Mamy powody do niepokoju: co dziesiąty mieszkaniec Warmii i Mazur nie ma pracy

2020-09-28 16:54:53(ost. akt: 2020-09-29 12:38:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Nasze województwo odnotowało niechlubny rekord w skali kraju. Poziom bezrobocia na Warmii i Mazurach wynosi 9,9 proc. Optymizmem nie napawają też pensje w naszym regionie. Jeśli porównamy płace osób zatrudnionych w przemyśle, to mieszkańcy naszego województwa zarabiają mniej od swoich kolegów z innych części Polski. Lepiej jest w przypadku branży budowlanej.
Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiła comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach.

Stopa bezrobocia w skali kraju wynosi 6,1 proc. Najlepsza sytuacja jest pod tym względem w województwie wielkopolskim, gdzie pracy nie ma 3,7 proc. mieszkańców, śląskim (4,8 proc.) oraz małopolskim i mazowieckim (po 5,2 proc.).

W województwie mazowieckim pracownicy zatrudnieni zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie, zarabiają najwięcej w porównaniu z osobami pracującymi w tych branżach w pozostałych częściach Polski.

Jeśli porównamy pensje mieszkańców Mazowsza z pensjami osób pracujących na Warmii i Mazurach, to łatwo dostrzeżemy, że różnice są znaczące:

W województwie mazowieckim w przemyśle zarabia się 6 067 zł, a w naszym regionie jest to 4 450 zł. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, to pensje te wynoszą odpowiednio: 6 761 zł dla Mazowsza i 4 549 zł dla Warmii i Mazur. Budowlańcy z naszego regionu nie zarabiają jednak najmniej. Niższe pensje wpływają na konta ich kolegów po fachu z Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz woj. lubuskiego i świętokrzyskiego.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3080683 11 lis 2021 10:48

  "Nadmiar regulacji zniechęca ludzi do podejmowania działalności. Dokładnie ten sam mechanizm niszczy mężczyzn i rodzinę. Gdyby nie państwo, które pozbawia mężczyznę pieniędzy i możliwości opiekowania się rodziną (bo tak należy widzieć „ochronę” kobiet, jaką zapewnia państwo), problem by nie istniał. Należy zlikwidować zastępczego męża w postaci „Pana Państwo”, z którym mężczyźni muszą konkurować i z którym nie mają szansy na dłuższą metę wygrać – przekonuje Warszawski"

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. pruskababa #3079710 3 lis 2021 07:06

  Przestajmy się oszukiwać. Województwo jest rolnicze i tak ma być. Tu ma być również miejsce wypoczynku dla bogatych Polaków. Tu władzę sprawują ci sami ludzie od lat. To nie jest tak, że władze nie wiedzą o co chodzi i tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności nie można po 17 latach Polski w UE wybudować porządnej 16-tki i innych dróg. Rolnicze województwo ma być celowo wykluczone komunikacyjnie. To nie jest tak, że młodzi ludzie uciekają stąd, a władze o tym nie wiedzą. Nawet, gdyby znaleźli się inwestorzy, zabraknie kadr. To chyba P. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że tu rządzi PSL. Jest biednie i celowo ma być biednie - dotyczy to podatników wszelkich podatków i danin, a nie rolników. Byłam onegdaj na "targach rolniczych" w Ostródzie i podziwiałam ofertę maszyn rolniczych i innych narządzi dla rolnictwa. Trzeba mieć worek pieniędzy, żeby to kupić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. Błąd merytoryczny w tytule i treści #2978095 | 77.111.*.* 29 wrz 2020 13:18

  Najczęściej definiuje się stopę bezrobocia jako stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo (zasobu siły roboczej danej populacji). Nie jest to relacja do liczby mieszkańców. Douczyć się zamiast pisać głupoty. Chyba, że to świadoma manipulacja. Po za tym już ktoś wcześniej o tym pisał. Cenzura usunęła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Beret #2978042 | 188.147.*.* 29 wrz 2020 11:16

  Głupoty piszecie w tv mówili że jesteśmy najlepszą gospodarką Europy a będzie jeszcze lepiej,a wirusa pokonaliśmy już parę miesięcy temu

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. zniesmaczony #2977966 | 188.147.*.* 29 wrz 2020 09:13

  w tym województwie od zawsze ludzie najmniej garna się do roboty...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)