Radziecki żołnierz na pocztówce z Bisztynka napisał: Biszofstein, Wastocznaja Prusia. W tym mieście znajdował się sztab 3 frontu białoruskiego. W jednym z tych budynków mieszkałem ja.
Syn Oberfeldvebla Blechera pochowanego na cmentarzu ewangelickim 28 stycznia 1945 r. Pogrzeb odbył się z honorami wojskowymi. Było to dzień przed wkroczeniem wojska radzieckich do Bisztynka.
Horst Roggli z żoną w czasie odwiedzin w Bisztynku w 2007 roku. W styczniu 1945 r. Horst miał 7 lat.
Hotel Bischofsteiner Hof ktory ostukiwano gumowym młotkiem i wktórym milicjant zstrzelił gwałciciela - radzieckiego żołnierza.
Ul. Żeromskiego w roku 1950. Na lewo od charakterystycznej kamienicy widoczne są 4 inne kamienice. W roku 1957 ostatniej jż nie będzie.
Ulica Żeromoskiego w 1957 roku. Na lewo d charakterystycznej kamienicy z klasycystycznym szczytem widoczne są tylko 3 kamienice. W roku 1950 było ich więcej.
Hotel Bischofsteiner Hof ktory ostukiwano gumowym młotkiem i wktórym milicjant zstrzelił gwałciciela - radzieckiego żołnierza.
Budynki ocalałe po wkroczeniu Armii Czerwonej do Bisztynka. Zdjęcie z końca lat 40-tych. Te budynki zostały rozebrane później.
Ruiny w dawnym Rynku. Zdjęcie z końca lat 40-tych. Budnek widoczny na 2 planie został rozebrany później.
Średniowiczna bryła Ratusza Miejskiego pozostała po rozebranu budyków doń przylegających, które częściowo spłonęły w 1939 r. po podpaleniu przez pijanego mężczyznę. W latach późiejszych pożar przypisano Armii Czerwonej.
Dzień po pożarze Ratusza Miejskiego z 13września 1939 r. Widoczne na zdjęciu budynki rozebrano w 1939 r. a później "zapisano" ich zniknięcie na poczet żołnierzy Armii Czerwonej.
Rok 1950. Dworzec kolejowy w Bisztynku po uszkodzeniach z 1945 roku. Przez 5 lat nikt budynku nie remontował.
Budynek Ratusza Miejskiego dzień po pożarze jaki go strawił 13 września 1939 r. Później rozebrano nadpalone budynki a ich zniknięcie zapisano na poczet Armii Czerwonej
Horst Roggli z żoną w czasie odwiedzin w Bisztynku w 2007 roku. W styczniu 1945 r. Horst miał 7 lat.
Tu jest ślad przestrzelenia budynku szkoły podstawowej w Bisztyknkuna wylot pociskiem artyleryjskim. Otwór zamurowano innym rodzajem cegły.Po drugiej stronie budynku jest identyczny ślad.
Ksiądz Franz Zagermann, proboszcz z parafii w Unikowie zastrzelony przez czerwonoarmistów w domu swego kościelnego 25 lutego 1945 r.
Ksiądz Adalbert Prothmann, proboszcz parafii w Prositach zastrzelony przez czerwonoarmistów 4 lutego 1945 r.
Ksiądz Johannes Marquardt, proboszcz parafii w Paluzach (w cylindrze) zastrzelony w Paluzach przez czerwonoarmistów. Na zdjęciu z biskupem warmińskim Maksymilianem Kallerem podczas odpustu w Bisztynku.
Czołg pozostawiony przez uciekające wojska niemieckie przy stacji kolejowej w Sątopach-Samulewie (d. Bischdorf)
W lesie miejskim wciąż widoczne sąokopy z ktorych jednak niemieckie wojsko nie skorzystalo i nie broniło Bisztynka.