Prezes ZGOK: Jestem po stronie pracowników [ROZMOWA]

2020-10-06 12:00:11(ost. akt: 2020-10-06 11:45:21)

Autor zdjęcia: fot. Stanisław Kryściński

Na dziś związki zawodowe zapowiedziały strajk ostrzegawczy w ZGOK w Olsztynie. O polityce śmieciowej, sytuacji w zakładzie, postulatach związkowców i zagrożeniach związanych z groźbą strajku — rozmawiamy z Markiem Bryszewskim, prezesem ZGOK.
— Panie prezesie, ten strajk pana zaskoczył?
— Nie. Od wielu miesięcy negocjujemy z Solidarnością. Działamy w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Za nami są negocjacje przy jednym stole, negocjacje z udziałem mediatora wskazanego przez ministra pracy i referendum strajkowe. Mnie bardziej zaskoczyła wypowiedź szefa związków do “Gazety Olsztyńskiej” odnośnie naszych modernizacji.

— Przypomnijmy, że szef związków uważa, że te inwestycje są “niewypałem”, a góry śmieci przed halami zakładu wynikają z wolniejszej pracy maszyn po modernizacji linii produkcyjnych…
— Mieliśmy problem nadmiernego zapylenia. To dlatego zmodernizowaliśmy linię, a zapylenie zostało zminimalizowane. Właśnie dla zdrowia pracowników. Nadmierne zapylenie powodowało również gorszą pracę maszyn i ich uszkodzenia, a to wymusiło dalsze prace modernizacyjne, które są aktualnie realizowane.

— Z rozmów Gazety z pracownikami ZGOK wynika, że boją się o pracę. Boją się, że inwestycje w modernizacje linii produkcyjnych w połączeniu z trudną sytuacją firmy doprowadzą do jej bankructwa…
— Kilka tygodni temu ponad sto osób zatrudnionych w ZGOK-u podpisało się pod listem przekazanym udziałowcom spółki i Radzie Nadzorczej popierającym moje działania oraz inwestycje prowadzone w zakładzie. To była oddolna inicjatywa pracowników, która mnie zaskoczyła. Wydaje się więc, że większość pracowników jednak rozumie potrzebę modernizacji. Zwłaszcza, że inwestycje w modernizację były i są realizowane przede wszystkim z dotacji pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego, przy niewielkim udziale wkładu własnego firmy. Przyznaję, że informuję publicznie w rozmowach z udziałowcami, iż mamy dług i może zabraknąć pieniędzy na wypłaty. To dlatego tak usilnie staram się urealnić cenę przyjmowanych przez nas odpadów komunalnych z terenu samorządów, które są naszymi udziałowcami. Nie powinno być tak, że to ZGOK finansuje działanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie 37 gmin. A tak się niestety dzieje, gdy cena przyjmowanych przez spółkę odpadów jest niedoszacowana.

—Tu u pana pracuje ponad 180 osób. To ciężka praca w trudnych warunkach. Chyba każda zdroworozsądkowo myśląca osoba przyzna, że za taką pracę należy się dodatek?
— Pod koniec 2019 roku, kiedy planowaliśmy finanse na kolejny rok, uznaliśmy, że nasi pracownicy zasługują na podwyżki co najmniej 350 złotych każdy. Takie podwyżki zapisaliśmy w naszym planie finansowym. Kiedy ta informacja dotarła do naszych udziałowców —wójtów, burmistrzów — podniosło się wielkie larum. To, zdaniem części z nich, a nie moim, naszym pracownikom nie należą się podwyżki. Mogę wskazać, którzy z wójtów lub burmistrzów i na których walnych zgromadzeniach to mówili...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz we wtorkowym (6 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nikt ważny #2981971 | 81.190.*.* 7 paź 2020 19:28

  Niech Prezes powie czy wobec strat Firmy, którą zarządza otrzymywał premię. Proszę odkryć karty na stół.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. miś #2981356 | 37.247.*.* 6 paź 2020 13:45

  Burmistrz Dobrego Miasta popiera strajk o podwyżki ale według niego Prezes ZGOK jest zły bo dał ludziom podwyżki... Kabaret

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Chlapak. #2981295 | 95.160.*.* 6 paź 2020 12:18

  Aj, Panie Prezesie, to nie przystoi szefowi firmy tak się ustawiać. Ja chcę dać, a oni są be. My mieszkańcy oczekujemy przede wszystkim racjonalnej gospodarki w ZGOK, bo to my pokrywamy ostatecznie te wszystkie koszty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. butelka typu PET #2981294 | 83.15.*.* 6 paź 2020 12:16

   Mogę wskazać, którzy z wójtów lub burmistrzów i na których walnych zgromadzeniach to mówili... Tak więc poprosimy o listę,niech wyborcy wiedzą którzy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz