Jedna decyzja Trybunału, dwa głosy [ROZMOWY]

2020-10-26 17:10:56(ost. akt: 2020-10-26 18:38:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak/ Archiwum prywatne

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego (z piątku 23 października) wywołała kontrowersje. Wiele osób uważa, że uderza we wszystkie kobiety, bo nie zostawia wyboru. Obrońcy życia cieszą się i podkreślają, że to jedyne wyjście. Przedstawiamy dwie opinie.

To jest wojna z kobietami

Dr Emilia Konwerska, literaturoznawczyni i publicystka, organizatorka olsztyńskich Manif.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Protesty w całym regionie

Protesty w całym regionie

— Jak zareagowałaś na decyzję Trybunału Konstytucyjnego?
— Myślę, że tak, jak wszyscy: byłam w szoku. I chyba o to chodziło, prawda? Żeby to „przepchnąć”, kiedy ludzie są najsłabsi, kiedy mamy 12 tys. zakażeń dziennie, kiedy boimy się o pracę, o przyszłość. Kiedy nie można się gromadzić. To oczywiście instrumentalne, okrutne i podłe potraktowanie kobiet. Politycy użyli nas, żeby ukryć, że w ogóle sobie nie radzą z pandemią, że ludzie umierają pod szpitalami. I myślę, że po tej decyzji TK możemy się już wszystkiego spodziewać.

— Czyli czego?
— Na początek pewnie zakazu aborcji w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu... Przecież środowiska przeciwne przerywaniu ciąży uważają, że aborcja w tym wypadku też powinna być zakazana.

— Co to oznacza dla kobiet?
— Z tego, co wiem, utrudniony będzie dostęp do badań prenatalnych. Kobiety mogą więc nawet nie dowiedzieć się, że noszą w swoich brzuchach głęboko uszkodzone, niezdolne do samodzielnego życia płody. A jeśli się dowiedzą, to będą musiały przez wiele miesięcy pozostać w ciąży, wiedząc o tym, że w praktyce urodzą śmierć. Będą musiały urodzić nie tylko dziecko z lekką niepełnosprawnością, ale także dziecko bez mózgu, z rozszczepem kręgosłupa... Istotę, która zostanie urodzona tylko po to, żeby umrzeć w męczarniach. [...] Odebrano nam prawo do samostanowienia. To jest wojna z kobietami...


Justyna Zielińska

Życie wygrało w Trybunale
Justyna Zielińska, działaczka Pro-Life z Warmii i Mazur: Można z satysfakcją powiedzieć, że życie wygrało w Trybunale Konstytucyjnym.


— Trybunał Konstytucyjny podjął dobrą decyzję?

— Tak. To był wspaniały moment, kiedy najważniejsi w Polsce prawnicy uznali w końcu, że ochrona życia dzieci jest prawem zawartym w Konstytucji. Można z satysfakcją powiedzieć, że życie wygrało w Trybunale Konstytucyjnym. Przecież dziecko w ujęciu polskiego prawa i najwyższych w kraju aktów prawnych to osoba od poczęcia do 18 roku życia. I tak samo, jak nie wolno poddawać eutanazji ciężko chorych osób, tak nie wolno zabijać jeszcze nienarodzonych dzieci. One mają takie samo prawo do życia jak wszyscy inni. Wydaje się być to logiczne, jednak do tej pory duża część społeczeństwa nie może tego zrozumieć.
Kluczowe w tym wszystkim jest to, iż aborcji eugenicznej dokonuje się nie z powodu 100 proc. pewności, że dziecko będzie chore tylko na podstawie podejrzeń. Znam wiele osób, które miało urodzić się niepełnosprawne, a tak się nie stało. Znam też przypadki osób, które miały umrzeć tuż po porodzie, a dziś udowadniają światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Ich rodzice dokonali dobrego wyboru, wybrali życie. Jak wiele jednak kobiet zdecydowało inaczej, uśmiercając swoje dziecko, gdyż spodziewało się najgorszego, a państwo dawało im możliwość na podjęcie złej decyzji? Jest to dla mnie nie do pomyślenia.


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (26 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czemu narzucacie swoje pogądy innym ?? #2996755 | 188.146.*.* 29 paź 2020 16:09

  Czemu narzucacie swoje pogądy innym ?? Chcecie państwa takiego jak Iran ?? Katolig niech postępuje po swojemu a ateista po swojemu !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Do polskich dziewcząt #2996341 | 91.233.*.* 29 paź 2020 09:30

  Stanowicie ogromną siłę, więc nie ustępujcie ani na krok skompromitowanej władzy w kwestii prawa do całkowitej aborcji na życzenie. Takie prawa mają kobiety w całym cywilizowanym świecie, gdzie kler n ie ma prawa wtrącać się do polityki. Bierzcie przykład z Irlandii, Islandii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch i wielu innych krajów, gdzie kobiety żyją normalnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Robert #2994822 | 79.191.*.* 27 paź 2020 18:44

   Pro-life jak zwykle stara się udowodnić że można żyć bez mózgu, bo jak oni mogą.... "Lekarz się może pomylić" to za niego zdecyduje polityk, biskup, "prolajferka"... a właściwie kim ona w ogóle jest i co ma wspólnego z medycyną? Bo bajeczki to umie opowiadać - jasne że lekarze często podejrzewają wady płodu - od tego są dodatkowe badania kontrolne. I jednak te dzieci się jakoś urodziły mimo tej "skandalicznej ustawy" - więc co to za argument?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Obywatel #2994006 | 213.184.*.* 27 paź 2020 07:56

    Gdyby mężczyźni mieli rodzić dzieci, aborcja byłaby cnotą

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Rencista 789.87 netto #2993954 | 31.0.*.* 27 paź 2020 07:19

     Pani Zielińska ******** jak żyć.Z MOPS nie mogę korzystać bo żona otrzymuje 1.670 netto emerytury.Dziewczę życzę Ci dobrze to znaczy 26 lat opieki nad osobą z porażeniem mózgowym i innymi chorobami współistniejącymi.26 lat dzień i noc bez dnia wolnego.Z Bogiem córko.

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)