UWM inauguruje rok akademicki. Dzisiaj uroczyste przekazanie władzy w ręce nowego rektora [VIDEO, LIVE]

2020-10-02 11:08:03(ost. akt: 2020-10-05 08:43:52)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

2 października Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uroczyście rozpoczyna rok akademicki. - Oddajecie państwo w moje ręce to, co dla nas najważniejsze - Uniwersytet - rektor prof. Przyborowski powtórzył dzisiaj słowa, które wypowiedział po wyborze na to stanowisko.


Choć UWM nowy rok akademicki witał po raz 22, piątkowa inauguracja różniła się od poprzednich uroczystości. W auli w Centrum Konferencyjnym zebrało się zdecydowanie mniej gości niż zwykle to bywało, a dodatkiem do tradycyjnych tog były maseczki. Na salę mogła wejść ograniczona liczba osób, ale wydarzenie transmitowano w internecie.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego upływała pod znakiem kilku ważnych spraw. Jedną z nich było, co oczywiste, symboliczne pożegnanie się prof. Ryszarda Góreckiego z funkcją rektora. Jego zasługi były podkreślane wielokrotnie w przemowach zarówno nowego rektora prof. Jerzego Przyborowskiego, jak i zaproszonych gości. Przykładem niech będzie wypowiedź świeżo upieczonego doktora honoris causa UWM profesora Jerzego Wilkina, który zauważył, że prof. Górecki, jak wizjoner, budował uniwersytet takim, jakim go sobie wymarzył: ogromnym, co objawia się choćby w szerokim zakresie badań i zasięgu oddziaływania.


Maciej Zabel, ceniony histolog i biolog medyczny, drugi z profesorów uhonorowanych doktoratem honoris causa, przyznawał z kolei, że w prof. Góreckim widział partnera w dążeniu do reformy i rozwoju nauki w kraju.
Do rąk kończącego swoją misję na stanowiska rektora prof. Góreckiego trafiło wyjątkowe, bo pierwsze w historii UWM odznaczenie „Bonum Universitatis”.
O zasługach obu rektorów: byłego i obejmującego władzę, pamiętał także wojewoda. Artur Chojecki podkreślił, że UWM jest jedną z najważniejszych wizytówek naszego regionu, rozpoznawalnych i cieszących się powszechną akceptacją.

Jak zaznaczył wojewoda, tę dobrą opinię uczelnia zyskała dzięki dotychczasowym dokonaniom w różnych przestrzeniach uniwersyteckiej działalności, a potwierdzają ją wyniki tegorocznego rankingu uczelni wyższych i powodzenie, jakim cieszy się uczelnia wśród młodzieży.

A skoro o młodzieży mowa, to jednymi z najważniejszych bohaterów piątkowego wydarzenia byli właśnie studenci. Ich przedstawiciele złożyli uroczyste ślubowanie, dzięki któremu dołączyli oni do grona wspólnoty akademickiej.

Początek ich studenckiej drogi nie będzie należał do typowych. Jak wszyscy doskonale wiemy, będzie on upływał pod znakiem reżimu sanitarnego.I właśnie dlatego drugim tematem, który powracał podczas uroczystości, były wyzwania, jakie rzuca uczelni pandemia.


Profesor Wojciech Maksymowicz, który tym razem brał udział w uroczystości przede wszystkim jako sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odczytał list od premiera. Mateusz Morawiecki pisał w nim m.in.: „Mierzymy się z pandemią, która zburzyła ład społeczny. Stoimy przed globalnym wyzwaniem. Wiem, że uczelnie czynią wiele, aby nie tylko utrzymać dotychczasowy system dydaktyczny, ale też zmodernizować go w ten sposób, by jak najefektywniej służył studentom i pracownikom”. Prof. Maksymowicz, przekazując życzenia od premiera, także życzył przedstawicielom UWM spełnienia marzeń związanych z rozwojem uczelni.

O tym, jak istotna jest dalsza owocna współpraca z samorządem naszego regionu, mówili także inni zaproszeni goście. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin zaznaczył, że UWM jest inspiratorem, energią i motorem wszelkiego postępu nie tylko sferze nauki, dydaktyki, ale i rozwoju gospodarczego. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz mówił z kolei także o tym, jak ważne jest, by uniwersytet, rozwijając się, pozostał tym, czym jest: kuźnią kadr, a przy okazji uczelnią tolerancyjną, ceniącą sobie wolność.
Prof. Przyborowski, oficjalnie stojący na czele UWM od miesiąca, w swoim przemówieniu powtórzył słowa, które padły z jego ust tuż po tym, gdy dowiedział się 10 czerwca, że został wybrany nowym rektorem: — Oddajecie państwo w moje ręce to, co dla nas wszystkich najważniejsze — nasz Uniwersytet. Zrobię wszystko, żeby państwa zaufania nie zawieść.
Jak zaznaczył rektor, swoje własne słowa zacytował, by podkreślić, że swoje deklaracje traktuje poważnie i o nich nie zapomina.

Prof. Przyborowski nie zapomina także o największym wyzwaniu, jakim jest dążenie UWM do statusu uczelni badawczej.

Fakt, że UWM znalazł się w gronie beneficjentów programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”, może napawać optymizmem.

— Zwiększa się nasza aktywność naukowa i publikacyjna, ale ogromny nacisk należy położyć na zwiększenie liczby projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, w szczególności realizowanych z partnerami z zagranicy. Liczę także na dalszy, intensywny rozwój współpracy z podmiotami gospodarczymi, zwiększenie zakresu usług badawczych oraz komercjalizację wyników naszych badań naukowych i zwiększenie przychodów uczelni w tym zakresie — zaznaczył rektor.

Choć z oczywistych względów władze UWM muszą w tej chwili skupiać się na trosce m.in. o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną i badawczą, profesor Przyborowski zapewnił, że dobrze pamięta, co stanowi największą wartość uczelni.


Daria Bruszewska-Przytuła


Doktoraty honoris causa odebrali:Prof. Jerzy Wilkin
wybitny profesor nauk ekonomicznych, członek rzeczywisty PAN, pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim rozwojem gospodarczym, ewolucją i transformacją systemów społeczno-ekonomicznych, instytucjonalnymi uwarunkowaniami rozwoju, integracją europejską oraz ekonomią rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Fot. Janusz Pająk

Prof. Maciej Zabel
ceniony histolog i biolog medyczny, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, były przewodniczący Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.
Najważniejsze kierunki jego badań to m.in.: biologia nowotworów, markery nowotworowe i krążące komórki nowotworowe, badanie biodostępności leków.
Fot. Janusz Pająk

Tytuł „Honorowego Profesora” UWM:Prof. Zbigniew Witkowski
dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł „Honorowego Profesora” UWM przyznano profesorowi w uznaniu za jego zasługi naukowego z zakresu prawa konstytucyjnego, zaangażowanie w rozwój międzynarodowej współpracy naukowej, a także wspieranie rozwoju UWM.Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresciCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl