Fotomigawka: po co komu tak szeroki chodnik

2020-10-21 12:31:35 (ost. akt: 2020-10-21 12:34:15)
Tym razem fotomigawkę "pożyczyliśmy" od radnego Mirosława Arczaka, który jest nie tylko radnym, ale też zapalonym rowerzystą. Jak wielu mieszkańców Olsztyna.
Poniżej wpis radnego na jego profilu na FB:

Trasa rowerowa "Kołodrom" czeka na realizację od ponad 20 lat, a kiedy jest szansa na wykonanie choćby fragmentu, to buduje się... szeroki chodnik z polbruku.

W zamyśle "Kołodrom" jest bezpiecznym i wygodnym połączeniem os. Jaroty, Nagórki i Kormoran ze Śródmieściem, a do tego ma praktyczne odnogi, np. w kierunku ul. Dworcowej, Kołobrzeskiej i Towarowej. W 2016 r. powstał projekt techniczny całej trasy, ale środki pozyskiwane z UE były przeznaczane na inne odcinki dróg rowerowych (np. na ul. Krasickiego i ul. Obrońców Tobruku). Pod koniec 2019 r. w odpowiedzi na interpelację otrzymałem informację, że nie ma kasy na "Kołodrom" w budżecie Miasto Olsztyn oraz nie ma już środków unijnych na infrastrukturę rowerową. Jednocześnie Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewniał, że wszystkie fragmenty trasy znajdujące się na terenie gminnym "posiadają aktualne zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych".

Tymczasem, w ostatnich tygodniach na gminnym odcinku "Kołodromu" wiodącym przez sam środek os. Nagórki powstaje szeroki chodnik z fazowanego polbruku (materiał dający nawierzchnię najniższej jakości) Według dokumentacji powinna tam powstać także asfaltowa droga dla rowerów, pas oddzielający ją od nowego chodnika, a nawet stojaki rowerowe przy istniejących punktach handlowych.

Nie rozumiem takiego postępowania... Nie godzę się na wydawanie publicznych pieniędzy na projekty pomijane potem przez urzędników...

Kilka dni temu złożyłem interpelację do Prezydenta, aby uzyskać oficjalne wyjaśnienia.

My też czekamy i niezwłocznie opublikujemy odpowiedź.


red.


Inne fotomigawki: KLIKNIJ TUTAJ


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oli@ #2990223 | 141.0.*.* 22 paź 2020 20:52

  Mam wizje. Trzepna biala farba linie ciagla i wyodrebnia sciezke. Po Olsztynsku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. husarz #2989988 | 83.3.*.* 22 paź 2020 12:06

  Z tego co wiem, wymiana nawierzchni jest zwycięskim projektem Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 . Wobec tego widać jak ważnym tematem dla mieszkańców osiedla Nagórek była nawierzchnia głównego traktu pieszego. Gorzej postrzegam nie dociągnięcie tego chodnika do przejścia podziemnego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. miejscy planiści profesjonaliści #2989954 | 83.5.*.* 22 paź 2020 11:11

  Mógłby być i wystarczający dla pieszych i matek i ze ścieżką rowerową. No ale po co coś takiego w ogóle planować jak można budować z partyzanta i potem się dziwić, że rowerzyści jeżdzą po chodniku, a na koniec zrobić z tego WYDMUSZKĘ w stylu ciąg pieszo-rowerowy ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. krzroy #2989862 22 paź 2020 08:50

  Panie radny, nie wszędzie muszą być tory wyścigowe dla rowerów. Taki szeroki chodnik pozwala na swobodne współistnienie pieszych i rowerzystów. Zasadniczo to ma być ciąg spacerowy, czyli rowerzysta też poruszać się tu powinien w tempie spacerowym nie zagrażając piechurom. Jest OK.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. husarz #2989831 | 83.3.*.* 22 paź 2020 08:09

   A czy po takim chodniku rower nie pojedzie? Zapewne lepiej jedzie się rowerem po starych krzywych połamanych płytkach chodnikowych. Życzę Panu wyłącznie tego typu problemów. ps. odnośnie ścieżek asfaltowych - to już w znacznej części pękają i się wykruszają.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)