Mamy powody do niepokoju: co dziesiąty mieszkaniec Warmii i Mazur nie ma pracy

2020-09-28 16:54:53 (ost. akt: 2020-09-29 12:38:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Nasze województwo odnotowało niechlubny rekord w skali kraju. Poziom bezrobocia na Warmii i Mazurach wynosi 9,9 proc. Optymizmem nie napawają też pensje w naszym regionie. Jeśli porównamy płace osób zatrudnionych w przemyśle, to mieszkańcy naszego województwa zarabiają mniej od swoich kolegów z innych części Polski. Lepiej jest w przypadku branży budowlanej.
Krajowa Izba Gospodarcza przedstawiła comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach.

Stopa bezrobocia w skali kraju wynosi 6,1 proc. Najlepsza sytuacja jest pod tym względem w województwie wielkopolskim, gdzie pracy nie ma 3,7 proc. mieszkańców, śląskim (4,8 proc.) oraz małopolskim i mazowieckim (po 5,2 proc.).

W województwie mazowieckim pracownicy zatrudnieni zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie, zarabiają najwięcej w porównaniu z osobami pracującymi w tych branżach w pozostałych częściach Polski.

Jeśli porównamy pensje mieszkańców Mazowsza z pensjami osób pracujących na Warmii i Mazurach, to łatwo dostrzeżemy, że różnice są znaczące:

W województwie mazowieckim w przemyśle zarabia się 6 067 zł, a w naszym regionie jest to 4 450 zł. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, to pensje te wynoszą odpowiednio: 6 761 zł dla Mazowsza i 4 549 zł dla Warmii i Mazur. Budowlańcy z naszego regionu nie zarabiają jednak najmniej. Niższe pensje wpływają na konta ich kolegów po fachu z Podkarpacia, Lubelszczyzny oraz woj. lubuskiego i świętokrzyskiego.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Błąd merytoryczny w tytule i treści #2978095 | 77.111.*.* 29 wrz 2020 13:18

  Najczęściej definiuje się stopę bezrobocia jako stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo (zasobu siły roboczej danej populacji). Nie jest to relacja do liczby mieszkańców. Douczyć się zamiast pisać głupoty. Chyba, że to świadoma manipulacja. Po za tym już ktoś wcześniej o tym pisał. Cenzura usunęła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Beret #2978042 | 188.147.*.* 29 wrz 2020 11:16

  Głupoty piszecie w tv mówili że jesteśmy najlepszą gospodarką Europy a będzie jeszcze lepiej,a wirusa pokonaliśmy już parę miesięcy temu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. zniesmaczony #2977966 | 188.147.*.* 29 wrz 2020 09:13

  w tym województwie od zawsze ludzie najmniej garna się do roboty...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Edward #2977926 | 95.49.*.* 29 wrz 2020 07:58

  To znaczy pracuje na czarno i zarabia 2x więcej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #2977871 | 31.0.*.* 28 wrz 2020 22:10

  Nie chce pisać po raz Nie wiem który tego samego ale niestety wychodzi na moje. Podkreślam... niestety (I wcale nie czerpie z tego satysfakcji). Trzeba dobie powiedzieć wprost i szczerze że brniecie w monokulture turystyczna nie przynosi niczego dobrego a szkody ekologiczne z turystyki są gigantyczne. Czas zmienić niekorzystna strukturę gospodarczą regionu i nieco ja zdywersyfikowac tworząc stabilne i całoroczne miejsca pracy w nowoczesnych branżach produkcji i usług. Turystyka jako prosta usługa nie daje ani stabilnych miejsc pracy ani nie generuje rozwoju. Co więcej, lokalne społeczności mają z tego niewiele (jesli w ogóle cokolwiek) zaś uciążliwości są ogromne. Region coraz bardziej odstaje od reszty kraju, nawet regionów tradycyjnie bardziej zacofanych w przeszłości, nie tylko pod względem rynku pracy ale infrastrukturalnym, w zakresie potencjału, ilości i jakości inwestorów etc. Generalnie dostajemy pod każdym względem. W zasadzie trudno już znaleźć większe zadupie tak wykluczone komunikacyjnej a to przekłada się na inwestycje (a w zasadzie ich brak). Jesteśmy za to rajem dla warszawiaków i daczowiczow, którzy zawkaszczyli przestrzeń publiczna i próbują kreować rzeczywistość zgodna z ich interesami prywatnymi czyli... torpedowac wszelkie kónieczne inwestycje infrastrukturalne. Do kogo pretensje? Otóż głównie do samych siebie. Bo... niektóre samorządy same doprowadziły do takiej sytuacji pozbywają się najbardziej atrakcyjnych terenów które można byłoby przeznaczyć pod inwestycje. Brak wizji, brak rozumienia świata w perspektywie 20 - 30 lat do przodu, zasciankowe myślenie, minimalizm mentalny i co najważniejsze brak pomysłu na region. Najprościej powiedziec... turystyka. Pytanie jaka i gdzie i co w innych miejscach. W tym roku turystów było zatrzęsienie i co z tego mamy? Ano nic za wyjątkiem realiów w jeziorach, śmieci, spalin i zarazy. Nawet podatki nie zostały u nas bo większość podmiotów zarejestrowanych jest poza regionem choć korzystają z naszych zasobów. Tu potrzeba infrastruktury i tiwnomiernych inwestycji w przemysł 4.0 A nie smażenie kotletów dla warszawiaków. Niestety to co jest się nie sprawdza. Ile jeszcze lat potrzeba aby dotarło to fo określonych głow. Infrastruktura i mądre planowanie. To absolutna podstawa. Kapitał ma wymiar wtórny i jeśli jest dobra baza inwestycyjna to płynie. Odczarować trzeba tylko myślenie i wyjść poza schemat. Skansen to droga donikąd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)