BGK wspiera samorządy
2020-10-06 08:00:00(ost. akt: 2020-10-06 08:04:38)
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa polski bank rozwoju dostosował swoje rozwiązania do potrzeb jednostek samorządu terytorialnego. BGK współpracuje też z innymi bankami w celu sfinansowania potrzeb polskich gmin, powiatów i województw.
Samorządy są ważnym partnerem polskiego banku rozwoju. BGK uczestniczy w połowie transakcji na rynku, zwłaszcza tych największych, w które zaangażowane są jednostki samorządu terytorialnego (JST). Wysoka aktywność na rynku samorządowym sprawia, że co piąta złotówka finansowania przekazanego JST w Polsce pochodzi z BGK.

- JST w reakcji na kryzys mogą ograniczać inwestycje, wiemy jednak, że w tych trudnych czasach inwestycje pomogą rozruszać gospodarkę. Dlatego programy i rozwiązania je wspierające są bardzo ważne. BGK ze swoimi produktami wsparcia odgrywa tu dużą rolę – tłumaczy Ewa Tyrka, dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego w BGK. – Warto dodać, że zawsze mocno angażowaliśmy się we wspieranie JST. Ponad 1/4 portfela kredytowego BGK stanowią transakcje z podmiotami sektora samorządowego, w tym ze spółkami komunalnymi i zakładami opieki zdrowotnej – dodaje Ewa Tyrka.
BGK jako jeden z niewielu na rynku angażuje się w finansowanie sektora zdrowia, w tym szpitali. Pełni też ważną rolę jako inicjator lub członek konsorcjów finansujących. Dokładając pierwszą lub ostatnią złotówkę mobilizuje i zachęca inne banki do finansowania dużych transakcji.
Ewa Tyrka Dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego Bank Gospodarstwa Krajowego
- Do połowy września 2020 konsorcja z udziałem BGK złożyły samorządom oferty na łączną kwotę blisko 2 mld zł, z czego 1,2 mld zł stanowiły środki innych banków zaangażowanych w konsorcja. Mimo że nie wszystkie oferty zostały wybrane, to ten przykład dobrze pokazuje, jak aktywni jesteśmy na rynku. Partnersko współpracujemy z innymi bankami, by wspólnie wspierać samorządy w finansowaniu ich przedsięwzięć – tłumaczy Ewa Tyrka.
W wyniku pandemii rząd, BGK i PFR wypracowały wiele rozwiązań pomocowych. Część z nich skierowana jest wprost do sektora samorządowego i odpowiada na jego potrzeby.
- Po wybuchu pandemii koronawirusa zadbaliśmy o niezakłóconą procedurę współpracy z sektorem. Składamy oferty na finansowania, pracujemy nad nowymi umowami i podejmujemy decyzje kredytowe w wypracowanych w odpowiedzi na aktualną sytuację procedurach. JST oraz podmioty zależne mogą teraz łatwiej zmienić terminy płatności rat kredytowych. Poza tym spółki komunalne mogą skorzystać z finansowania płynnościowego objętego gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych – wymienia Ewa Tyrka i dodaje, że BGK jest otwarty na rozmowę o tym jak jeszcze można wesprzeć finanse samorządów i zależnych od nich spółek komunalnych.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.
Niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Materiał powstał we współpracy z BGK
Materiał powstał we współpracy z BGK
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez