Koronawirus: komunikacja, basen, biblioteka

2020-10-20 07:57:47 (ost. akt: 2020-10-20 08:02:40)   Artykuł sponsorowany
Wprowadzenie czerwonej strefy w Olsztynie wymusiło zmianę części dotychczasowych rozwiązań. Nowości dotyczą m.in. transportu zbiorowego, pływalni i bibliotek.
Zwiększenie rygoru dotyczącego gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu - tak stało się w sobotę. Od poniedziałku (19 października) część miejskich jednostek wprowadziła nowe zasady funkcjonowania.
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy transportu zbiorowego. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zdecydował, że obowiązujące w Olsztynie limity to 30 proc. całkowitej pojemności autobusów i tramwajów. Przy tym co drugie miejsce siedzące musi zostać wolne.
- W związku z tym wzmacniamy najbardziej oblegane trasy - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Marcin Szwarc. - W godzinach porannego i popołudniowego szczytu, między rozkładowymi kursami na tramwajowej linii nr 2 jeżdżą dodatkowe pojazdy. W miarę możliwości wzmacniane są też linie autobusowe.
Poza tym już od października przesuwane były niewykorzystywane w pełni, przegubowe autobusy kursujące do Kortowa. Te wzmacniały inne, bardziej oblegane linie.
Według ubiegłotygodniowych zapowiedzi rządu całkowicie zawieszona miała być działalność m.in. pływalni. Ten scenariusz nie wszedł jednak w życie, dlatego - choć w ograniczonym stopniu - działają miejskie baseny.
- Od poniedziałku (19 października) otwieramy w pełnym zakresie obiekt przy ul. Mariańskiej na potrzeby szkół, klubów i szkółek pływackich - informuje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jerzy Litwiński. - Aquasfera, również tylko i wyłącznie na potrzeby szkół i klubów pływackich, będzie działać od wtorku. Ten obiekt będzie funkcjonować między poniedziałkiem a piątkiem w godzinach 6:00-18:00. Jednocześnie warto pamiętać, że sytuacja jest mocno zmienna i w każdej chwili mogą nastąpić korekty w działalności naszych obiektów.
Nowe zasady pracy zostały wprowadzone w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ich pracownicy zostali podzieleni na dwa zespoły.
- Będą pracować zamiennie w trybie tygodniowym - wyjaśnia dyrektor MBP, Krzysztof Dąbkowski. - Podczas gdy jeden zespół pracuje w bibliotece, drugi wykonuje pracę zdalną w domu, pozostając w gotowości i będąc dyspozycyjnym w ustalonych godzinach pracy. Pracownicy administracji będą również pracować rotacyjnie w trybie częściowo zdalnym.
Te zmiany służą utrzymaniu płynności funkcjonowania instytucji i zachowaniu świadczenia usług, na wypadek zachorowania któregoś z pracowników. Poza tym zostały skrócone godziny pracy filii: od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 - 18:00 (z 30 min. przerwą od 15:00 do 15:30), a w soboty od 10:00 do 14:00 bez przerwy.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w sobotę (16 października):
* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych (do pięciu na jedną kasę);
* punkty gastronomiczne będą działać między 6:00 a 21:00;
* zgromadzenia publiczne z udziałem maksymalnie 10 osób;
* zakaz organizacji imprez okolicznościowych (od 19.10);
* imprezy sportowe bez udziału publiczności, a kulturalne - do 25 proc. widzów;
* szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne.
[szczegółowe zasady - gov.pl]