Gdzie będzie szpital tymczasowy?

2020-10-27 13:35:43(ost. akt: 2020-10-27 12:58:43)
Szpital w Ostródzie jest placówką koordynującą

Szpital w Ostródzie jest placówką koordynującą

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

Trwają przygotowania do wybrania lokalizacji szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich. Siedem regionów już je wskazało.
Miasta, które wskazały konkretne miejsca na szpitale tymczasowe, to: Warszawa, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Ministerstwo Zdrowia poprosiło już tamtejszych wojewodów o określenie zapotrzebowania na sprzęt. W przygotowaniu są też plany realizacji tych szpitali. Mają powstawać jako filie szpitala głównego.

W naszym województwa mówiło się — nieoficjalnie — o dwóch prawdopodobnych lokalizacjach: Centrum Kongresowym i Wystawienniczym Expo Mazury w Ostródzie i hali Urania w Olsztynie. W sprawie ostródzkiego centrum były podobno jakieś rozmowy, w Olsztynie natomiast prezydent Piotr Grzymowicz stwierdził, że Urania nie spełnia wymogów technicznych.

Ze strony wojewody jest potwierdzenie, że w każdym województwie nadzór merytoryczny nad tymi tymczasowymi placówkami będą sprawować inne szpitale. Więcej informacji, niestety, brakuje. Wczoraj Michał Dworczyk z kancelarii premiera zapowiedział w RMF FM, że szpitale tymczasowe będą gotowe w listopadzie. Czasu zostało więc niewiele. Zapytaliśmy o to rzecznika wojewody o szczegóły.

— Na razie nie podajemy lokalizacji. Jeszcze trwają ustalenia, rozmowy i szacunki. Gdy będzie stosowna decyzja Ministerstwa Zdrowia, to będziemy komunikować — podkreślił Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody. Przyznał jednocześnie, że są szacunki finansowania tymczasowego szpitala, ale nie poda ich, dopóki nie będzie decyzji ministerstwa.

Przypomnijmy, że na Warmii i Mazurach mamy jeden szpital koordynujący — w Ostródzie. Covidową placówką jest w Elblągu szpital miejski. Chore dzieci z całego województwa przyjmuje szpital dziecięcy w Olsztynie. Covidowe łóżka mają placówki w Giżycku i Piszu, Szpital Uniwersytecki w Olsztynie, pulmonologiczny i miejski w Olsztynie, wojskowy w Ełku, powiatowy w Iławie.

Ustalane są szczegóły opieki nad pacjentami z covid-19 w szpitalach w w Nidzicy, Braniewie, Biskupcu i Mrągowie.

PJ


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaca #2994974 | 88.156.*.* 27 paź 2020 21:44

  Niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Os #2994891 | 83.5.*.* 27 paź 2020 20:05

  Aktywny przez wiele tygodni typ zniknął...? Nie, nie, nie... nie zniknął. On teraz komentuje pod innymi podpisami. Wstydzi się wcześniejszych wypowiedzi, czy się boi?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olo #2994819 | 88.156.*.* 27 paź 2020 18:43

   Tak na poważnie: jaki obiekt w województwie nadawałby się na szpital tymczasowy? Hala Urania nie spełnia warunków technicznych. Jest Centrum Expo w Ostródzie. I żaden inny obiekt nie przychodzi mi do głowy. Hala po hipermarkecie Tesco przy ul. Pstrowskiego/Brygady Wileńskiej AK ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Chlapak. #2994622 | 95.160.*.* 27 paź 2020 15:50

    Jeszcze mamy czas, jeszcze się nie spieszmy. Takie nasze Polskie działanie. Wojewoda przeczekał pół roku i dalej marnuje cenny czas.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   2. Medyk #2994590 | 109.243.*.* 27 paź 2020 15:27

    Jeżeli większość ludzi uważa że COVID 19 nie istnieje to po co tworzyć dodatkowe szpitale. Jak ktoś wezwie karetkę do duszności i gorączki - wpisać symulant. A jak umrze wpisać choroby współistniejące. Bo przecież z powodu grypy w zeszłym sezonie zmarło 65 osób. Więc drodzy pacjenci nie panikujcie i nie zawracajcie głowy lekarzom.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)