Olsztyn w czerwonej strefie. Jak działają: komunikacja, baseny i biblioteki?

2020-10-19 15:16:25(ost. akt: 2020-10-19 15:23:22)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/wb

Wprowadzenie czerwonej strefy w Olsztynie wymusiło zmianę części dotychczasowych rozwiązań. Nowości dotyczą m.in. transportu zbiorowego, pływalni i bibliotek.
Zwiększenie rygoru dotyczącego gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu - tak stało się w sobotę. Od poniedziałku (19 października) część miejskich jednostek wprowadziła nowe zasady funkcjonowania.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy transportu zbiorowego. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zdecydował, że obowiązujące w Olsztynie limity to 30 proc. całkowitej pojemności autobusów i tramwajów. Przy tym co drugie miejsce siedzące musi zostać wolne.

- W związku z tym wzmacniamy najbardziej oblegane trasy - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Marcin Szwarc. - W godzinach porannego i popołudniowego szczytu, między rozkładowymi kursami na tramwajowej linii nr 2 jeżdżą dodatkowe pojazdy. W miarę możliwości wzmacniane są też linie autobusowe.

Poza tym już od października przesuwane były niewykorzystywane w pełni, przegubowe autobusy kursujące do Kortowa. Te wzmacniały inne, bardziej oblegane linie.

Według ubiegłotygodniowych zapowiedzi rządu całkowicie zawieszona miała być działalność m.in. pływalni. Ten scenariusz nie wszedł jednak w życie, dlatego - choć w ograniczonym stopniu - działają miejskie baseny.

- Od poniedziałku (19 października) otwieramy w pełnym zakresie obiekt przy ul. Mariańskiej na potrzeby szkół, klubów i szkółek pływackich - informuje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jerzy Litwiński. - Aquasfera, również tylko i wyłącznie na potrzeby szkół i klubów pływackich, będzie działać od wtorku. Ten obiekt będzie funkcjonować między poniedziałkiem a piątkiem w godzinach 6:00-18:00. Jednocześnie warto pamiętać, że sytuacja jest mocno zmienna i w każdej chwili mogą nastąpić korekty w działalności naszych obiektów.

Nowe zasady pracy zostały wprowadzone w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ich pracownicy zostali podzieleni na dwa zespoły.

- Będą pracować zamiennie w trybie tygodniowym - wyjaśnia dyrektor MBP, Krzysztof Dąbkowski. - Podczas gdy jeden zespół pracuje w bibliotece, drugi wykonuje pracę zdalną w domu, pozostając w gotowości i będąc dyspozycyjnym w ustalonych godzinach pracy. Pracownicy administracji będą również pracować rotacyjnie w trybie częściowo zdalnym.

Te zmiany służą utrzymaniu płynności funkcjonowania instytucji i zachowaniu świadczenia usług, na wypadek zachorowania któregoś z pracowników. Poza tym zostały skrócone godziny pracy filii: od poniedziałku do piątku w godz. 12:00 - 18:00 (z 30 min. przerwą od 15:00 do 15:30), a w soboty od 10:00 do 14:00 bez przerwy.

UM OlsztynaKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spoko #2989106 | 80.50.*.* 21 paź 2020 06:59

  mpk olsztyn to masakra !!!!!!autobusy przepełnione !!!!!a 136 i 126 to ponad stan człowiek na człowieku !!!!!nie powinna działać tu epidemia kazdy chrcholi??sapie maski pod nosami ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Teresa z Jarosławem #2988972 | 37.248.*.* 20 paź 2020 19:39

  To jest kara że drwicie z Pisu. Jedynej słusznej partii w Polsce. Nasz wódz Jarosław niedługo dostanie nagrodę Nobla za zwycięstwo nad konfidentami. To jest teraz premier i może was ukarać. W razie W sprzedamy was Niemcom. Także padajcie na kolana przed wodzem nowoczesnej Polski i błagajcie o wybaczenie.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mick #2988955 | 83.5.*.* 20 paź 2020 19:07

  Dlaczego autobus nr 136 odjeżdżający z Rubinowej o 6.15 rano jest krótki? Już wtedy można marzyć o zachowaniu limitu miejsc. Od przystanku Galeria Warmińska jedzie przeładowany, człowiek na człowieku! Część pasażerów bez masek lub z maską pod nosem albo kobieta w szaliku, który nic nie zakrywa! Dlaczego ZDZIT nie kieruje na ten kurs autobusu przeponowego! Ludzie muszą dojechać do pracy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ania #2988746 | 31.0.*.* 20 paź 2020 13:15

  W Olsztynie w Rossmanie w Aurze kolejka żeby wejść. Nagle mijając wszystkich wkracza na salę pani bez maseczki,kierowniczka wyskakuje z kanciapy i osobiście ją obsługuje. Ochroniarz w tym momencie schował się za filar. Poproszony i interwencję, stwierdził że on nie może nic zrobić. Natomiast uczynna kierowniczka oznajmiła, że " każdego klienta musi obsłużyć". Ot polityka Rossmana ws.pandemii

  odpowiedz na ten komentarz

 5. AntyPiS #2988633 | 5.184.*.* 20 paź 2020 10:55

  Polecam kto lubi wybrać się na termy do L. W. Czynne mają chociaż sauny

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)