Kiedy ucieczka staje się więzieniem

2020-10-04 18:30:11 (ost. akt: 2020-10-02 13:14:49)

Autor zdjęcia: pixabay

Ma być pracowita, zaradna, opiekuńcza i troskliwa. W żadnym wypadku niech nie sięga za kieliszek! Okazuje się, że kobiety coraz częściej łamią zasady narzucane im przez społeczeństwo. Bywa jednak, że działają na własną niekorzyść.
Alkoholizm to temat rzeka. W ubiegłym tygodniu Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie opowiedział nam o tym, jak różni się wpływ alkoholu na kobiety i mężczyzn.

Tym razem o problemie, który jest coraz częściej spotykany wśród pań, rozmawiamy z Moniką Lulińską, specjalistką psychoterapii uzależnień z Ośrodka Terapii Uzależnień NEFO w Wichulcu.

— Jakie kobiety nadużywają alkoholu? Czy alkoholizm ma związek z ich stylem życia?
— Niedawno czytałam szacunkowe dane, które wskazywały, że w Polsce może być nawet 1,5 mln kobiet pijących szkodliwie i uzależnionych. Z mojego doświadczenia wynika, że coraz więcej kobiet wysokofunkcjonujących, aktywnych zawodowo, mieszkających w mieście zaczyna częściej sięgać po alkohol jako sposób na redukcję stresu. Praca w dużych korporacjach, wielozadaniowość i życie na pełnych obrotach powodują frustrację, złość oraz napięcie, z którym wielu z nas nie wie, jak sobie poradzić.

— A jak nasze podejście do alkoholu warunkuje pochodzenie i role, które są na nas narzucane?
— Niestety często model wychowania nie sprzyja dbaniu o siebie i o swoje potrzeby. W wielu rodzinach uczy się dziewczynki dbania o innych, bycia grzeczną, niepokazywania swoich emocji, co sprzyja różnym kryzysom emocjonalnym.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Alkohol nie traktuje nas równo

Alkohol nie traktuje nas równo

Owszem status społeczny, wymagania, oczekiwania wobec kobiet są inne niż w stosunku do mężczyzn. Stereotypowe podejście do kobiety jako ,,Matki-Polki”, która ma być pracowita, zaradna, opiekuńcza, troskliwa, dbająca o dom i ognisko domowe, wychowująca dzieci i dbająca o nie, a także odpowiedzialna, uprzejma i kontrolująca swoje zachowanie. Ten obraz pokazuje, że kobieta ,,ma być tą, która wszystko ma ogarniać, pilnować, kontrolować”, pewnego rodzaju misyjność jej dla innych, ale nie troska o siebie.

Obserwujemy, jak wiele kobiet próbuje zmagać się z oczekiwaniami wynikającymi z tej społecznej roli kobiety i żony. W trakcie spotkań terapeutycznych często mówią o tym, ile jest na ich głowach — od porannego przygotowania dzieci i odwiezienia ich do szkoły, przez codzienne obowiązki domowe, przygotowanie posiłków, pomoc w lekcjach, pracę zawodową, załatwianie wszelkich spraw urzędowych, rodzinnych, opiekę nad dziećmi czy organizację czasu wolnego itd.

Ten sposób funkcjonowania sprzyja poczuciu zmęczenia, samotności, niezrozumienia. Często niezaspokojone potrzeby kontaktów towarzyskich, odpoczynku, samorealizacji, docenienia i zauważenia ich starań powodują narastającą frustrację, złość, a niekiedy stany depresyjne. W związku z tym często alkohol staje się sposobem na nagrodzenie się po ciężkim dniu, jako forma relaksu i odprężenia...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (3-4 października) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. laleczka chucky #2980791 | 94.254.*.* 5 paź 2020 12:15

  Lubię Benjamina Franklina. Rzekł on:"Piwo jest dowodem na to, że Bóg nas kocha i chce, żebysmy byli szczęśliwi".

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja #2980604 | 188.147.*.* 4 paź 2020 22:11

   Moja matka nigdy nie zajmowala sie nami nigdy nie była z tych matek które gotowały sprzątały itd poznała kobiete w której zakochała sie i jest z nia.Jako dorosła osoba mam o nich swoje zdaniePrzez nie nie miałam domu i normalnej rodziny a ojciec odszedl. Matka pijana / zatacza sie i imprezka wdomu do rana.Alkohol jest dla mądrych ktorzy wiedzą ile można ,kiedy i z kim.Te ddwie nie należa do mądrych @ i pijaczki

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. j&s #2980564 | 188.147.*.* 4 paź 2020 19:35

    Alkohol to świetna sprawa. Rozwiązuje rodziny, przyjaźnie, więzi społeczne, właściwe relacje z małżonkiem/partnerem i dziećmi, zdrowie, dobre samopoczucie. Nie rozwiązuje tylko żadnych problemów...

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

   2. Mąż konserwatysta i przeciwnik praw kobiet #2980553 | 94.254.*.* 4 paź 2020 19:06

    Kobietę trzeba wspierać: ugotujesz -zjemy- pozmywaM. Tak: na końcu M nie SZ. Upierzesz -wywieszę, zdejmę , uprasuję, Ty powkładasz -bo robisz to z estetyką. Alkohol jest dla ludzi -nie odwrotnie. Pijmy OBOJE ale z umiarem. I mąż ma Cię odprowadzić, byś nie szłasamotnie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD