Mała zmiana — duży efekt

2020-10-08 11:27:11(ost. akt: 2020-10-08 11:47:36)
Konferencja ma pokazać podejście do firmy jako zintegrowanego systemu maszyn

Konferencja ma pokazać podejście do firmy jako zintegrowanego systemu maszyn

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

III Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu już za tydzień. Przedstawiamy firmy, które przyjadą 15 października do Stawigudy, aby dyskutować o inwestycjach w nowoczesną produkcję.
Chcemy, aby polskie produkty były konkurencyjne na rynkach światowych i nie brakuje firm, które mogą się poszczycić zaawansowanymi technologiami. Ale co z przedsiębiorstwami, które mają ograniczony budżet? Na konferencji możliwości rozwoju tych firm będzie prezentowała Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wsparciem ze strony państwa na pewno będzie ulga na robotyzację od przyszłego roku. Inwestycje w maszyny są bardzo potrzebne. Jednak każdy robot potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Tu z pomocą przychodzi firma Schmalz, która oferuje wyposażenie do robotów – między innymi chwytaki. Na konferencji będzie można zapoznać się z ofertą Schmalz i przy okazji dowiedzieć się, jak ograniczyć wysokie koszty produkcji. W prawie każdej firmie produkcyjnej są miejsca do pakowania i paletyzacji. Nie zawsze musimy stosować na nim roboty. Specjalne podnośniki podciśnieniowe wspierają pracowników przy obciążających pracach. System ten nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracowników, ale także poprawia ergonomię i wydajność. Takie rozwiązanie jest doskonałe w przypadku branży meblarskiej, która wiedzie prym w naszym regionie.

Zgłoszenia na konferencję:
konferencje@alnea.pl
Transmisja na żywo: GazetaOlsztynska.pl
Partnerem platynowym konferencji jest również firma Pepperl+Fuchs, która w swoim portfolio posiada m.in. doskonałe produkty z zakresu systemów identyfikacji. Zdecydowana większość produktów, które kupujemy posiada specjalny kod — może to być kod kreskowy, QR - lub znaczniki RFID. Pozwalają one na dokładne określenie kiedy, jak i gdzie zostały wykonane dane produkty, a niekiedy nawet z jakich komponentów i od jakich dostawców.

System identyfikacji to najlepszy sposób na dopasowaną kontrolę produkcji, a konsumentom pozwala na zakupy w kasach bezobsługowych. Pepperl+Fuchs to firma, która jako pierwsza na świecie już 65 lat temu wprowadziła do obiegu przemysłowego czujniki indukcyjne. Zrewolucjonizowały one produkcję także dzięki temu, że pozwoliły na działanie w tzw. strefach zagrożenia wybuchem, czyli w warunkach szczególnie niebezpiecznych. Firma oferuje także doskonałe skanery 2D i 3D, profilometry oraz czytniki, które nie tylko wspomagają produkcję, ale i intralogistykę czy zautomatyzowane magazyny. 
Podczas wizyty na konferencji będzie można obejrzeć możliwości linii produkcyjnej z technologią RFID, a także zapoznać się z metodą sterowania produkcją KANBAN.

Konferencja ma za zadanie pokazać podejście do fabryki jako zintegrowanego systemu maszyn, urządzeń czy robotów, z których zbierane są dane, które następnie zostają przetworzone na użyteczne dane. Dobrze zaplanowana produkcja od samego dostarczenia podzespołów, aż po wyjazd zapakowanych na paletach produktów to mniej strat energii i optymalizacja magazynu.

Powołana kilka lat temu Platforma Przemysłu Przyszłości ma za zadanie kreować i moderować transformację przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Właścicielom firm, prezesom i menedżerom często brakuje wiedzy oraz twardych dowodów, że inwestycja w automatyzację i robotyzację ma sens. Wprowadzanie nowych modeli biznesowych, budowanie świadomości i promowanie nowych rozwiązań, które pozwolą polskim firmom pozostać konkurencyjne na rynkach, to tylko niektóre zadania Platformy.

Co ważne Platforma Przemysłu Przyszłości tworzy od podstaw mechanizmy współdziałania, inicjuje różne projekty i aktywnie bierze udział w transferze wiedzy nie tylko na gruncie polskim, ale i w Europie.

Magdalena Kamińska