Fotomigawka: Chrystus z Kopernika

2020-10-16 10:31:09(ost. akt: 2020-10-16 13:04:59)

Autor zdjęcia: Anna Wilebańska

- Skąd się wzięła rzeźba Chrystusa przy olsztyńskim kościele Serca Jezusowego. Bo ta biel jakoś "nie pasuje" do czerwonej cegły - napisała do nas czytelniczka przysyłając zdjęcie do naszej akcji "Prenumerata za zdjęcie".
Wyjaśniamy. Pochodząca z 1737 roku figurka Chrystusa trzymającego kulę ziemską to najstarszy pomnik Olsztyna. Ufundowali ją mieszkańcy dla upamiętnienia epidemii dżumy, która na początku XVIII wieku zdziesiątkowała Olsztyn.

Pomnik obecnie stoi przy kościele . Pierwotnie postawiono go jednak na nieistniejącym cmentarzu u zbiegu dzisiejszych ulic 1 Maja i Linki w Olsztynie. W 1949 roku komuniści zdemontowali figurę (nie dość, że Chrystus to jeszcze "niemiecki") i wywieźli na wysypisko. Posąg uratowali mieszkańcy i księża. Ustawiono go przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, od strony ulicy Kopernika.

A co do akcji o której mowa, to:

Czekamy na wasze zdjęcia pokazujące piękno naszego regionu. Będziemy je publikować w „Gazecie Olsztyńskiej” / „Dzienniku Elbląskim”. Autorzy zdjęć, które zamieścimy w naszym papierowym wydaniu, otrzymają od nas trzymiesięczny bezpłatny dostęp do elektronicznego wydania „Gazety Olsztyńskiej”/"Dziennika Elbląskiego". Zdjęcia z dzisiejszej Gazety/Dziennika można obejrzeć tego samego dnia na gazetaolsztynska.pl

Wysyłajcie zdjęcia tutaj: i.hrywna@gazetaolsztynska.pl

to nasza nowa rubryka. Będziemy w niej publikować informacje dotyczące tego, co dzieje się na ulicach Olsztyna, tego co jedni mieszkańcy miasta widzą na własne oczy i chcieliby, aby zobaczyli to inni olsztynianie. Wysyłajcie nam zdjęcia lub informacje i pytania na: redakcja@gazetaolsztynska.pl

Fotomigawka::

Inne fotomigawki: KLIKNIJ TUTAJ
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gragra #2987123 | 79.191.*.* 16 paź 2020 18:39

    A to bardzo bardzo ciekawe, i wcale nie śmieszne. Dziękuję

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz