Jak seniorom żyje się w pandemii? Co z ich finansami?

2020-10-29 07:10:23(ost. akt: 2020-10-28 15:27:43)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że prawie połowa dorosłych Polaków odczuwa przewlekły stres. Wśród najważniejszych przyczyn rodacy wymieniają pandemię, sytuację gospodarczą w kraju, problemy finansowe lub zdrowotne swoje, jak i bliskich.
Przyznają też, że wśród sposobów na „radzenie sobie” ze stresem jest palenie papierosów (20 proc.), picie alkoholu (19 proc.), zajadanie problemów (11 proc.).

A jak w pandemii żyje się seniorom? O to zapytał Fundusz Hipoteczny DOM.
Blisko połowa z nich uważa, że obecnie żyje im się gorzej niż kiedyś. Aż 49 proc. ankietowanych przyznaje, że ich poziom życia, finansów i ogólnego samopoczucia pogorszył się, 27 proc. twierdzi, że nie widzi różnicy, a ok. 24 proc. przyznaje, że jest lepiej niż w „starych czasach”.

— Pytanie o to, jak się żyje seniorom w obecnych czasach, jest dość ogólne i zawiera w sobie mnóstwo wątków. Bo na poziom życia emeryta, a więc osoby starszej składa się nie tylko jego zdrowie, samopoczucie, sytuacja finansowa czy rodzinna, ale również ekonomiczna czy polityczna, a teraz pandemiczna. Seniorzy zazwyczaj wykazują się dużo większym dystansem do otaczającego nas świata. twierdząc, że przeżyli już wiele. Mimo to blisko połowa uznaje, że w dzisiejszych czasach żyje im się gorzej niż kiedyś — komentuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Dlaczego jest gorzej?

Blisko 40 proc. emerytów narzeka na niskie świadczenia emerytalne. — To akurat nie zmienia się od lat. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że emeryci są jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych. Na dodatek, sytuacja pandemiczna mocno wpływa na rynki, powodując m.in. inflację. I na to również narzekają emeryci. Co piąty z nich przyznaje, że przez ciągłe podwyżki nie stać go na podstawowe produkty — mówi Robert Majkowski.

Co piąty ankietowany (19 proc.) martwi się tym, że dostęp do służby zdrowia, lekarzy, zabiegów jest coraz gorszy, a 16 proc. emerytów twierdzi, że na gorszą jakość życia ma również wpływ sytuacja epidemiologiczna. Mniej niż 10 proc. narzeka na trudną sytuację rodzinną oraz fakt, że relacje międzyludzkie są słabsze i płytsze niż kiedyś.

Wśród seniorów są też jednak optymiści. Co czwarty przyznaje, że obecne czasy wcale nie są najgorsze, bo i tak nie ma tylu zmartwień co kiedyś. Co piąty uważa, że można się kształcić, rozwijać i robić to, na co ma się ochotę.

newseriaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ats #2996361 | 83.31.*.* 29 paź 2020 09:46

    Najbardziej zadowoleni są członkowie partii.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Problemy #2996353 | 37.8.*.* 29 paź 2020 09:44

    Oczywiście bezsporna wina Tuska i Putina o czym redahtor zapomniał już dodać

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz