Łucja Rucińska, Sołtys Roku 2019: To mieszkańcy są naszą siłą

2020-10-17 07:50:00(ost. akt: 2020-10-16 17:12:49)
Łucja Rucińska, sołtyska Dąbrówna, wsi w powiecie ostródzkim, została laureatką konkursu Sołtys Roku 2019. Nagrodę odebrała w Senacie RP w Warszawie z rąk marszałka Tomasza Grodzkiego. — To było dla mnie ogromne przeżycie — przyznaje pani Łucja.
W 18. edycji konkursu „Sołtys Roku” nagrodzono dziesięcioro sołtysów. Łucja Rucińska otrzymała wyróżnienie za najdłuższy w obecnej edycji staż, już od 26 lat jest sołtyską Dąbrówna. Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie, pani Łucja odebrała dyplom i statuetkę. Otrzymała też w nagrodę rower – od lat tradycyjnie wręczany laureatom konkursu. Na dyplomie kapituła konkursu umieściła wpis: "W uznaniu Pani imponujących trwających już 26 lat dokonań dla społeczności lokalnej, kapituła konkursu Sołtys Roku nadaje Pani tytuł Sołtys Roku 2019". Statuetki i wyróżnienia wręczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Jak została sołtyską? W bardzo trudnym dla niej okresie życia. To nie były łatwe czasy i łatwe wybory. Na początku lat 90 pracowała w banku, którego dyrektorem był wówczas sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W domu pani Łucji z kolei odbywały się zebrania członków tworzącej się po latach Solidarności. Nie ukrywała tego i słono za te zebrania zapłaciła. Któregoś dnia dowiedziała się, że już w banku nie pracuje.

— To był dla mnie szok — przyznaje Łucja Rucińska. — Znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji. Trójka dzieci szła do szkoły, a ja zostałam bez pracy i bez zasiłku dla bezrobotnych.


[...]


Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (17-18 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #2987676 | 88.156.*.* 17 paź 2020 22:58

    Na początku lat 90 na dobry układ nie było już PZPR ( styczeń 90), Sekretarze byli już byłymi. Solidarność tworzyła się w r 80.

    odpowiedz na ten komentarz