Szykuje się wielka przebudowa stacji Olsztyn Główny

2020-10-05 11:24:01(ost. akt: 2020-10-05 11:30:32)
Dworzec PKP

Dworzec PKP

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Będą wygodniejsze podróże ze stacji Olsztyn Główny. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na modernizację peronów, torów i przejścia podziemnego, które połączy także Zatorze. Dostępność zapewnią windy i schody ruchome. Powstanie kompleks bez barier architektonicznych, odpowiadający oczekiwaniom podróżnych. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych z POPW.
Pasażerowie na stacji Olsztyn Główny zyskają oczekiwany standard obsługi. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Zamontowane zostaną nowe ławki i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach w infokioskach oraz przez nowe nagłośnienie.

Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszą dostępność na perony. Ułatwieniem będą windy na każdy z peronów oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają aby zostały zachowane ich historyczne walory.

– W Olsztynie, podobnie jak w Gdańsku, Rzeszowie, Szczecinie czy Lublinie, podróżni zyskają wygodniejsze i sprawniejsze podróże oraz funkcjonalny węzeł komunikacyjny. Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, także na Warmii i Mazurach w ostatnich latach przebudowaliśmy 40 stacji i przystanków zwiększając dostępność do kolei czyli szybkiego i ekologicznego transportu. Już przygotowujemy kolejne inwestycje – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jednym z celów inwestycji będzie zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów o 100 metrów dłuższe niż obecne. Dzięki temu również mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają komfortowe i dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się dojście na stację. Przejście będzie szersze oraz wyższe.

Wymiana torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji. Docelowo o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadba Lokalne Centrum Sterowania w Olsztynie.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Szacunkowa wartość projektu przebudowy stacji Olsztyn Główny to ponad 200 mln zł.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok. Przebudowa stacji jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

mat.PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Faja #2981185 | 5.173.*.* 6 paź 2020 09:34

  Będziemy to oglądać, jak świnia niebo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Napływowa Olsztynianka #2981038 | 81.190.*.* 5 paź 2020 20:18

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A co to, czy ludzie to szczury żeby pod ziemią chodzić? Skandal!

 3. Wujek Zdzisiek #2980990 | 79.191.*.* 5 paź 2020 18:33

  Zdjęcie dworca, a przebudowana póki co będzie stacja. Tylko układ torowy, perony i tunel. Budżet wyższy o 85 milionów złotych niż mówiono 3 lata temu, wtedy mówiono o 100 bańkach :)))))

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Uryna Olsztyn #2980981 | 82.161.*.* 5 paź 2020 18:10

  A co ze szczochami Olsztyńskim?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Rychu #2980920 | 178.235.*.* 5 paź 2020 16:52

  Do 2023 to wy nawet remontu nie zaczniecie lamusy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)