Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

2020-10-05 13:03:06(ost. akt: 2020-10-05 13:26:09)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

W miniony weekend (2-4 października) na Warmii i Mazurach doszło do 12 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 15 osób zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 131 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 29 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce


W piątek (2 października) na trasie Bartoszyce–Kętrzyn (w Maszewach), doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch osobówek. Policjanci interweniujący w tej sprawie ustali, że kobieta kierująca VW jadąc z Kętrzyna w kierunku Bartoszyc chciała skręcić w lewo w drogę podporządkowaną.

Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że 31-latka kierująca VW nie upewniła się, czy może bezpiecznie wykonać ten manewr, a że była wyprzedzana przez 50-latkę kierującą hondą, doszło do zderzenia obu aut. VW i honda wylądowały w przydrożnym rowie.

Kobiety były trzeźwe, obie trafiły do miejscowego szpitala. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli auta na parkingu strzeżonym. Po badaniach okazało się, że 31-latka ma poważne obrażenia. Policyjne czynności wyjaśnią wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Działdowo


W sobotę (3 października) policjanci pełniąc służbę na terenie miasta Działdowo zauważyli na jednej z ulic rowerzystę, który zaczął skręcać w inną ulicę i się wywrócił. Następnie uderzył w drzewo. Policjanci natychmiast ruszyli mężczyźnie na pomoc. Podczas wykonywania czynności z mężczyzną policjanci wyczuli od niego woń alkoholu.

Badanie alkotestem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie rowerzysty. To 37-letni mieszkaniec powiatu mławskiego. Ze względu na obrażenia głowy mężczyzny, został on przewieziony karetką pogotowia do szpitala w Działdowie. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzut kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości. Za to wykroczenie grozi mu kara grzywny lub aresztu.

Ełk


W sobotę zainteresowanie przechodniów wzbudziły nietypowe i niebezpieczne manewry samochodu na parkingu w Ełku. Obserwując, jak zachowuje się kobieta za kierownicą fiata, zaczęli podejrzewać, że jest pod działaniem alkoholu. W związku z tym uniemożliwili jej dalszą jazdę i wezwali patrol policji.

Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kobiety. Niestety przypuszczenia świadków się potwierdziły. 50-latka miała ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci od razu na miejscu zatrzymali kobiecie prawo jazdy, a jej pojazd przekazali trzeźwej osobie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, świadczenie pieniężne i utrata uprawnień.

***

Podobne konsekwencje mogą spotkać także 21-latka z Ełku. Mężczyzna został zatrzymany w sobotni poranek w Siedliskach. Młody kierowca miał ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, które miał niespełna rok.

Giżycko


W piątek w miejscowości Szymonka (gm. Ryn) kierująca toyotą straciła panowanie nad autem i zjechała do przydrożnego rowu. Z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala w Mrągowie.

***

Kolejne zdarzenie miało miejsce w sobotę w Giżycku. Kierowca skody wjechał do przydrożnego rowu ścinając wcześniej znak drogowy. Wszystko wskazywało na to, że 61-latek, który siedział za kierownicą jest pod wpływem alkoholu. Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do szpitala w Giżycku.

***

W niedzielę (4 października) około godziny 18:00 na drodze krajowej nr 63 Konopki Wielkie-Sumki doszło do wypadku. Tam motocyklista jadąc z pasażerką w trakcie kończenia manewru wyprzedzania pojazdu ciężarowego wpadł w poślizg, stracił panowanie nad motocyklem w wyniku czego przewrócił się i wpadł do przydrożnego rowu. 40-letni kierowca i 38-letnia pasażerka zostali przewiezieni do szpitala w Giżycku i Piszu.

Iława


W sobotę kilka minut przed godziną 8:00 policjanci podczas patrolu miasta i gminy Iława zatrzymali do kontroli drogowej kierującą volvo. W trakcie czynności okazało się, że 47-latka jechała samochodem mając prawie 1,4 promila alkoholu w organizmie i cofnięte uprawnienia do kierowania samochodem.

***

W niedzielę kilka minut po godz. 11:00 w Łęgowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jadącego motorowerem. 45-latek kierował jednośladem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia, 10 minut później na drodze krajowej nr 16, 36-latek kierujący vw nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z kierującym toyotą. Kierujący oraz pasażerka z toyoty zostali przetransportowani do szpitala.

Lidzbark Warmiński


W piątek około godziny 19:20 dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym zaistniałym na drodze powiatowej Osetnik–Chwalęcin (gmina Orneta).

Na prostym odcinku drogi wprost pod nadjeżdżający ciągnik rolniczy z przyczepą rolniczą z balotami na drogę wybiegła zwierzyna leśna. Kierujący chcąc uniknąć zdarzenia ze zwierzęciem podjął manewry obronne, zjechał na pobocze, a następnie do rowu, gdzie ciągnik się wywrócił. W zdarzeniu na szczęście nic nikomu się nie stało. 28-letni kierujący był trzeźwy.

***

W sobotę podczas patrolu drogi wojewódzkiej nr 513, w miejscowości Kiwity parę minut po 08:00 lidzbarscy policjanci zauważyli dwóch kierujących jednośladami. Ich wygląd, zaczerwienie na twarzach, sposób jazdy, wzbudził podejrzenie u mundurowych. Przypuszczenie okazało się trafne. Obaj byli pod działaniem alkoholu. Jak się okazało byli to bracia bliźniacy.

Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu pierwszego 56-latka dało wynik ponad 1,87 promila alkoholu w organizmie, natomiast u drugiego z braci dało wynik 0,36 promila. Dalej mężczyźni poszli pieszo.

Rowery zostały zabezpieczone. Pierwszy z braci za kierowanie w stanie nietrzeźwości dostał mandat karny w wysokości 500 zł, drugi za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu 300 zł.

***

W niedzielę kilka minut przed 07:20 policjanci nadzorowali odcinek drogi krajowej nr 51 w okolicach miejscowości Miłogórze. Jest to miejsce gdzie licznie dochodziło do wypadków drogowych. Policjant dokonał pomiaru prędkości jazdy nadjeżdżającego pojazdu od strony Dobrego Miasta pojazdu marki Audi. Jego prędkość wyniosła 142 km/h przy ograniczeniu do 90 km/h, czyli o 52 km/h za dużo.

Policjant podał sygnał do zatrzymania pojazdu, lecz kierujący go zignorował, ominął i przyspieszył w stronę Lidzbarka Warmińskiego. Policjanci ruszyli w pościg, zawiadamiając o tym inne patrole. Kierujący porzucił swój pojazd w okolicach miejscowości Pilnik. Po chwili poszukiwań został zatrzymany. Jak się okazało, przekroczenie prędkości i niezatrzymanie do kontroli to nie jedyne przewinienie kierującego 26-latka.

Po zbadaniu na zawartość alkoholu okazało się, że jest w stanie nietrzeźwości, poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu oraz bez wymaganego dokumentu prawa jazdy.

Nidzica


W sobotę około godz. 01:00 na drodze między Nidzicą a Radominem nidziccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Opel Insignia. Badanie stanu trzeźwości 54-letniego mieszkańca gminy Nidzica wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie.

Mężczyzna za swoją nieodpowiedzialną jazdę odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat. Ponadto, osoba kierująca w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Nowe Miasto Lubawskie


W sobotę ok. godz. 20:00 w Nowym Mieście Lubawskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Policjanci ustalili, że kierująca toyotą podczas wykonywania manewru cofania uderzyła w skodę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 47-letnia sprawczyni kolizji miała w organizmie ponad promil alkoholu. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy. Teraz mieszkanka miasta ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.

Olsztyn


W piątek po godzinie 20:00 patrol ruchu drogowego na ul. Piłsudskiego w Olsztynie zatrzymał 33-letniego kierowcę osobowego renault, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. W jego organizmie krążyło ponad pół promila alkoholu. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że nie miał on wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami, a jego auto nie posiadało obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

***

Kolejny kierowca „wpadł” w sobotę po godzinie 4 nad ranem. Policjanci przeprowadzili kontrolę drogową osobowej skody, którego kierowca na jednym z olsztyńskich skrzyżowań zasnął za kierownicą. O niebezpiecznej sytuacji oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie poinformowali zaniepokojeni świadkowie. Przeprowadzający interwencję policjanci w aucie zastali śpiącego 53-latka, którego głowa oparta była o kierownicę. Okazało się, że mężczyzna jest kompletnie pijany – w jego organizmie krążyły blisko dwa promile alkoholu. 53-latek musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z odbiorem swojego odholowanego na policyjny parking autem.

***

Motocyklem bez uprawnień do kierowania, obowiązkowego ubezpieczenia, tablicy rejestracyjnej i w stanie nietrzeźwości. Mowa o 16-letnim mieszkańcu gminy Gietrzwałd, który w sobotę (03.10.2020r.) około północy jechał motocyklem crossowym. W tym przypadku stan trzeźwości oraz brak wymaganych uprawnień młodego chłopaka dały o sobie znać, ponieważ w trakcie jazdy drogą publiczną 16-latek doprowadził do zdarzenia drogowego przewracając się na bok. Na szczęście, mimo tylu naruszeń nastolatkowi nic poważnego się nie stało i skończyło się na ogólnych potłuczeniach. Wkrótce 16-latek za swoje zachowanie będzie tłumaczyć się przed sądem rodzinnym.

Pisz


W niedzielę tuż przed południem w miejscowości Krzyże (gm. Ruciane–Nida) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklistki. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że motocyklem marki Harley-Davidson kierowała 50-letnia mieszkanka Warszawy.

Kobieta jechała sama. W pewnym momencie najwyraźniej straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w bramę wjazdową, po czym motocykl przewrócił się na nią. Kobietę zabrano do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że doznała kilku złamań kończyn. Pracując na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że kobieta jechała bez kasku ochronnego, a motocykl ten należy do jej znajomego.

Okazało się też, że 50-latka nie posiada uprawnień, aby nim jeździć. Motocyklistka będzie odpowiadała za jazdę jednośladem bez kasku ochronnego i wymaganych uprawnień. Jej znajomy odpowie za popełnienie wykroczenia dopuszczenia do prowadzenia pojazdu przez osobę niemającą wymaganych uprawnień.

Szczytno


W piątek oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie z którego wynikało, że w miejscowości Wielbark doszło do zdarzenia drogowego
z udziałem motocyklisty. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 48-letni kierowca Hondy nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku stracił panowanie nad motocyklem. 48-latek wjechał do rowu w wyniku czego doszło do wywrócenia się pojazdu.

Z motocyklistą podróżowała również 35-latka. Zarówno 48-latek i 35-letnia pasażerka zostali przetransportowani do szpitala w Szczytnie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierowca Hondy doznał obrażeń wymagających jego dalszej hospitalizacji.

***

Tego samego dnia na ulicy Lipperta w Szczytnie policjanci obsługiwali zdarzenie drogowe. Według zgłoszenia 44-letniej kobiety najechała ona na rowerzystę, który w tracie jazdy wpatrzony był w ekran telefonu komórkowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca pojazdem marki Seat Leon wymusiła pierwszeństwo przejazdu, włączającemu się do ruchu rowerzyście. 44-latka za spowodowanie kolizji z niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego została ukarana mandatem karnym. 22-latek również nie uniknął odpowiedzialności za popełnione wykroczenie dotyczące korzystania podczas jazdy
z telefonu komórkowego.

***

W sobotę o godzinie 12:30 w Piwnicach Wielkich w gminie Wielbark, 36-letni kierowca pojazdu marki Yamaha również nie dostosował prędkości do posiadanych przez siebie umiejętności i warunków panujących na drodze. Jego podróż zakończyła się w przydrożnym rowie. Na szczęście motocyklista podróżował sam. Mężczyzna nie doznał obrażeń wymagających dalszej hospitalizacji.

***

W niedzielę około godz. 16:30 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie z którego wynikało, że na trasie Dźwierzuty–Szczepankowo pojazd osobowy wpadł do rowu i dachował. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 46-letnia kierująca pojazdem marki Renault Scenic, jadąc od miejscowości Dźwierzuty w kierunku miejscowości Szczepankowo, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem. Kobieta nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i zjechała do rowu, po czym samochód dachował. 46-letnia mieszkanka powiatu olsztyńskiego została przewieziona do szpitala w Biskupcu. Kobieta podróżowała sama.

W chwili zdarzenia była trzeźwa. Policjanci przekazali pojazd osobie wskazanej przez kierującą.


Źródło: KMP Olsztyn, KPP Bartoszyce, KPP Działdowo, KPP Ełk, KPP Giżycko, KPP Iława, KPP Lidzbark Warmiński, KPP Nowe Miasto Lubawskie, KPP Pisz, KPP SzczytnoCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ARM #2980845 | 83.18.*.* 5 paź 2020 14:14

    "kierująca pojazdem marki Seat Leon wymusiła pierwszeństwo przejazdu, włączającemu się do ruchu rowerzyście" - jak mozna wymusić pierwszeństwo na kimś kto włącza się do ruchu??

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)