Koronawirus dusi coraz mocniej

2020-10-08 12:35:55(ost. akt: 2020-10-08 12:38:44)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Dziś mamy poznać listę ponad stu powiatów, które znajdą się w żółtej i czerwonej strefie. Czy będą na niej kolejne powiaty z Warmii i Mazur? Niewykluczone, bo tak jak w kraju, tak w regionie, mamy rekordowy wzrost zachorowań.
Tak dużej liczby zachorowań jeszcze w kraju nie mieliśmy. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że kolejne powiaty znajdą się w tzw. czerwonych o żółtych strefach, gdzie w związku z dużą liczba zachorowań obowiązują dodatkowe obostrzenia. Na razie na tej liście jest 51 powiatów, w tym w strefie czerwonej powiat działdowski a w żółtej powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki, a zagrożony jest powiat nowomiejski. To może się zmienić, bo jak poinformował wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz na ogłoszonej w czwartek liście zmian w żółtej i czerwonej strefie będzie ponad 100 powiatów.

— W ramach obostrzeń w powiatach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast — zapowiedział Andrusiewicz na konferencji prasowej. — Możemy zakażać się na ulicach, dlatego tak ważne jest noszenie maseczek — dodał.

W związku z eskalacją zachorowań, resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. Od soboty w strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, żółtej do 75, pozostałej części kraju do 100 osób.

Ponadto wprowadzony zostanie zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Wyznaczona ma być też minimalna odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu, po to, by obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

Co ważne, od tej soboty w strefach żółtych i czerwonych obowiązkowe będą maseczki na ulicach, bez względu na dystans społeczny. Każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w czwartkowym (8 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2985600 | 79.124.*.* 14 paź 2020 12:12

  im większa pazerność bandytów na kasę , tym więcej zakażeń

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. typ #2982371 | 88.156.*.* 8 paź 2020 13:55

  Dusi to rząd nowymi podatkami i zamykanymi firmami. Zróbcie mocny artykuł, poczytamy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Chlapak. #2982342 | 95.160.*.* 8 paź 2020 13:18

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niestety część ludzkości nie ma empatii do innych osób, że mogą być mniej odporni niż np. konfederat i choroba może być dla nich śmiertelna. Jeśli wierzy w swoją niezniszczalność, niech chodzi na bosaka w odosobnionych miejscach.