Każdy dba o swoich mieszkańców

2020-09-28 07:17:05(ost. akt: 2020-09-28 07:25:41)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Problem rozszerzenia granic Olsztyna wraca co jakiś czas jak bumerang. Teraz powrócił za sprawą miejskiej (olsztyńskiej) Komisji Inwestycji i Rozwoju. Dla Olsztyna odpowiedź na pytanie czy i jak miasto powinno poszerzyć swoje granice ma fundamentalne znaczenie. To jednak także pytania o jakość współpracy między podolsztyńskimi gminami i stolicą regionu.
O Miejskiej Komisji Inwestycji i Rozwoju stało się głośno za sprawą jednego z tematów, jakim zajęli się jej członkowie na ostatnim posiedzeniu. A był nim punkt: "Rozszerzenie granic miasta Olsztyna — szanse i obiekcje, wpływ na funkcjonowanie i rozwój aglomeracji miasta Olsztyna".

Jeśli chodzi o współpracę Olsztyna z sąsiednimi gminami, to na początku trzeba wspomnieć o dwóch podstawowych terminach — Miejskim Obszarze Funkcjonalnym (MOF) i Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT). Znaczenie tego drugiego podkreślał Mirosław Arczak, członek komisji.

— To była rozmowa o stanie aktualnym i kwestiach proceduralnych. Nie były to jednak rozmowy o konkretnych terenach, które powinniśmy przyłączać — wyjaśnia radny Mirosław Arczak (Wspólny Olsztyn). — Powinniśmy stawiać na współpracę na podstawie wypróbowanego mechanizmu. Są nim Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w ramach których Olsztyn i sześć okolicznych gmin wspólnie czerpał środki na rozwój sieci drogowej. Przy okazji przyszłej perspektywy unijnej znowu będzie położony nacisk na tego typu lokalne, aglomeracyjne sojusze. Licząc na te środki, musimy kontynuować dobre kontakty z sąsiadami, a nie szukać konfliktów, które zrodziłyby się, gdybyśmy zaczęli szukać terenów pod zwiększenie miasta — nie krył radny.


[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w poniedziałkowym (28 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #2977618 | 83.31.*.* 28 wrz 2020 10:44

  Olsztyn powinno dołączyć się do Gągławek Dolnych a dziki zrobić pełnoprawnymi mieszkańcami!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ot #2977617 | 31.0.*.* 28 wrz 2020 10:32

   Najpierw drogi

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Nil #2977559 | 5.184.*.* 28 wrz 2020 08:37

   Do "do www..." W 100% się z Tobą zgadzam. Pasożytom stanowcze NIE!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. krzroy #2977553 | 81.190.*.* 28 wrz 2020 08:14

   Nie ma już działek do sprzedania deweloperom? No to faktycznie trzeba poszerzyć granice miasta żeby Grzym miał co sprzedawać. To ma być rozwój?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. ols #2977546 | 83.28.*.* 28 wrz 2020 07:57

   nie zgadzajcie się na przyłączenie do Olsztyna,bo będziecie mieli piekiełko jakie zgotował mieszkańcom Grzymowicz,pomijam tramwaje,budowęwcentrum molocha Centaurusa,wystarczy spojrzećna zatorze,zielona górka-na poprzecznej zgoda na kilkaset mieszkań z widokiem na cmentarz i tory-czyli ponad tysiąc aut-agdzie infrastruktura drogowa ??wydajązgody na budowanie dosłownie wszędzie-ale nie myślą o niczym poza pieniędzmi-ciekawe jakie korki będa jak zaczną tam ludzie mieszkać,dołożyć do tego kolejny kompleks bloków na zientary-malewskiej naprzeciwko agapitu i dzielnica zablokowana,szybciej mieszkancy nikielkowa dojadą do olsztyna przez łęgajny niż przez zieloną górkę,zatorze.Na zielonej górce powstało osiedle tuż przy lesie-deweloper podniósł sobie drogę wjazdową o metr i teraz zamiast łagodnego zejścia jest skarpa do lasu(ciekawostka-to szlak Jakubowy,a nie zwykła dróżka i osoby na wózkach inwalidzkich zostały z problemem oraz osoby starsze)ale również nikt tego niesprawdza,grunt,że sprzedane działki

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)