Popkultura też uczy!

2020-10-11 16:10:23 (ost. akt: 2020-10-09 14:09:45)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe/ Netflix

Każdy człowiek spędza w szkole znaczną część swojego życia, a w toku edukacji spotyka kilkudziesięciu nauczycieli. I pewnie dlatego szkolne korytarze i klasy są jednymi z ulubionych przestrzeni dla filmowców. Puszczając oko do wszystkich nauczycielek i nauczycieli, sprawdzamy, jak przedstawicieli ich zawodu widzą popkulturowi twórcy.

1. Kapitan


Kto oglądał (lub czytał!) w wieku młodzieńczym „Stowarzyszenie umarłych poetów” i nie westchnął z zazdrością, niech podniesie rękę. Nie widzę! Bo John Keating to taki nauczyciel, którego chciałby spotkać na swojej drodze chyba każdy uczeń. To pedagog nietuzinkowy, ceniący sobie bliską relację z uczniami, traktujący ich po partnersku. To nauczyciel, który każe wyrywać strony z podręczników nie dlatego, że się boi, że uczniowie zobaczą na nich coś niestosownego, ale po to, by pokazać, że prawdziwa nauka ma niewiele wspólnego z wykuwaniem na pamięć książkowych treści.

Keating, w rolę którego wcielił się w filmie Petera Weira Robin Williams, to człowiek, który nie stawia na pierwszym miejscu pokory i dobrych manier, ale zamiast nich ceni gotowość do nieszablonowego myślenia. To człowiek o duszy romantyka, który chce zaszczepić w swoich uczniach, wychowankach elitarnej szkoły dla chłopców, której sam jest zresztą absolwentem, wrażliwość i umiejętność mówienia o emocjach. I choć trudno powiedzieć, by film oferował nam klasyczny happy end, jego przesłanie jest chyba dość jasne. Warto być dla swoich uczniów kapitanem na statku płynącym po oceanie trudnych wyborów. Można być wówczas pewnym, że będą chcieli oni iść po naszych śladach.

LEKCJA DLA NAUCZYCIELA: INSPIRUJ DO BYCIA WIERNYM SOBIE.


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (10-11 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Heisenberg #2984408 | 37.109.*.* 12 paź 2020 10:08

    Zdjęcie z serialu Breaking Bad. Kto nie oglądał niech żałuje. Obecnie pogoda sprzyja nadrobieniu zaległości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)