Bezpiecznie na wodzie

2020-10-01 17:01:00(ost. akt: 2020-10-02 00:28:49)   Artykuł sponsorowany
W granicach administracyjnych stolicy Warmii i Mazur leży 15 jezior. Malownicze tereny olsztyńskich jezior co roku przyciągają nie tylko spacerowiczów i plażowiczów, ale również wielbicieli aktywnego wypoczynku. Miasto od kilku lat sięga po unijne środki, dzięki którym miejskie plaże i brzegi jezior stają się perełkami, które napawają dumą olsztynian, a oczarowują turystów – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Teraz Olsztyn postawił na bezpieczeństwo na wodzie.
W ramach realizacji projektu „Bezpieczny MOF”, stworzony został spójny system powiadamiania żeglarzy, mieszkańców i turystów o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. Swoim zasięgiem objął on trzy olsztyńskie jeziora: Ukiel, Skanda i jezioro Kortowskie.

- W rejonach, gdzie mieszkańcy i turyści korzystają z wypoczynku na wodzie, ustawiliśmy cztery maszty, które w przypadku prognozowanego załamania pogody, będą wysyłać pulsujące, żółte światło widoczne w każdych warunkach – informuje Paweł Micek, koordynator projektu „Bezpieczzny MOF” - Na masztach zamontowane zostały również stacje pogodowe przekazujące w czasie rzeczywistym informacje do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz głośniki, dzięki którym osoby znajdujące się w zasięgu systemu usłyszą także komunikat głosowy informujący o potencjalnym zagrożeniu – dodaje.

Oprócz budowy nowych masztów, został zmodernizowany wysłużony punkt systemu sygnalizacyjnego funkcjonujący na jeziorze Ukiel w Olsztynie. Ważną częścią systemu powiadamiania są umieszczone przy masztach tablice informacyjne. Przez 24 godziny na dobę wyświetlane są na nich m.in. temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz siła i kierunek wiatru.

- Bezpieczeństwo na wodzie to jedna z podstawowych zasad jakich uczmy przyszłych żeglarzy od najmłodszych lat. Każdy wie, że obserwacja nieba jest najważniejsza, aby w razie zagrożenia zdążyć dopłynąć do brzegu – mówi, Adam Liszkiewicz, dziewięciokrotny mistrz Polski oraz założyciel Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego – Jednak dla osób rekreacyjnie korzystających ze sprzętów wodnych, zamontowane urządzenia ostrzegawcze to czasem jedyna forma powiadomienia, że nadchodzi niebezpieczeństwo. Tym bardziej, że większość naszych jezior okalają lasy, przez które obserwacja nieba jest utrudniona – dodaje olsztyński żeglarz.

Zasada działania zintegrowanego systemu sygnalizacji ostrzegawczej jest prosta. Dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa, po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych uruchamia system za pomocą SMS-a lub sygnału radiowego. Taka wiadomość będzie zawierała informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie tj.: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura trwa minutę. Wyłączenie świateł następuje automatycznie po wygaśnięciu ważnego komunikatu. Wszystkie punkty ostrzegawcze zasilane są z lokalnych źródeł zasilania.

OZNACZENIA KOMUNIKATÓW

40 błysków na minutę - „UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR (bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologiczne)
90 błysków na minutę - „NIEBEZPIECZEŃSTWO” WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU
Spójny system bezpieczeństwa na akwenach wodnych to element unijnego projektu „Bezpieczny MOF” realizowanego w Olsztynie oraz sześciu gmin ościennych (Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd, Jonkowo). Głównym celem projektu jest wzrost poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa w wyniku zwiększenia efektywności działania służb oraz stworzenie możliwości wczesnego informowania i ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami.
W ramach projektu przewidziano:

Przebudowę budynku przy ul. Augustowskiej 44 w celu stworzenia Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa. Zakup wyposażenia kwaterunkowego i biurowego. Zakup sprzętu komputerowego i łączności.
Stworzenie na terenie MOF spójnego systemu powiadamiania mieszkańców oraz służb o zagrożeniach poprzez wymianę i dostawę syren alarmowych. Wyposażenie pojazdów służb, patroli pieszych oraz jednostek systemu bezpieczeństwa, zakup środków łączności oraz terminali umożliwiających szybką wymianę informacji z Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa.
Stworzenie, wdrożenie i integrację spójnego oprogramowania aplikacyjnegoi uruchomienie portalu informacyjnego oraz aplikacji mobilnych dla mieszkańców regionu.
Stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa na akwenach wodnych poprzez budowę na wybranych jeziorach systemu powiadamiania pogodowego, urządzeń monitoringu warunków pogodowych oraz tablic informacyjnych.
Wyposażenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Mobilne Centrum Kierowania umożliwiające prowadzenie efektywniejszych działań na miejscu zdarzenia. W ramach zadania planuje się zakup dwóch pojazdów - rozpoznania oraz dowodzenia i łączności oraz przyczepy z wyposażeniem.
Stworzenie Regionalnego Magazynu Kryzysowego zapewniającego wsparcie służb oraz organów samorządowych w sprzęt ratowniczy, specjalistyczny oraz kwatermistrzowski na wypadek klęsk żywiołowych oraz innych zdarzeń nadzwyczajnych.
Projekt „Bezpieczny MOF” współfinasowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.