Ważna zmiana dla podróżnych: busy będą odjeżdżały z ul. Przemysłowej

2020-09-25 09:54:00 (ost. akt: 2020-09-25 10:08:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy ul. Dworcowej w Olsztynie wreszcie nieco odetchną. Busy pasażerskie nie będą już parkowały na ulicy, czekając na pasażerów. Od połowy października będą rozpoczynały swoje kursy z placu położonego przy ul. Przemysłowej.
Mieszkańcy budynków przy ul. Dworcowej w pobliżu dworca od dawna już uskarżali się na kierowców prywatnych busów pasażerskich. Bo ci zrobili sobie na dawnym przystanku MPK, skąd mieli jedynie zabierać pasażerów, parking. Podjeżdżali i stali nawet kilkanaście minut, czekając na swój odjazd.

— Dlaczego nie parkują na parkingu za dworcem? Po to tam został zbudowany. Ale nie, stoją i smrodzą, do tego jeszcze blokują jeden pas jezdni — uskarżali się mieszkańcy pobliskich budynków, nieraz prosząc nas o zajęcie się sprawą. Ich uwagi były słuszne, bo jak sami sprawdziliśmy, część kierowców rzeczywiście ignorowała warunki umowy przewoźników z Zakładu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Był w nich zapis ograniczający czas zarówno postoju pojazdów na przystankach dla pasażerów wsiadających (do 5 minut), jak również na przystanku dla pasażerów wysiadających (do 3 minut). Tyle że to była tylko teoria, a praktyka — zupełnie inna.

Część kierowców zrobiła sobie na przystanku parking, przedłużając postój nawet do kwadransa. Często też, szczególnie, kiedy na dworze robiło się już zimno, kierowcy nie wyłączali silnika. Grzali się i zarazem truli powietrze, choć za postój z włączonym silnikiem grozi mandat. Do tego dochodziło jeszcze sprawa blokowania przez stojące busy jednego pasa ruchu, co miało istotny wpływ na płynność ruchu na ulicy.

To, że busy są potrzebne, tego nikt nie kwestionował, bo przecież ludzie jakoś muszą dojechać do pracy, do szkół w Olsztynie, ale sprawa była o tyle bulwersująca, że niedaleko dworca przy ul. Przemysłowej, powstał specjalnie parking dla busów. Tam kierowcy mieli czekać na swój odjazd, ale najwyraźniej część z nich wolała wolną amerykankę.

Teraz koniec z tym.

— Wszystkie busy, które rozpoczynają swój bieg przy ul. Dworcowej lub w obrębie węzła przesiadkowego, od połowy października będą rozpoczynały swoje kursy z placu położonego przy ul. Przemysłowej — poinformował Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — W obrębie węzła pozostanie wyłącznie przystanek dla autokarów, które realizują przez Olsztyn kursy przelotowe i mają umowy zawarte ze ZDZiT.

Jak tłumaczy rzecznik, zmiana wynika z trzech faktów. Po pierwsze, to konieczność zapewnienia przepustowości ul. Dworcowej, która będzie musiała przyjąć na siebie większą liczbę pojazdów w trakcie budowy nowej linii tramwajowej. Drugi, to zgłoszenia Rady Osiedla Kętrzyńskiego i mieszkańców, którzy skarżyli się na korzystających z przystanków przy ul. Dworcowej. A trzeci, to gotowość opracowania takiego układu drogowego wokół dworca, który będzie przejezdny w związku zapowiadaną budową nowego dworca PKP.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. busiarz #2980491 | 185.16.*.* 4 paź 2020 16:28

  Ciekawe gdzie zrobią plac postojowy dla kierowców,bo na pewno nie tam, przecież pasażerowie będą chcieli przewidywać w busach od razu jak zobaczą że bus przyjechał i nie będzie im w głowie to, że kierowca ma prawie godzinę przerwy!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. BusUser #2977904 | 145.237.*.* 29 wrz 2020 07:09

  Mamy takich urzednikow w Starostwie Olsztyn to i tak mamy - nad niczym nie umieja zapanowac - okolice dworca i sam dworzec masakra i jeszcze podroznych beda ganiac na przemyslowa - busy odjezdzaja z kilku miejsc i biedny przyjezny z PL nie ma nawet mozliwosci sie dowiedziec, gdzie ma szukac Swojego Bus (Dwocowa a moze Dekada?? a teraz jeszcze bedzie przemyslowa?) - Kursy widmo niektorycch przewoznikow np Wojtex (14.05 z Olsztyna na rozkladzie niet a jezdzi? 14.15 na rozkladzie jest a nie jezdzi????) Czy nikt nie umie sie tym zajac???

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Jarecki #2977448 | 109.241.*.* 27 wrz 2020 18:05

  To co jest obecnie jako dworzec PKS to przykład jak imbecyl zwany prezydentem miasta wraz z grupą ratuszowych idiotow ,bardzo dobrze zarabiających i premiujacych zrobili w mieście wojewódzkim.Buda dworca zamknięta na cztery spusty,zero oświetlenia na zewnątrz.To kurwa nie jest już nawet czarny ląd,to jakaś pierdolona paranoja .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2977060 | 83.31.*.* 26 wrz 2020 11:03

  Na miejscu miejsich urzedników wstydziłbym się pisać o rondzie z mnóstwem przejść dla pieszych że jest to Węzeł Przesiadkowy, a gdzie bezkolizyjne przejścia podziemne

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. M. #2976937 | 176.221.*.* 25 wrz 2020 20:56

  Skandaliczne są te rozwiązania komunikacyjne dla podróżnych jak również informacja o nich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (19)