Policja zapowiada stanowcze reakcje na nielegalne zgromadzenia i powodowanie ryzyka epidemicznego

2020-10-24 13:46:24 (ost. akt: 2020-10-24 13:55:26)
Radiowozy policyjne podczas manifestacji w Olsztynie związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Radiowozy policyjne podczas manifestacji w Olsztynie związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Autor zdjęcia: Policja

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie w swym komunikacie ostrzega, że za udział w zgromadzeniach w "strefie czerwonej" a jest w niej cały kraj będą wyciągane surowe konsekwencje. Podobnie za łamanie innych przepisów związanych z epidemią.
Na stronach KWP Olsztyn czytamy:

"Od soboty (24.10.2020) cały kraj został objęty zasadami „strefy czerwonej”. Wszędzie więc – w każdym powiecie – obowiązują dokładnie takie same obostrzenia. Dotyczy to między innymi określonej działalności gospodarczej, czy kulturalnej, a także zachowania w przestrzeni publicznej i organizowania zgromadzeń.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalna jest jedynie możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Wprowadzony został również zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań w organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób. Powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

W piątkowe popołudnie i wieczór w całym kraju doszło do licznych zgromadzeń, które w myśl obowiązujących przepisów były nielegalne i stwarzały ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa na ich uczestników oraz osoby postronne.

Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją policjantów. Takie zgromadzenia odbyły się również w kilku miejscach na Warmii i Mazurach, m.in. w Olsztynie, Ostródzie i Elblągu. W każdym z tych miast sytuacja była na bieżąco monitorowana przez policjantów, a wobec osób łamiących prawo były podejmowane interwencje i wyciągane konsekwencje.

W każdym przypadku, gdy dochodziło do nielegalnego zgromadzenia, funkcjonariusze informowali jego uczestników, że jest ono niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się.

Radiowozy policyjne podczas manifestacji w Olsztynie związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.
Fot. Policja
Radiowozy policyjne podczas manifestacji w Olsztynie związanej z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Gdy to nie skutkowało, podejmowane były interwencje w sprawie wykroczeń dotyczących nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu i niestosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W Olsztynie w tych sprawach wobec 22 osób sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądu, m.in. wobec 35-latka, który był uczestnikiem nielegalnego zgromadzenia, a ponadto zlekceważył obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Był agresywny wobec policjantów i nie chciał im podać swoich danych.

Funkcjonariusze w celu zapewnienia bezpieczeństwa jemu i innym postronnym osobom zaprowadzili 35-latka do radiowozu. Po tym jak został wylegitymowany policjanci go zwolnili, a z interwencji sporządzili stosowną dokumentację, która ostatecznie trafi do sądu.

Policjanci prowadzą również czynności mające ustalić osoby, które naruszyły przepisy kodeksu wykroczeń dotyczące organizacji nielegalnego zgromadzenia.

Organizatorom i uczestnikom takich niezgodnych z przepisami zgromadzeń za popełnienie wykroczenia nieopuszczenia zbiegowiska pomimo wezwania właściwego organu sąd może orzec karę grzywny w wysokości do 5000 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku organizacji nielegalnego zgromadzenia.

Ignorowanie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej jest zagrożone mandatem karnym do 500 złotych lub ta sprawa również może zostać skierowana do rozpatrzenia przez sąd.

W sytuacjach, gdy rażąco zostaną naruszone przepisy dotyczące reżimu sanitarnego, policjanci poinformują o takim fakcie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która ma możliwość nałożenia kary w drodze decyzji administracyjnej do 30 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że w związku z obowiązującym stanem epidemii, organizacja takiego nielegalnego zgromadzenia, może sprowadzić realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia jego uczestników, co jest przestępstwem.

W trosce o zdrowie nas wszystkich apelujemy o przestrzeganie obowiązujących przepisów i stosowanie się do poleceń interweniujących policjantów. Nie zapominajmy o tym, że wciąż zmagamy się z epidemią koronawirusa, że liczba zakażeń rośnie i od zachowania nas wszystkich zależy, jak długo potrwa jeszcze ten stan.

Policjanci każdego dnia w trakcie służby przypominają mieszkańcom swoich miejscowości o obowiązujących przepisach, kontrolują czy przestrzegane są zasady kwarantanny, pomagają tym, którzy w tym trudnym czasie nie są w stanie samodzielnie zorganizować sobie pomocy. Służą i chronią obywateli poprzez egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa, wprowadzonych po to, by epidemia się skończyła."

(tm) opr. and

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (67) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mala #3002228 | 87.148.*.* 6 lis 2020 10:38

  Pis byl dobry jak dal 500 plus .Teraz znowu zle .Zabrac tr kase dla tej patologi to nie bedzie sie rupala po pijaku a potrm nie bedzuebtrzeba aborcji .Tam nikt normalny nie poszedl tylko same dnnnnn. BRAKNSLOW NA TO CO SIE DZIEJE .CHLEJA RYPIA SIE A POTEM SKANDAL . NIECH DADZA TYM CO UCZCIWIE PRACUJA A NIE PATOLI CO ZA DARMO KASE BIERZE A DZIECI ITAK NIE WIDZA TEGO .A MAMUSIE PAZURKI I SZTUCZNE RZESY DOCZEPIAJA . JAKI WSTYD

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Zakaz aborcji #2995650 | 5.173.*.* 28 paź 2020 16:21

  Teraz chcą zgodę na aborcję a w przyszłości jak np. roczne dziecko zachoruje nieuleczalnie to może też się pozbyć?! Wypieprzyć to całe barachło z kraju albo normalni niech wyjadą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kupki #2995644 | 5.173.*.* 28 paź 2020 16:15

   Jeden rzuci hasło o proteście a reszta baranów jak w stadzie podąża za swym mentorem. Większość zapytać o co chodzi to w ogóle nie wie. Polska...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Lewacki przekaz z Polsatu #2994520 | 83.6.*.* 27 paź 2020 14:26

    " Jest to sPOntaniczny strajk kobiet - proszę zobaczyć ile osob już się zebrało" . I za redaktorkiem stoją: Czarzasty, radny sld z warszawy, jakiś mlody obszczymurek z transparentem lgbt. Ciekawa ta sPOntaniczność i te kobiety ;-)))

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

   2. Lewacki przekaz z TVN #2994479 | 83.6.*.* 27 paź 2020 13:43

    Na ulice w całej Polsce wychodzą ludzie w obronie lewackich macic .Nawet w małych miasteczkach liczących 3 ; 4 tysiące mieszkańcow protestuje do 15 tysięcy osób!!!!!!!!- ciekawe

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (67)