Kortosfera. Żywność i zdrowie będzie w Kortowie

2020-09-30 17:20:10(ost. akt: 2020-09-30 16:49:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

My też będziemy mieli swoje Centrum Nauki Kopernik. UWM zamknął pierwszy etap budowy Kortosfery. Teraz bierze się za naukowe atrakcje, prezentacje i ekspozycje. Główny tematem będzie żywność i zdrowie. To unikalny tematyka w skali kraju.
Jak będzie wyglądało Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera? Już wiadomo, co obejrzmy na poszczególnych piętrach.

Za wyposażenie odpowiedzialny jest Piotr Kossobudzki, wieloletni wicedyrektor ds. wystaw Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie i współautor koncepcji podobnych miejsc w Krakowie, Białymstoku, Szczecinie, Hajnówce czy Kownie. Ma pełne ręce roboty, bo Kortosfera zapowiada się pełna atrakcji.

Na najniższej kondygnacji, podziemnej, znajdzie się wystawa pokazująca glebę i to, co się w niej znajduje i żyje: nasiona, korzenie oraz różne organizmy. Wisieć tu będzie wahadło Foucaulta — przyrząd służący do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Pierwsze piętro poświęcone będzie roślinom, a drugie ludzkiemu ciału. Na trzecim poznamy kierunki rozwoju rolnictwa i produkcji żywności w przyszłości. Na czwartym piętrze sięgniemy gwiazd — będzie poświęcone kosmosowi. Czwarte, najwyższe piętro będzie przestrzenią przyjazną przedszkolakom — z ekspozycją interaktywną o tematyce astronomicznej i technicznej. Dzięki niej maluchy będą mogły dowiedzieć się, jak wygląda wszechświat i Układ Słoneczny oraz jak działają rakiety, stacje i statki kosmiczne. Nie zabraknie ścianki wspinaczkowej. Będzie też przezroczysta ściana, którą będzie można do woli malować farbami i zmywalnymi markerami.

Atrakcją okaże się również wielkoformatowa konstrukcja umożliwiająca zabawy związane z transportem. Dzieci wejdą również w sferę zabaw ze światłem, iluzją optyczną, powietrzem, wodą i elektrycznością. Jednym słowem — na czwartym piętrze powstanie największy plac zabaw w Olsztynie.

— Kortosfera będzie się wyróżniać unikalną tematyką. Jako jedyne w Polsce będzie podejmowało temat zdrowia i żywienia człowieka — mówi Wioletta Ustyjańczuk, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. — Wyjątkowe jest też to, że w innych miastach w takie centra inwestują samorządy. My, jako pierwszy uniwersytet w Polsce, wzięliśmy ten ciężar na swoje barki. Będziemy też mieć centrum dowodzenia Olsztyńskich Dnia Nauki. Teraz są rozproszone w wielu miejscach.

Kortosfera UWM

W Kortosferze znajdą się dwa laboratoria — chemiczno-biologiczne i żywności. Są przeznaczone do organizacji warsztatów i szkoleń, które poprowadzą naukowcy i znani kucharze. Będzie też sala wykładowa m.in. do zajęć fizycznych i matematycznych.

— Do 2010 roku nie było w Polsce żadnego centrum popularyzacji nauki. Obecnie mamy ich już 17, a w 2025 roku będzie 30. Te starsze mają eksponaty z rożnych dziedzin nauki. Te nowsze lub powstające wybrały specjalizacje, aby się czymś wyróżniać, na przykład szczecińskie — tematykę morską. My także wybraliśmy temat główny. Jest nim ważne dla wszystkich odżywianie się i zdrowie — tłumaczy Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektorka „Kortosfery”. — Wystawa będzie układać się w spójną opowieść prowadzącą zwiedzających przez zagadnienia od produkcji żywności, ścieżkę jedzenia w układzie pokarmowym oraz wpływ rolnictwa i naszych wyborów żywieniowych na środowisko i nasze zdrowie. Centrum jest częścią Uniwersytetu, a na UWM te dziedziny nauki są jednymi z kluczowych i reprezentowanymi przez liczne grono uznanych naukowców, w których możemy mieć wsparcie. Poza tym żywność wysokiej jakości to specjalizacja naszego regionu.

Kortosfera UWM

Budynek znajduje się między Wydziałem Humanistycznym a Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym. Do użytku zwiedzającym zostanie oddany w 2022 roku. Ale wcześniej pojawią się ekspozycje mobilne, które będą prezentowane w szkołach. Powierzchnie wystawiennicze zajmują ponad 1600 m kw, laboratoria z zapleczami — ponad 300 m kw, sala wykładowa około 150 m kw. Budowa „Kortosfery” była pierwszym etapem jej powstawania. Szła zgodnie z planem. Teraz UWM wchodzi w kolejne procedury i przetargi, które są niezbędne, aby zorganizować naukowe atrakcje, prezentacje i ekspozycje.

ADA ROMANOWSKA

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresciCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klopmann #2978892 | 213.73.*.* 1 paź 2020 08:30

  Jaki piękny ten budynek...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Klopmann #2978885 | 213.73.*.* 1 paź 2020 08:16

  Jaki brzydki budynek...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nil #2978681 | 31.60.*.* 30 wrz 2020 19:15

  Nie można tego wybudować w centrum Olsztyna zamiast tych szkaradnych galerii handlowych, lub w miejscu basenu, centaurusa, lub na Zatorzu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dziadziulek #2978668 | 89.64.*.* 30 wrz 2020 18:56

  Liczyłem na więcej biorąc pod uwagę szumne zapowiedzi, a tak to widzę wciśnięty kawałek pudła na siłę między CK a Humanem

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. rtk_ #2978627 | 82.139.*.* 30 wrz 2020 17:37

  Okropnie to wygląda. Bez studentów kampus przypomina miasteczko widmo, kompletnie wymarłe, więc nie wiem nad czym te zachwyty, nad pustymi budynkami? Poważnie? Szkoły podstawowe i średnie normalnie prowadzą zajęcia, a tutaj trzęsą portkami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)