Dorota Warakomska: Każda kobieta umie sobie dać radę. Ze wszystkim i zawsze

2020-09-27 11:20:00 (ost. akt: 2020-09-25 15:10:19)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Była Wisława Szymborska, Christina Aguilera, Édith Piaf, a nawet Mickiewicz ze swoim nieszczęsnym puchem marnym. Było po polsku, angielsku, francusku — z lekką domieszką niemieckiego. Nie było za to wywiadu. Bo to szczera rozmowa dwóch kobiet bez gorsetu była!
— Kiedy słyszy pani „Warmia”, „Mazury” — jaki obraz pojawia się pani przed oczami?
— To obraz obłoków unoszących się nad koronami drzew, które rosną wokół jednego pięknego, leśnego jeziorka… Ja unoszę się na wodzie i mam poczucie absolutnego relaksu, piękna, ale też nieograniczonych możliwości. Ten prawdziwy obraz pomaga mi w różnych sytuacjach. Dziś, by przywołać ten obraz, nawet nie muszę zamykać oczu — wypracowałam w sobie umiejętność wizualizowania tych obłoków, drzew i jeziora. Polecam takie wizualizacje na uspokojenie, reset, dodanie sobie energii. To jezioro to połączenie piękna natury, ale też głęboka relaksacja. Nie chcę bynajmniej powiedzieć, że Warmia i Mazury kojarzą mi się wyłącznie z odpoczynkiem: jakiś czas temu przeprowadziłam się tu i tu po prostu żyję. Dlatego, gdy myślę „Warmia”, widzę też energiczne kobiety, działające na rzecz społeczności, zbierające finanse na remont lokalnego kościółka, organizujące się w proteście przeciwko uprzemysławianiu wsi. Kobiety, którym nie jest wszystko jedno i które mimo różnic, potrafią współpracować. Działam tu razem z nimi. Ale odpoczynek jest nam wszystkim potrzebny. Trzeba umieć zadbać o swoje nerwy i ciało i nauczyć się spokoju i pozytywnego wchodzenia w dzień. Wtedy o wiele więcej nam się uda!

— Wczoraj rano, gdy dzwoniłam do pani, by umówić się na wywiad, kończąc powiedziałam, że życzę pani dobrego wchodzenia w dzień. Moja redakcyjna koleżanka usłyszała to życzenie i zapytała, czy też może tak mówić do swoich rozmówców, zwłaszcza kobiet. I dziś rano słyszałam, że komuś to życzenie posłała! A poza tym nie wiedziałam, że moja dziennikarska Idolka ma w sobie tyle poezji...
— No proszę! Myślę, że poezja, wrażliwość są w każdym, tylko trzeba je odkryć.

— Czasem odkrywamy sami, a czasem jakiś człowiek nam w tym odkrywaniu pomaga…
— Być może… Wydaje mi się, że my kobiety — zwłaszcza kobiety — często nie zdajemy sobie sprawy z własnych możliwości. Dużo piszę o tym w mojej książce „Śmiało. Mów własnym głosem” — że nie umiemy same siebie doceniać, a za to uwielbiamy siebie krytykować. Wszystko przez to, że powielamy wzorce wychowania wpojone przez matki, im przez ich matki. Często nie wiemy, jakie talenty w nas drzemią. Dopiero kiedy zdarza się okazja i zyskujemy więcej czasu dla siebie — i tu niektórym z nas pomógł koronawirus i przymusowa izolacja — możemy głębiej zastanowić się nad sobą. I odkryć talenty ukryte na co dzień.

— Podczas gdy chłopcy w dzieciństwie otrzymują do zabawy samochód lub samolot, którym mogą doganiać świat — dziewczynka dostaje zestaw małej kucharki i wózek dla lalek!
— Tak. Chłopcy dostają jeszcze małego majsterkowicza i puszcza im się filmy o supermenach, a dziewczynki oglądają filmy o innych grzecznych dziewczynkach. W konsekwencji dziewczynki nawet nie wiedzą, że im też wolno narobić krzyku i bałaganu. Bo czasem trzeba nabałaganić, by zobaczyć, w czym tkwi sedno lub problem — bałagan bywa twórczy.

[...]

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz weekendowym (26-27 września) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak nie LGBT to psiary #2977605 | 88.156.*.* 28 wrz 2020 10:03

  Tfu !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. zakonnica #2977588 | 5.172.*.* 28 wrz 2020 09:22

  SAMOCHWALA W KONCIE STALA....CO ZA BREDNIE....

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Proste #2977480 | 94.254.*.* 27 wrz 2020 20:06

  Zmień lekarza ,bo ten cię okłamuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz