Zasiłki dla osób na kwarantannie lub w izolacji. Nadchodzą zmiany

2020-10-27 14:55:18(ost. akt: 2020-10-27 13:08:40)

Autor zdjęcia: Pixabay

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.
Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Muszą jedynie zawiadomić swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy.

Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych, jeżeli są objęte ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka), potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. ZUS będzie teraz samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Po wejściu w życie odpowiednich zmian w przepisach, dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Bardzo ważne jest, aby pracownicy skierowani na kwarantannę lub objęci izolacją domową poinformowali swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo — dodaje rzeczniczka.

Źródło: ZUSCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. magda #2995214 | 213.73.*.* 28 paź 2020 09:25

  ciekawe jak się ma do tego możliwość wykonywania pracy zdalnej w czasie kwarantanny skoro zus z automatu będzie traktować to jako zasiłek chorobowy???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gość #2994969 | 37.5.*.* 27 paź 2020 21:37

  No i teraz kto chce mieć dodatkowe dwa tygodnie urlopu idzie na test. I masz urlop. Jeszcze płatny. Szef nie wkurzony a współczujący. Minus że w domu. Ale co tam, , grałbym na konsoli, oglądał memy i stand upy, nadrobiłbym parę filmów, palił lolki i popijał piwem. Jakoś by się przeżyło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zemek #2994635 | 31.60.*.* 27 paź 2020 16:09

  Przekupstwo ciąg dalszy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz