać swoją siłę i jesteśmy tu potrzebne.

Iza Jóźwiak
- Chcę żyć swobodnie bez poczucia strachu, też mam córkę.
Chcę mieć prawo do wyboru. Denerwuje mnie to strasznie, musiałam się tu wybrać, przełamać się. Trzeba pokazać, że chcemy mieć prawa. Wkurza mnie to, że trzeba o nie walczyć.Kahu

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Konstytucja #3002886 | 10.10.*.* 7 lis 2020 13:52

  Czy zauważyliście, że protestujące nie skandują słowa Konstytucja, DLACZEGO?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Badanie USG #3002883 | 10.10.*.* 7 lis 2020 13:49

   Moja ciotka ok 30 lat temu w trakcie ciąży miała zrobione USG. Lekarz stwierdził, że płód ma trzy nogi i że nie widać, nie wiadomo skąd ta trzecia noga wyrasta i sugerował ciotce usuniecie ciąży. Ciotka się załamała, ciąży nie usunęła i modliła się by ta trzecia nóżka była łatwa do operacyjnego usunięcia. Urodziła dwie zdrowe dziewczynki, które skończyły studia i założyły rodziny.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Czy to prawda? #3002852 | 10.10.*.* 7 lis 2020 13:20

    W mieście stołecznym krążą pogłoski, że główne organizatorki (?) protestów poza W-wą dostają 120 zł / godz a tzw aktywistki 20 zł/ godz i że z tego powodu (dużej różnicy) zdarzały się jakieś nieporozumienia. Nie wiem czy to ma coś wspólnego z NY ale S. Michalkiewicz twierdzi, że jak był w NY to widział ulotki zachęcające do protestów ze stawką 18,5$ za godz i podobno w NY aktywistki dostawały 18,5 $ za godz protestu. Nie wiem jak jest realnie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Do gościa który używa słowa nie rozumiejąc je #3002633 | 10.10.*.* 6 lis 2020 21:18

     Szalom – co to znaczy? Hebrajskie słowo szalom (pokój) ma ten sam rdzeń, co słowo pokrewne szalem – cały, kompletny, nienaruszony, wierny, w zgodzie. Według Franza Mussnera „Szalom zawiera w sobie następujące pojęcia: pokój, radość, wolność, integralność, pojednanie, wspólnota, harmonia, sprawiedliwość, prawda, komunikacja. Szalom panuje na świecie, gdy są uporządkowane wszystkie wzajemne relacje, stosunki między Bogiem a człowiekiem oraz między wszystkimi ludźmi. W słowie szalom zbiega się historia zbawienia i dzieje powszechne, spina ono jakby klamrą królestwo Boże i świat”. Pięknie pisze też na ten temat brat Efraim: „Słowo szalom znaczy właściwie to, co jest zupełne. Ten, kto żyje w pokoju, to ten, kto jest zupełny, w kim wszystko stanowi całość, kto nie jest pęknięty, rozdwojony; nie może to być człowiek, który głowę ma w biurze, połową ciała jest w łóżku lub przy stole, a drugą połową swojej

     odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     1. Do dziewczyn #3002629 | 10.10.*.* 6 lis 2020 21:11

      Nie odpuszczać chamom z pisu Dziewczyny trzymam za was

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (21)