Pieniądze za kilometry przekazane

2020-10-15 17:00:00 (ost. akt: 2020-10-16 08:01:36)   Artykuł sponsorowany
Ostatni akcent tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu za nami. Sponsorzy akcji "Sam sobie sterem - pieszo i rowerem" przekazali symboliczne czeki beneficjentowi przedsięwzięcia.
Celem rywalizacji była nie tylko walka o lepszą kondycję mieszkańców i czystsze środowisko w naszym mieście, ale także wsparcie dla członków naszej lokalnej społeczności. Zachęcaliśmy, aby dołączyć do rywalizacji w popularnej aplikacji Endomondo.

Uczestnicy tegorocznej akcji przebyli ponad 12 tys. km. W rywalizacji wzięło udział około setki osób, co oznacza, że średnio każdy z nich pokonał ponad 128 km. 34 uczestników przebyło ponad 100 km, a rekordzista – 813 km.

- Po sukcesie ubiegłorocznej odsłony, postanowiliśmy powtórzyć akcję także w tym roku - mówi jej pomysłodawczyni, Monika Stankiewicz z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Kilometry były zliczane przy okazji m.in. jazdy rowerem, na rolkach, biegania, chodzenia, ale też jazda na wózku, czyli wyłącznie przy użyciu własnych mięśni.

Założeniem było przebycie w ten sposób co najmniej siedmiu tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu celu sponsorzy - broker ubezpieczeniowy Nord Partner sp. z o.o. oraz Ośrodek Kształcenia Zawodowego Faktor zadeklarowali przekazanie na wskazany przez nas cel siedmiu tys. złotych.

- Ta akcja to świetny pomysł na promowanie miasta i pomoc potrzebującym - mówi Aleksandra Kierul z Ośrodka Kształcenia Zawodowego Faktor. - W tym roku zdecydowaliśmy się nie tylko trzymać kciuki i "nabijać" kilometry podczas spacerów, ale także wesprzeć przedsięwzięcie materialnie.

- Od kilku ładnych lat włączamy się w tego typu pomoc, a także proekologiczne działania - mówi Maciej Murawski z przedstawicielstwa Nord Partner Sp. z o.o. w Olsztynie. - Olsztyn jest zielonym miastem. Ta akcja, jak i poprzednie, doskonale wspiują się, aby promować transport publiczny czy też alternatywne, ekologiczne formy przemieszczania się. A jeśli przy okazji można pomóc dzieciom, tym bardziej jest to warte docenienia.

Beneficjentem tegorocznej akcji była Świetlica Środowiskowa "Klub Narnia" w Olsztynie.

- Bardzo gorąco dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie - powiedział dyrektor Świetlicy, Mariusz Seferynowicz. - Mieliśmy wątpliwość, czy uda nam się rozpocząć ten rok szkolny, bowiem wilgoć zniszczyła nasze pomieszczenia. Te pieniądze pozwolą m.in. kupić nowe wyposażenie, ale i urządzenie, które będzie na bieżąco osuszać lokal.

Poza rywalizacją mieszkańców Olsztyna, w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu prezentowaliśmy w mediach społecznościowych urzędu miasta krótkie filmiki z udziałem znanych olsztynian. Aktorzy, dziennikarze, muzycy, sportowcy nakłaniali mieszkańców, by zmienić przyzwyczajenia związane z transportem. Sami prezentowali, w jaki sposób – rowerem, pieszo, na rolkach – na co dzień przemieszczają się do pracy albo załatwić niezbędne sprawy. W akcji wzięli udział m.in. Joanna Jędrzejczyk, Irena Telesz,Maciej Mydlak, prof. Benedykt Błoński, Mariusz Sieniewicz.
[galeria zdjęć]