Pod biurem posła był protest i modlitwa

2020-10-25 08:58:31 (ost. akt: 2020-10-25 12:41:14)

Autor zdjęcia: fot.Archiwum prywatne (Fb)

W czwartek (22 października) Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją ustawy aborcyjnej, dopuszczającą do tej pory przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Od tego dnia w całym kraju trwają protesty.
Do sprzeciwiających się ustawie antyaborcyjnej dołączyła również piska społeczność. W piątek, 23 października, w mediach społecznościowych ukazała się zapowiedź protestu:

KOBIETY Z GMINY PISZ, POKAŻMY SWÓJ GŁOS SPRZECIWU WOBEC USTAWY ,,STOPABORCJI". JUTRO 24.10. OD GODZINY 19, CO 10 MINUT PO 5 OSÓB, W RAMACH PROTESTU, ZAPALIMY ZNICZE PRZED BIUREM JERZEGO MAŁECKIEGO, POSŁA PIS W PISZU.

— napisali inicjatorzy piskiego protestu.

W sobotę, w czasie zapowiedzianego wcześniej protestu, przed biurem posła PiS Jerzego Małeckiego doszło do dwuznacznej sytuacji. Z jednej strony wejścia do biura posła zgromadzili się przeciwnicy ustawy antyaborcyjnej ze zniczami i hasłami, a z drugiej grupa jej zwolenników — kilka osób odmawiających modlitwę w intencji ofiar aborcji.


O ile w tym czasie i miejscu wszystko zdawało się odbywać zgodnie z poszanowaniem demokratycznych zasad, o tyle kilka godzin później w mediach społecznościowych do późnych godzin nocnych trwały słowne "przepychanki" zwolenników i przeciwników tejże ustawy.

Przyczynkiem do owej "gorącej" dyskusji stał się post jaki na swoim fanpage zamieścił poseł Jerzy Małecki. Jeden z bardziej aktywnych uczestników dyskusji określił ten post mianem "słownej prowokacji", a brzmi on następująco (pisownia oryginalna):

Dzisiaj wieczorem aktyw partyjny Platformy Obywatelskiej zapalił pod moim biurem znicze, aby uczcić pamięć abortowanych dzieci. Ten ważny gest budzi mój głęboki szacunek. Kilkadziesiąt lat zabijania najmniejszych z nas odchodzi w przeszłość, a dokonane zbrodnie zasługują na stosowne upamiętnienie. Dziękuję młodym ludziom za wrażliwość wyrażaną hasłami, których logiczność i kulturalna polszczyzna od lat budzą respekt w debacie publicznej. Dziękuję piskiej Policji za zapewnienie porządku w tym trudnym czasie, a uczestnikom zgromadzenia za brak incydentów i zdyscyplinowaną reakcję na komunikaty funkcjonariuszy o konieczności zachowania dystansu. Dziękuję firmującemu tej inicjatywie panu Mariusz Trupacz - szefowi swojego kolejnego ugrupowania, który ponownie wykazał się sprawną organizację tego typu ważnych lokalnych inicjatyw.
PS. Jest to przykład współpracy, gdy razem możemy powalczyć o lepszy los dzieci nienarodzonych. /dziekuję za inspiracje Tomasz Rzymkowski/.

Pod postem posła ukazało się ponad 130 komentarzy. Oto kilka z nich, cyt: (pisownia oryginalna)

Zazwyczaj znicz zapala się ku pamięci przyłączam się do pamięci dzieci nienarodzonych ;

Aby wyprowadzić co niektórych z błędu, znicze były zapalane w innym celu, przy tych transparentach:);

Jak można tak kłamać. DOSTAWIENIE swojej tabliczki nie zmieni celu w jakim te znicze zostały postawione dzisiaj przez tyle kobiet i wspierających je mężczyzn...;

Chłopaki poszaleli i pszewiesili tabliczkę;

(...) Myślę, że okłamywanie rzeczywistości nie wyjdzie nikomu na lepsze. Czasami trzeba pogodzić sie z tym, że inni moga wyrażać odmienne poglądy niż Pana.;

Nikt nie zamierza niczego udawać. Post Jerzego jest pewną prowokacją, w którą wchodzicie idealnie. Dlatego też nie wyrzuciliśmy niczego z miejsca, w którym stawialiście znicze. Jest tak jak było.;

— Prowakcja owego postu polega właśnie na tym, że każdy kto go czyta ze zrozumieniem wie że jest prowokacją(...);

— pis właśnie słynie z tych prowokacji

— Znicze zostały przestawione, a Pisowcy chodzili ze swoją plakietką na prawo i lewo, stawiając ją tam gdzie my kobiety stawialiśmy znicze walcząc o NASZE PRAWO WYBORU!

— Dziękuję wszystkim osobom za przybycie, było dobrze, ale będzie jeszcze piękniej, podziękowania również dla policji, oby było Was więcej tak dobrych — podsumowując sobotni protest powiedziała Lucyna Kozioł, jego inicjatorka.

W Piszu, na środę (28 października) na godz.19.00 jako kolejny protest przeciwko ustawie antyaborcyjnej zapowiedziano "Spacer po Piszu - Plac Daszyńskiego"Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TRZEBA WY ŁY ŻE CZ KO WA Ć .......... #2995321 | 81.15.*.* 28 paź 2020 10:40

  ........ CHORY UKŁAD między klerem a władzą, BO TO JEST zakała naszej demokracji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. TRZEBA WY ŁY ŻE CZ KO WA Ć .......... #2995320 | 81.15.*.* 28 paź 2020 10:40

  ........ CHORY UKŁAD między klerem a władzą, BO TO JEST zakała naszej demokracji.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. APEL DO NIEUDACZNIKÓW Z RZĄDU #2995315 | 81.15.*.* 28 paź 2020 10:36

  NATYCHMIAST PRZWRÓCIĆ WSZYSTKIE HANDLOWE NIEDZIELE!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. WEŹCIE SIE DO ROBOTY OSŁOWIE Z SEJMU #2995314 | 81.15.*.* 28 paź 2020 10:34

  P. mAŁECKI, NIE MODLITWĄ, NIE ZNICZAMI NIE , ABORCJĄ A TYM POWINIEN DZIŚ ZAJĄĆ SIĘ NIEUDACZNY RZĄD, KTÓREGO pAN TEŻ JEST PRZEDSTAWICIELEM:,,Według autorów projektu, w związku ze stale rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 i nasilającym się problemem z zachowaniem dystansu społecznego, zasadne wydaje się wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele, "rozrzedziłaby" liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszyła kolejki w dniach poprzedzających niedziele.,,-------------------------- NIESTETY PRZYWRÓCENIEM NIEDZIEL HANDLOWYCH ZAJĄŁ SIĘ NIE KTO INNY JAK: --SENAT! JESZCZE NA CZAS PANDEMII POWINIEN DEFINITYWNIE -- ZAMKNĄĆ KOŚCIOŁY! BO TAM TEŻ ROZNOSZONY JEST WIRUS I PO SZKOŁACH, KSIĘDZA, KATECHECI IDĄ DO SZKÓŁ I ZARAŻĄJĄ ! JA ROZUMIEM, ZE KOŚCIÓŁ JEST POTRZEBNY DLA RZĄDU PISOWCÓW, BY MANIPULOWAĆ LUDŹMI, SZCZEGÓLNIE STARSZYMI, BY PRZEKUPYWAĆ ICH NA SWOJĄ STRONĘ, PONIEWAŻ STARSZY CZŁOWIEK MA OGRANICZONE MYŚLENIE, NOOOO ALE ZNAK W KRATCE WYBORCZEJ JESZCZE UMIE POSTAWIĆ.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. PO PROSU, MÓW WIESIEK #2995313 | 81.15.*.* 28 paź 2020 10:33

  CZEMU TRYBUNA KASTRACYJNA NIE ZALEGALIZOWAŁA WYROKIEM ... ZWIĄZKU KONKUBINATU RZĄDU Z KOŚCIOŁEM?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)