Uczennica podstawówki bojkotuje dyrektora. Poseł pyta ministra o szkolne maseczki

2020-09-30 18:10:11(ost. akt: 2020-09-30 14:23:56)

Autor zdjęcia: nadesłane

W podstawówce w Nowym Mieście Lubawskim uczennica odmówiła noszenia maseczki. Matka dziewczyny powołała się na zdrowie córki i Konstytucję. Teraz poseł Zbigniew Ziejewski pisze do ministra edukacji, by określił, co wolno dyrektorom w czasie pandemii.
Już w podstawówkach dochodzi do buntu przeciwko noszeniu maseczek. W Nowym Miesicie Lubawskim uczennica 7 klasy, wbrew zarządzeniu dyrektora, odmówiła noszenia maseczki w częściach wspólnych szkoły. Dyrektor wydał zarządzenie, bo na piętrze przebywa 250 uczniów, a cały szkolny hol ma tylko 190 metrów kwadratowych, a więc trudno zachować dystans społeczny. Dlatego nakazał uczniom nosić maseczki w częściach wspólnych szkoły.

Jedna z uczennic się wyłamała. A kiedy trafiła na dywanik do dyrektora, wyciągnęła zaświadczenie od matki, w którym ta nie zgadza się na przymuszanie córki do noszenia maseczki, argumentując to stanem zdrowia dziecka i Konstytucją. Dziewczyna zadzwoniła po matkę, a ta wezwała na pomoc policję, która pojawiła się w szkole. Finał był taki, że dyrektor o zajściu powiadomił sanepid i sąd dla nieletnich, a o buncie nastolatki zrobiło się głośno w mediach społecznościowych, gdzie jedni biorą stronę władz szkoły, a drudzy matki uczennicy.

Dlatego poseł Zbigniew Ziejewski wstąpił z interpelacją do ministra edukacji, by czarno na białym określił, co wolno dyrektorowi w czasie pandemii. MEN nie wprowadził bowiem odgórnie nakazu zasłaniania nosa i ust w częściach wspólnych szkół. Decyzje w tej sprawie minister edukacji przed 1 września pozostawił dyrektorom szkół. Tyle że chyba nie przewidywał buntu nastolatków?

Poseł Ziejewski w interpelacji do ministra pyta m.in. w jaki sposób wyegzekwować konieczność zakrywania ust i nosa przez uczniów w częściach wspólnych szkoły? Chce wiedzieć, czy zarządzenie dyrektora szkoły jest dokumentem, który w sposób legalny i zgodny z prawem może zobligować uczniów do obowiązkowego zakrywania ust i nosa w częściach wspólnych szkoły?

— Cała odpowiedzialność za to, co się dzieje w szkołach, spada na dyrektorów placówek — mówi poseł PSL Zbigniew Ziejewski. — Dlatego oczekuję od ministra konkretnej, jasnej wykładani, żeby dyrektorzy szkół w całej Polsce wiedzieli, co mogą robić. Przepisy muszą być jednoznaczne, bo przecież rodzice chcą, żeby ich dzieci w szkole były bezpieczne. Stąd moja interpelacja...


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w środowym (30 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2979026 | 81.163.*.* 1 paź 2020 12:08

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Może zamiast maseczki zastosować tej panience kabel od żelazka. Kiedyś był bardzo skuteczny. Sprawdziłam na własnej skórze.

 2. liza #2978981 | 109.196.*.* 1 paź 2020 11:06

  Droga Redakcja , zablokujcie komentarze bo to już jest anarchia. Covidowcom nie wytłumaczy się niczego, mają swój świat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2978961 | 83.5.*.* 1 paź 2020 10:31

  Brawo dla mamy i córki za odwagę ! Pokazały że są samodzielnie myślące i nie dadzą się tresować obecnemu reżimowi !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ja #2978913 | 213.184.*.* 1 paź 2020 08:58

   Wystarczy wpisać w przeglądarkę "czy maseczki chronią przed wirusem".

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  2. O tak.. #2978897 | 31.0.*.* 1 paź 2020 08:39

   ... nauczanie indywidualne dla tej uczennicy, niech mama ją uczy w pełnej izolacji od innych, którzy zachowują dystans społeczny i zaliczanie każdego przedmiotu przed komisją egzaminacyjną, ustnie i na tablicy.. oczywiście z zachowaniem dystansu od takiej komisji. Oczywiście to taka moja teoria, ale może wtedy,, samodzielni medycy,, takich bezmaskowych teorii by nie rozprzestrzeniali....

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)