Profilaktyczna akcja szpitala miejskiego z wyróżnieniem

2020-09-28 19:10:18(ost. akt: 2020-09-28 14:28:30)

Autor zdjęcia: Milena Siemiątkowska

Akcja profilaktyki raka prostaty Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie pt. „Twoja męskość w Twoich rękach!” zajęła 3. miejsce w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości - Inspiracje 2019”.
Konkurs „Inspiracje 2019” promuje m.in. instytucje i szpitale, które zasłużyły się dla krzewienia nowych idei wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali. Do współzawodnictwa stanęło ponad 100 projektów z kraju, a o wyborze najlepszych zadecydowała Kapituła, złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Badać się to żaden wstyd!

Badać się to żaden wstyd!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Twoja męskość w twoich rękach!

Twoja męskość w twoich rękach!

Na całym świecie listopad jest miesiącem solidarności i walki z nowotworami gruczołu krokowego oraz jąder. Akcja pt. „Twoja męskość w twoich rękach!” jest częścią światowej kampanii pt. „Movember”, której ideą jest zmiana oblicza postrzegania męskiego zdrowia. Listopadowa akcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie ma na celu zwrócenie uwagi mężczyzn na konieczność badań profilaktycznych wykrywających raka prostaty.

Długofalowym celem akcji szpitala miejskiego „Twoja męskość w twoich rękach!” jest przebadanie mężczyzn z Olsztyna wykonujących „męskie zawody”. W 2018 r. twarzą akcji byli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W 2019 r. — funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olsztynie powyżej 40 roku życia.

— Ta akcja wpisuje się w ogólnoświatową akcję, która ma na celu zbudowanie świadomości i dbania o swoje zdrowie. Przede wszystkim chodzi o zmobilizowanie mężczyzn, którzy często są trochę oporni w stosunku do dbania o siebie i o swoje zdrowie, aby przełamali wewnętrzne bariery, przyszli do naszego laboratorium i wykonali jeden z markerów nowotworowych, który umożliwia wczesne rozpoznanie raka prostaty. Dzięki takim akcjom i pogłębianiu świadomości mamy szansę, żeby te choroby rozwijały się u nas jak najwolniej i jak najrzadziej — mówi Marek Drozdowski, kierownik Llaboratorium Mmiejskiego Sszpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Rak to nie wyrok. Ale nie jest wyrokiem tylko wtedy, gdy się go rozpozna w bardzo wczesnej fazie. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Rak prostaty staje się w tej chwili najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Co do częstotliwości występowania zrównał się z rakiem płuc. Dzięki takim akcjom zwiększyła się jego wykrywalność, bo pacjenci mają większą świadomość i zgłaszają się na badania. Bardzo pomocne w wykrywaniu raka prostaty jest właśnie badanie PSA. Ono daje nam informację, czy w tej prostacie coś się dzieje, czy jest wszystko w porządku — tłumaczy — podkreśla dr. n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl