Stracił 33 000 złotych. Został oszukany "na policjanta"

2020-10-15 18:25:11(ost. akt: 2020-10-15 19:08:00)
pieniądze

pieniądze

Autor zdjęcia: archiwum GO

Mieszkaniec powiatu mrągowskiego padł ofiarą oszustwa metodą "na policjanta". Sprawca podszył się pod fałszywego funkcjonariusza o nazwisku Wierzba i wyłudził ponad 30 tysięcy złotych.
W środę 14 października kilku mieszkańców Mrągowa i okolic zawiadomiło policjantów, że zadzwonił do nich oszust. Z ich relacji wynikało, że na telefon stacjonarny skontaktował się z nimi mężczyzna podający się za policjanta z Giżycka o nazwisku Wierzba. Pytał dlaczego nie stawili się na wezwanie - oczywiście wezwanie, którego w rzeczywistości nigdy nie było. W dalszej kolejności fałszywy policjant wypytywał dokładnie o ich stan majątkowy. "Policjant” poinformował również, że działa grupa przestępcza przez którą można stracić cały majątek. Żeby uchronić swoje pieniądze ulokowane w banku, należy przesłać je na podane konto. Rozmówca polecił także, by potwierdzić jego dane dzwoniąc pod nr 997. Niestety jeden z pokrzywdzonych przelał 33000 złotych na wskazane przez oszusta konto. Pozostałe osoby nie dały się nabrać.

Uważajmy na oszustów - wciąż zmieniają metody.

- Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie kosztowności i pieniędzy, czy też o ich przelanie na jakiekolwiek konto.

- Nigdy nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

- Nie przekazuj informacji na temat danych, znajdujących się w dowodzie osobistym.

- Jeśli ktoś ma stary numer stacjonarny to warto się zastanowić nad jego zmianą i zastrzeżeniem, ponieważ przestępcy często korzystają ze starych książek telefonicznych. A tam jak „na tacy” mają podane dane osobowe: imię i nazwisko, adres i numer telefonu.

- W przypadku, gdy otrzymasz tego typu telefon, zanim cokolwiek zrobisz, skontaktuj się z rodziną lub prawdziwą policją, by zweryfikować te informacje.

Obecnie aktualny numer alarmowy to 112. Dzwoniąc na numer 997 już nie połączymy się z policją. Informujemy również, że od sierpnia zmieniły się numery stacjonarne policji, zamiast numeru kierunkowego trzeba wybrać wyróżnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – 47, następnie nr jednostki: 7328 i numer wewnętrzny danej komórki organizacyjnej.

Z mrągowskim oficerem dyżurnym skontaktujemy się pod numerem telefonu: 47 7328 200.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alanja #2986561 | 88.156.*.* 15 paź 2020 21:55

    i jakoś mi durnia nie szkoda. Od bardzo dawna wszystkie media ostrzegają przed oszustami a jednak idioci wciąż sie znajdują

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)